Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Τεράστιες νίκες για Miners, Paraliers!

Τεράστιες νίκες για Miners, Paraliers!

Οι Cleveland Paraliers πέτυχαν και πάλι τεράστια νίκη στον 2ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας για τη 13η αγωνιστική, όπως και στον πρώτο γύρο, την S-Parta B.C., με 51-49 για να συνεχίσουν τη μάχη για την κορυφή του ομίλου. Μετά από ένα απίστευτο σε εξέλιξη ματς, οι Miners επικράτησαν με 83-80 των Γιανγκ Μπόυζ για να ενισχύσουν τη θέση τους στην πρώτη τετράδα.

Γιανγκ Μπόυζ – Miners 80-83

Οι Miners κέρδισαν τους Γιανγκ Μπόυζ με 80-83 μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο! Το ματς ξεκίνησε με 6-5 και 9-6 για τους Γιανγκ Μπόυζ για να απαντήσουν οι Miners για το 9-12 και το 11-14, για να προηγηθούν με 14-20 και 15-22 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Miners κράτησαν τον έλεγχο, προηγήθηκαν με 19-24 και 22-28, για να πάνε στη μεγαλύτερη διαφορά τους, 25-33, αλλά με τους Γιανγκ Μπόυζ να απαντούν για να μειώσουν σε 30-33 και 34-37 στο ημίχρονο. Μάλιστα, διεύρυναν το σερί τους ως το 11-3 για να προηγηθούν με 41-38 στις αρχές της επανάληψης. Μετά το 41-40 έφτασαν ως το 46-42 για να πάνε στο 51-45 λίγο μετά. Οι Miners αντέδρασαν και πλησίασαν σε 52-50 και 54-53, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 60-53 για τους Γιανγκ Μπόυζ. Στην 4η περίοδο οι Miners άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, έφτασαν ως το 62-60, αλλά είχαν ξανά τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν, 66-60 και 71-64. Ξανά απάντηση, 74-71, με τους Γιανγκ Μπόυζ να πηγαίνουν στο 76-71. Οι Miners μείωσαν σε 78-75 και μετά ισοφάρισαν σε 78-78 στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα. Οι Γιανγκ Μπόυζ με 2/2 βολές του Παπακωνσταντίνου πήγαν στο 80-78 για να έρθει ο Παπαδόγιαννης στα 5 δευτερόλεπτα με τρίποντο να γράψει το 80-81 για τους Miners, που με κλέψιμο απ’ την επαναφορά έκλεισαν το ματς στο 80-83!

Για τους νικητές ο Αγαθος είχε 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Κωτσιδης 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Σιούτης 12 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Παπαδόγιαννης 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για τους Γιανγκ Μπόυζ ο Κατσικλής είχε 30 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Τιμπας 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Cleveland Paraliers – S-Parta B.C. 51-49

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν την S-Parta B.C. με 51-49 με το παιχνίδι να ξεκίνά με 2-6 για την S-Parta B.C. που έφτασε στο 6-9 πριν προσπεράσουν οι Cleveland Paraliers με 10-9. Το τέλος της περιόδου βρήκε την S-Parta B.C. στο 10-13, για να πάει στη συνέχεια στο 10-17. Οι Cleveland Paraliers άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, ισοφάρισαν σε 19-19, με την S-Parta B.C. να κλείνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ, 19-22. Στην επανάληψη η S-Parta B.C. κράτησε το προβάδισμα ως το 21-25, με τους Cleveland Paraliers να απαντούν για το 27-25. Όμως, και πάλι η S-Parta B.C. βρήκε τρόπο να προσπεράσει στο τέλος της περιόδου, 27-30 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Cleveland Paraliers αρχικά ισοφάρισαν σε 30-30 και στη συνέχεια προσπέρασαν με 37-33. Όμως, και πάλι είδαν την S-Parta B.C. να απαντά για το 37-38 και το δικό της προβάδισμα. Μόνο που τώρα είχαν χρόνο για αντίδραση, με σερί 7-1 πήγαν στο 44-39 και κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος, περνώντας από το 48-42 και το 49-46 για να πάνε στο 51-46 και τη νίκη με 51-49.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κοντοπυράκης 8 πόντους, 19 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Γκορτζης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για την S-Parta B.C. ο Τσίκλος είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κουζοβουνάς 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.