Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για Pistons, Red-dicolo, Σφυριά!

Σημαντικές νίκες για Pistons, Red-dicolo, Σφυριά!

Οι Red-dicolo κέρδισαν με 71-53 τους Τουβλέικερς στη 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Challenge League του “Πάνος Ζαχαρογιάννης” για να ενισχύσουν τη θέση τους στην τετράδα του γκρουπ. Οι Pistons έμειναν ψηλά μετά το 63-56 επί της Boom Shakalaka, ενώ τα Σφυριά σε εξ αναβολής αγώνα κράτησαν τις ελπίδες τους ζωντανές μετά το 50-38 επί των Κέρβερων. Τέλος, οι Shooting Stars έμειναν στην κορυφή επικρατώντας με 74-55 των Μπίρι-μπίρι.

Red-dicolo – Τουβλέικερς 71-53

Οι Red-dicolo κέρδισαν με 71-53 τους Τουβλέικερς με το ματς να ξεκινά με 2-7 για τους δεύτερους από τον Λιβαδα, για να απαντήσουν ο Μακρής με τον Τάγκαλο για το 9-7. Ο Μακρής με τον Κρικα Α. έφεραν τον αγώνα στο 14-9, με τον Νίκου να κλείνει το δεκάλεπτο στο 20-11. Στη 2η περίοδο, ο Μπομπης μείωσε σε 20-13 για να απαντήσει ο Κρικας Κ. για το 26-13 με τους Τουβλέικερς να πλησιάζουν σε 26-21 με τον Μαρίνο. Ο Κρικας Α. με τον Σπυριδωνίδη απάντησαν για το 33-23 με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-27 από τον Καρκανια. Στην επανάληψη ο Μακρης έφερε τον αγώνα στ 40-27 και το 43-30 με τον Μπομπη και τον Λαζάρου να απαντούν για το -9 των Τουβλέικερς, αλλά τον Νίκου να γράφει το 52-36 λίγο μετά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-39. Στην 4η περίοδο ο Καρκανιας με τον Πλουσο σκόραραν για το 58-45 με τον Σπυριδωνίδη να φέρνει τον αγώνα πάνω από τους 20 πόντους, 69-48, τον Μαρίνο να απαντά και το ματς να κλείνει στο 71-53.

Για τους νικητές ο Μακρής είχε 17 πόντους, ο Κρικας Κ. 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κρικας Α. 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Σπυριδωνίδης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Θειακούλης είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Λαζάρου 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Η κάρτα του αγώνα
.

Boom Shakalaka – Pistons 55-63

Οι Pistons κέρδισαν την Boom Shakalaka με 55-63 με το ματς να ξεκινά με 7-3 και 9-5 για την Boom Shakalaka και τους Pistons να απαντούν για το 9-7. Η Boom Shakalaka κράτησε το προβάδισμα για το 13-9 και το 15-11 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-13. Στη 2η περίοδο οι Pistons πλησίασαν στο 17-16, αλλά η Boom Shakalaka κράτησε το προβάδισμα ως το 21-20 με τους Pistons να προσπερνούν αμέσως μετά και το ματς να περνά από δύο ισοπαλίες στο 25-25 και το 27-27 για να πάει η Boom Shakalaka στο 32-28 αλλά να απαντήσουν οι Pistons για το 32-33 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι Pistons έφτασαν στο 35-39 και το 37-42, με την Boom Shakalaka να απαντά για το 41-42, αλλά τους νικητές να κρατούν το προβάδισμα και να κλείνουν το δεκάλεπτο, από το 41-47, στο 44-49. Στην 4η περίοδο οι Pistons προηγήθηκαν με 49-54, η Boom Shakalaka πλησίασε σε 52-54, με τους Pistons να ξεφεύγουν με 52-58 για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κοντογιάννης είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Βαρλαγκας και ο Οικονόμου από 9 πόντους και ο Διαμαντίδης 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για την Boom Shakalaka ο Ηλιόπουλος είχε 25 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κουβατης 10 πόντους, ο Κουτσοθανασης 8 πόντους.

Τα Σφυριά – Κέρβεροι 50-38

Τα Σφυριά κέρδισαν τους Κέρβερους με 50-38 με το ματς να ξεκινά με 4-0 για τους νικητές από τον Κοτσαμπά, για να απαντήσει ο Σκληράκης. Ο Κοτσαμπάς έφερε την ομάδα του στο 11-4 με τον Αρώνη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 11-7 και τον Σκληράκη να μειώνει σε 11-9. Ο Χατζής με τον Κοτσαμπά σκόραραν για το 17-9, για να απαντήσει ο Συλιγνάκης, πριν ο Βγενόπουλος γράψει το 19-14. Ο Σιαμαντάς κράτησε τα Σφυριά σε απόσταση, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-15. Στην επανάληψη τα Σφυριά μπήκαν δυνατά και με σερί 9-3 κατάφεραν να φτάσουν στο 32-18, με τον Συλιγνάκη να μειώνει, αλλά την 3η περίοδο να κλείνει στο 34-21. Στο 4ο δεκάλεπτο το σκορ πήγε στο 38-25 με τον Σκληράκη και τον Βγενόπουλο να μειώνουν σε 42-31, τον Συλιγνάκη να γράφει το 44-36 λίγο μετά, αλλά τα Σφυριά να μην αφήνουν τους αντιπάλους τους να πλησιάσουν περισσότερο, απάντησαν για το 46-36 και το 50-38 της νίκης.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 38 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Χατζης 4 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Κέρβερους ο Συλιγνάκης είχε 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Βουδούρης με τον Σκληράκη από 9 πόντους.

.

Μπίρι-μπίρι – Shooting Stars 55-74

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 55-74 τους Μπίρι-μπίρι με το ματς να ξεκινά με 0-4 από τον Γεωργόπουλο, για να απαντήσει ο Κουρουλης για το 4-4. Ο Σταμάτης με τον Ζαφειράτο έφεραν τον αγώνα στο 4-9, ενώ μετά το καλάθι του Γιαννούτσου ο Γεωργόπουλος έγραψε το 6-11, με τον Σταμάτη και τον Σοφιανόπουλο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 8-18. Στη δεύτερη περίοδο ο Σοφιανόπουλος έφερε το ματς στο 8-21, με τον Κουρουλη και τον Κουφαλη να απαντούν. Ο Βηχας σκόραρε για το 15-23, με τον Γεωργόπουλο να γράφει το 18-27. Ο Ευαγγελίδης με τον Κουφαλη κράτησαν το ματς σε μονοψήφια διαφορά, με τον Μπιθικιώτη να κλείνει το ημίχρονο στο 27-34. Στην επανάληψη ο Σταμάτης έγραψε το 27-38, με τον Ζαφειράτο να σκοράρει για το 30-42. Ο Παπανδρέου με τον Ευαγγελίδη απάντησαν για το 34044 και το 37-47, με τους Shooting Stars να ξεφεύγουν με 39-56 με τον Σταμάτη και τον Γεωργόπουλο. Μετά το 41-56 από τον Γιαννούτσο, ο Σοφιανόπουλος με τον Σταμάτη ανέβασαν τη διαφορά στους 22, 41-63, με τον Μηλιώνη να γράφει το 43-68 λίγο μετά. Ο Βηχας απάντησε, ο Σταμάτης σκόραρε για το 45-72, Βηχα να φέρνει τα ματς στο 52-74 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Σταμάτης είχε 25 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Ζαφειράτος 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Μπίρι-μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κουρουλης 11 πόντους και 6 ασίστ, ο Βηχας 10 πόντους και ο Παπανδρέου 9 πόντους και 14 ριμπάουντ.