Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Έπαιξε με τη φωτιά αλλά γλίτωσε

Έπαιξε με τη φωτιά αλλά γλίτωσε

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τάσεις αυτοχειρίας στην Πόλη απέναντι στη Γαλατασαράι, αφού παραλίγο να βγάλει τα μάτια του μόνος του σε ένα ματς που ήλεγχε απόλυτα. Τελικώς πήρε τη νίκη με 84-86 μετά από ένα οριακό φινάλε και δύο χαμένες βολές των Τούρκων στα 8 δευτερόλεπτα για να πάει στο 7-5 και να ανέβει στην 3η θέση στον όμιλο, μετά την ήττα της Μακάμπι, καταφέρνοντας να μείνει μακριά από προβλήματα προς το παρόν. Όλα τα λεφτά το ματς της επόμενης εβδομάδας κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, προηγήθηκε και με διψήφιες διαφορές μέσα στο ματς, ενώ 3 λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +11 και 2 λεπτά πριν το τέλος στο +9. Όμως, το γεγονός ότι δεν μπόρεσε να παίξει καλή άμυνα δεν τον άφησε να ελέγξει το ματς στο βαθμό που θα μπορούσε με βάση το πόσο καλός ήταν επιθετικά. Έτσι, η Γαλατά περνούσε ανέλπιστα μπροστά στο σκορ ενώ λίγο πριν βρισκόταν 9 ή 10 πόντους πίσω και φτάσαμε να χρειαστούν δύο άστοχες βολές στα 8 δευτερόλεπτα για να κερδίσει ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός σούταρε καταπληκτικά, 54% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα (65% και 25% αντίστοιχα η Γαλατά), τα ριμπάουντ ήταν 34-34 (με τα επιθετικά στο 8-10), οι ασίστ 20-23, τα κλεψίματα 5-10, τα λάθη 13-10.

Η Γαλατά έπαιζε πάρα πολύ χαλαρά και αυτό τη βοήθησε να πάει ψηλά το σκορ της, παρότι έπαιξε με 8 παίκτες. Χαρακτηριστικό του πώς αντιμετωπίζει τη διοργάνωση είναι ότι ο Αταμάν δεν… κοούτσαρε την ομάδα του, αλλά την άφησε στο βοηθό του, για να τον βοηθήσει να ψηθεί σε αγώνα Ευρωλίγκας. Πάντως, η τρομερή μέρα στην οποία βρέθηκε ο Γιανγκ, αλλά και οι Μίτσοφ, Έρτσεγκ, Κάρτερ, δυσκόλεψαν πάρα πολύ τον Παναθηναϊκό.

Ο Γιανγκ είχε 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ με 7/10 σουτ, ο Μίτσοφ 17 πόντους, 7 ασίστ, 8 κερδισμένα φάουλ με 4/5 δίποντα, ο Έρτσεγκ 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, με 6/12 σουτ. Οι τρεις τους έγραψαν 21/24 βολές στο ματς, ενώ ο Κάρτερ είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κερδισμένα φάουλ. Κανέναν απ’ τους τέσσερις δεν μπόρεσε να περιορίσει ο Παναθηναϊκός, που είναι αλήθεια ότι θα έπρεπε να τα καταφέρει καλύτερα στην άμυνα. Μάλιστα, έκανε και 26 φάουλ (28 βολές η Γαλατά, μόλις 7 ο Παναθηναϊκός), αφού έχανε τους παίκτες του στην άμυνα και κατέληγε να χτυπάει χέρι στο σουτ σε πάρα πολλές φάσεις. Στη διαφορά στις βολές, ας συνυπολογίσουμε ότι στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα από τα φάουλ που έγιναν επίτηδες η Γαλατά πήρε 6 βολές και ο Παναθηναϊκός 4. Δηλαδή ως τότε στο ματς οι βολές ήταν 22-3!

Για τον Παναθηναϊκός καλύτερος όλων ήταν ο Γιάνκοβιτς με 13 πόντου, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, αλάνθαστος σε 30 λεπτά με 5/6 σουτ. Ο Μπατίστα είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα με 7/11 σουτ, ο Γκιστ 14 πόντους και 5 ριμπάουντ με 5/9 σουτ, ο Διαμαντίδης άγγιξε το double double με 11 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης είχε 10 πόντους με 5/7 σουτ. Καλός και ο Μπλουμς με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ (2 ασίστ 2 κλεψίματα), ενώ Φώτσης, Νελσον, Παππάς, Σλότερ, ήταν από μέτριοι και κάτω.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με 3-6 στο ματς με Μπατίστα και Γκιστ, για να φτάσει στο 7-10 μετά το καλάθι του Γιανγκ. Ο Διαμαντίδης με τρίποντα τον έφερε στο 9-15 και το 9-18 με τον Μίτσοφ και τον Γιανγκ να απαντούν, πριν ο Γιάνκοβιτς με τον Λαβάλ γράψουν το 15-23 στο τελευταίο λεπτό της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γιάνκοβιτς σκόραρε με ντράιβ για το 16-25, αλλά η Γαλατά μείωσε γρήγορα με Έρτσεγκ και Κάρτερ και με τον Μίτσοφ και τον Έρτσεγκ κατάφερε να προσπεράσει ολοκληρώνοντας ένα 11-0 σε ένα διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός είχε 6 συνεχόμενα άστοχα σουτ και 2 λάθη σε 8 επιθέσεις. Ο Μαυροκεφαλίδης με τον Φώτση τον ξεκόλλησαν για να τον φέρουν μπροστά με 27-29 με τον Νέλσον και τον Μπλουμς να γράφουν το 29-34. Ένα ξέσπασμα του Πότσιους μείωσε σε 34-36, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης κράτησε μπροστά την ομάδα του, 38-40 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο ο Μποχωρίδης με τον Μπατίστα έγραψαν το 38-45 και ο Γκιστ με δύο μαζεμένα τρίποντα έφερε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +10 στο 41-51. Ξανά στους 10 πόντους από τον Μπατίστα λίγο αργότερα στο 43-53, αλλά ο Αρσλάν με τον Κάρτερ έριξαν τη διαφορά στους 4 πόντους και ο Μίτσοφ λίγο μετά μείωσε σε 54-55. Ο Παππάς σκόραρε για το 54-57, αλλά η Γαλατά μέσα σε 5 λεπτά κατάφερε να γυρίσει πλήρως το ματς, 59-57 από τον Γιανγκ και τον Έρτσεγκ με σερί 16-4.

