Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Συνεχίζουν οι Shooting Stars, χαμός για την πρόκριση

Συνεχίζουν οι Shooting Stars, χαμός για την πρόκριση

Οι Shooting Stars συνεχίζουν την πορεία τους προς την πρωτιά του 2ου ομίλου στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά το 61-52 επί των Τουβλέικερς για την 11η αγωνιστική της λίγκας. Η μάχη για την πρόκριση μαίνεται με 5 ομάδες σε απόσταση 2 νικών στις θέσεις 3-7 στη λίγκα μετά το 50-30 των Pistons επί των Σφυριών, το 59-41 των Red-dicolo επί των Μπίρι-μπίρι και το 54-35 των Κέρβερων επί της Boom Shakalaka.

Shooting Stars – Τουβλέικερς 61-52

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 61-52 τους Τουβλέικερς με το ματς να ξεκινά με 9-2 για τους νικητές από τον Σταμάτη, τον Νικολάκη και τον Σαλτούρο, για να απαντήσει ο Αλοναριτης, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 11-4. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Λαζάρου με τον Λιβαδα μείωσαν σε 11-8, για να απαντήσουν με σερί 14-0 οι Shooting Stars με τον Σταύρου, τον Μηλιώνη και τον Σταμάτη και να ξεφύγουν με 25-8. Το σερί διέκοψε ο Αλοναρίτης, με τον Σαλτούρο να φέρνει το ματς στο 31-10 και τον Λιβαδα να κλείνει το ημίχρονο στο 31-13. Στην επανάληψη μετά το 33-15, ο Σταύρου με τον Ζαφειράτο έγραψαν το 39-15 για να στείλει το ματς στο 44-17 ο Νικολάκης. Ο Θειακούλης με τον Λαζάρου απάντησαν για το 44-21 και ο Λιβαδας για το 45-25, με τον Σταμάτη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 48-25. Στην 4η περίοδο οι Shooting Stars έφτασαν στο 53-27 και μετά στο 55-33, για να απαντήσουν οι Τουβλέικερς με τον Μαρίνο και τον Λαζάρου με σερί 3-19 και να καταφέρουν να πλησιάσουν σε 58-52, με τον Σταμάτη να κλείνει το ματς στο 61-52.

Για τους νικητές ο Σταμάτης είχε 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Σαλτούρος 14 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ζαφειράτος 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Θειακούλης είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Αλοναρίτης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λιβαδας 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Pistons – Τα Σφυριά 50-30

Οι Pistons κέρδισαν τα Σφυριά με 50-30 με το ματς να ξεκινά με 7-1 για τους νικητές, για να απαντήσουν τα Σφυριά πλησιάζοντας σε 9-6. Με τον Μαράντο οι Pistons πήγαν στο 11-6 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 14-9 και ο Οικονόμου να γράψει το 18-11 στη 2η περίοδο. Το σερί των Pistons συνεχίστηκε, με τον Κοντογιάννη έφτασαν στο 23-11, για να απαντήσουν ο Κοτσαμπάς με τον Τσίτο για να κλείσει το ημίχρονο στο 26-15. Στην επανάληψη μετά το 30-18 από τον Κοτσαμπά οι Pistons έφτασαν με τον Λυρα στο 34-19 για να κλείσει η περίοδος στο 36-23. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοντογιάννης με τον Οικονόμου σκόραραν για το 44-23, με τον Κοτσαμπά να μειώνει σε 45-29 και τον Μούρτζο να σκοράρει για το 48-30, για να κλείσει το ματς από τον Στεργίου στο 50-30.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 14 πόντους, ο Κοντογιάννης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μπελιτσος 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

.

Boom Shakalaka – Κέρβεροι 35-54

Οι Κέρβεροι κέρδισαν την Boom Shakalaka με 35-54 με το ματς να ξεκινά με 3-3 και 5-6 από τον Χαραλάμπους και τον Δριβάκο, για να πάνε οι Κέρβεροι στο 5-10 με τον Σκληράκη. Η Boom Shakalaka απάντησε για το 10-10 και το 12-12 με τον Ηλιόπουλο Γ. στο τέλος της περιόδου. Ένα σερί 0-10 για τους Κέρβερους μας έμπασε στο 2ο δεκάλεπτο με τον Σκληράκη και τον Συλιγνάκη να σκοράρουν, για να απαντήσει ο Κτενόπουλος. Ο Συλιγνάκης έφερε το ματς στο 16-26, με τον Μητρόπουλο να σκοράρει και το ημίχρονο να κλείνει στο 18-28. Στην επανάληψη ο Σκληράκης με τον Μανδηλαρά και τον Βγενόπουλο Π. έφεραν τους Κέρβερους στο 18-36, για να γράψει το 21-41 λίγο μετά ο Κανέλλος. Στις αρχές της 4ης περιόδου ο Κουτσοθανάσης μείωσε σε 24-42, με τον Σκληράκη να απαντά. Ο Ηλιόπουλος Κ. με τον Κτενόπουλο απάντησαν για το 28-46 και το 33-51 με τον Βγενόπουλο Α. να κλείνει τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Σκληράκης είχε 11 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Δριβάκος 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Βγενόπουλος Π. 10 πόντους. Για την Boom Shakalaka ο Ηλιόπουλος Γ. είχε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Κτενόπουλος 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Μπίρι-μπίρι – Red-dicolo 41-59

Οι Red-dicolo κέρδισαν με 41-59 τους Μπίρι-μπίρι με το ματς να ξεκινά με 4-0 από τον Κουφαλη και τον Παπανδρέου για να απαντήσει ο Ταγκαλος για το 6-6 και να γράψει ο Κρικας Α. το 9-9 μετά το καλάθι του Ευαγγελίδη και πριν ο Σαγιας κλείσει το δεκάλεπτο στο 11-9. Στη 2η περίοδο οι Red-dicolo προσπέρασαν με τον Τάγκαλο και τον Κρικα Α. για να τους φέρει ο Μακρής Ν. στο 15-19. Με τον Νίκου και τον Μακρή έφτασαν στο 18-27 για να κλείσουν στο 18-31 με τον Τάγκαλο για το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Τάγκαλος έγραψε το 18-34 με τους Μπίρι-μπίρι να απαντούν με 10-0 σερί από τον Παπανδρέου, τον Ευαγγελίδη και τον Κουφαλη για το 28-34. Όμως, με νέο 0-9 οι Red-dicolo ανέκτησαν τον έλεγχο και με τον Τάγκαλο και τον Νίκου έφτασαν στο 28-43. Ο Παπανδρέου με τον Κουρουλη και τον Ευαγγελίδη μείωσαν σε 34-45, με τον Τάγκαλο και τον Νίκου να απαντούν για το 34-50. Ο Ευαγγελίδης έφερε το ματς στο 40-52, με τον Κρικα Κ. να βοηθά την ομάδα του ως το 41-59.

Για τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 19 πόντους και 6 κλεψίματα, ο Κρικας Α. είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Νίκου 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Μπίρι-μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Παπανδρέου 8 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Κυπελλούχος η Τιρινίνι!

Η Τιρινίνι κατέκτησε το Summer Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας στον τελικό με 78-67 τη …