Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντική νίκη για Celtics, εύκολα η Victorious!

Σημαντική νίκη για Celtics, εύκολα η Victorious!

Οι Byron Celtics κέρδισαν με 64-60 τον Άφοβο Σεπολίων για τη 13η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης. Η Victorious πήρε τεράστιο πλεονέκτημα για την πρώτη δυάδα του ομίλου, επικρατώντας με 86-53 των Red Hot Chili Hoopers.

Άφοβος Σεπολίων – Byron Celtics 60-64

Οι Byron Celtics κέρδισαν με 60-64 τον Άφοβο Σεπολίων με το ματς να ξεκινά με 5-4 για τον Άφοβο Σεπολίων για να απαντήσουν οι Byron Celtics για το 8-11. Ο Άφοβος ισοφάρισε στο 13-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-22 για τους νικητές. Στη 2η περίοδο ο Άφοβος Σεπολίων πλησίασε στο 23-26 για να προσπεράσει στο 29-28, με τους Byron Celtics να απαντούν για το 29-35 λίγο πριν το ημίχρονο. Μετά το 32-37 στην επανάληψη οι Byron Celtics έφτασαν στο 32-45 με σερί 0-8 για να μειώσει και πάλι ο Άφοβος Σεπολίων σε 39-47 και 43-50 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Άφοβος πλησίασε σε 47-52 και 55-55, για να φτάσει ως το 56-60 και το 59-61. Στα 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος μείωσε σε 60-61, με τους Byron Celtics να απαντούν για το 60-62 στα 3 δευτερόλεπτα και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σαχινίδης είχε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μανιατόπουλος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Γιουβεντίδης είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τον Άφοβο Σεπολίων ο Καραντζούνης είχε 30 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ντούφας 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Red Hot Chili Hoopers – Victorious 53-86

Η Victorious κέρδισε με 53-86 τους Red Hot Chili Hoopers παίρνοντας τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά στο 14-24. Η δεύτερη περίοδος ήταν κλειστή με το ματς να πηγαίνει μετά το επιμέρους 18-22 στο 32-46 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, στο 3ο δεκάλεπτο η Victorious είχε τον απόλυτο έλεγχο, κράτησε πολύ χαμηλά τους Red Hot Chili Hoopers και κατάφερε να γράψει σκορ 4-19 για να φτάσει στο 30ο λεπτό στο 36-65, με το ματς να κλείνει στο 53-86 στην 4η περίοδο, μετά το 17-21 εκεί.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τσιάκας 22 πόντους, ο Θεοδωρόπουλος 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Καρδαρας 14 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Red Hot Chili Hoopers ο Κυριάκογλου είχε 13 πόντους, ο Μποτσακος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σακλαρίδης 12 πόντους.