Η 3η περίοδος έκλεισε στο 59-59 από τον Μαυροκεφαλίδη με τη Γαλατά να παίρνει 3 φορές το προβάδισμα στο 4ο δεκάλεπτο. Τελευταία ήταν στο 65-64 με βολές του Έρτσεγκ ανάμεσα σε δύο τρίποντα του Γιάνκοβιτς. Το δεύτερο από αυτά έγραψε το 65-67 με τη Γαλατά να ισοφαρίζει αλλά τον Μπλουμς να σκοράρει δύο δικά του συνεχόμενα τρίποντα για το 67-73. Ο Γκιστ τον μιμήθηκε για το 67-76, με τον Μπατίστα να γράφει το 67-78, σερί 0-11 μέσα σε 2 λεπτά για τον Παναθηναϊκό! Η διαφορά έμεινε στους 11 πόντους από το τρίποντο του Διαμαντίδη στο τρίλεπτο (70-81), ήταν στους 9 στο δίλεπτο (75-84), με τον Παναθηναϊκό να χαλαρώνει αδικαιολόγητα μετά, ένα λάθος και ένα άστοχο σουτ έφεραν το ματς στο 81-84 με 1:09 για το τέλος με τον Γιανγκ και τον Έρτσεγκ για τη Γαλατά.

Παρά τα δύο επιθετικά ριμπάουντ στην επόμενη φάση ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε 3 σουτ, ο Μίτσοφ πήρε φάουλ στα 15 δευτερόλεπτα για το 83-84 με τον Διαμαντίδη να βάζει 1/2 βολές μετά, 83-85. Ο Παναθηναϊκός επέλεξε το φάουλ για να μη ρισκάρει τρίποντο, ο Γιανγκ είχε 1/2 βολές, ο Γκιστ τον μιμήθηκε στα 10 δευτερόλεπτα για το 84-86, με τον Παναθηναϊκό να ξανακάνει φάουλ στα 8 δευτερόλεπτα, αλλά ο Κάρτερ είχε 0/2 βολές, ο Μπλουμς πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και το ματς τελείωσε εκεί χωρίς εμφράγματα για τον Παναθηναϊκό.

Η συνέχεια λέει ΟΑΚΑ και Άλμπα Βερολίνου για τον Παναθηναϊκό. Σε περίπτωση νίκης κλειδώνει την πρόκριση και δεν ενδιαφέρεται καν για το ματς της τελευταίας αγωνιστικής (στο θέμα της πρόκρισης, όχι στο αν θα τερματίσει πάνω απ’ την Μακάμπι), ενώ αν χάσει μέχρι και 6 πόντους τότε θα είναι στην τετράδα εφόσον κερδίσει τον Ερυθρό Αστέρα. Εκεί που χάνει το θέμα πρόκριση από τα χέρια του είναι αν ηττηθεί από 7 πόντους και πάνω. Πάντως, είναι καλύτερη ομάδα από την Άλμπα, την έχει κερδίσει και εκτός έδρας και δεν θέλει ούτε να σκεφτεί ότι θα χάσει στο ΟΑΚΑ σε έναν τόσο κρίσιμο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-40, 59-59, 84-86.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Κάρτερ 10 (1τρ. 7ρ. 6ασ.), Γιανγκ 24 (9ρ. 7κ.φ.), Μίτσοφ 17 (1τρ. 3ρ. 7ασ. 8κ.φ.), Έρτσεγκ 19 (2τρ. 6ρ.), Γκονλούμ 2 (3ρ.), Πότσιους 7 (1τρ. 3ασ.), Αρτσλάν 5 (1).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Μποχωρίδης 5 (1τρ. 4ρ.), Γιάνκοβιτς 13 (3τρ. 6ρ. 4ασ.), Φώτσης 2, Νέλσον 2 (2ασ.), Παππάς 4 (2ασ.), Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 11 (3τρ. 9ασ.), Γκιστ 14 (3τρ. 5ρ.), Μπατίστα 14 (6ρ. 2ασ. 4κλ.), Μπλουμς 9 (3τρ. 4ρ.), Λαβάλ 2 (3ρ.).