Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκη για Mentores, κόλαση για την πρόκριση!

Νίκη για Mentores, κόλαση για την πρόκριση!

Οι Mentores κέρδισαν με 54-52 τους Raptors για τη 14η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να τους γκρεμίσουν από την κορυφή του ομίλου. Η Oklaχώμα Thunder και η Ήρεμη Δύναμη δίνουν μάχη μέχρις εσχάτων για την πρόκριση, η πρώτη πέτυχε μεγάλη νίκη με 63-55 επί των Athens Supergrungers, ενώ η δεύτερη κέρδισε με 74-67 τους Remal Madri. Μία ήττα χωρίζει τον 1ο από τον 5ο στον όμιλο με άλλες 3 ομάδες να ακολουθούν με 2 ήττες περισσότερες στην 6η θέση!

Raptors – Mentores 52-54

Οι Mentores κέρδισαν με 53-54 τους Raptors με το ματς να ξεκινά με 5-4 και 11-6 για τους Raptors που έφτασαν στο 16-6 και έκλεισαν με 19-9 το πρώτο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο οι Mentores αντέδρασαν και μείωσαν σε 20-13 και 22-15 για να κρατηθούν σε απόσταση οι Raptors, 28-20 και 30-22 στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε, 33-22, για να ξεκινήσουν σερί οι Mentores, 4-15 μέχρι την ισοφάριση σε 37-37. Οι Raptors ανέκτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 43-39, αλλά ένα 0-7 από τους Mentores στην 4η περίοδο έφερε το ματς στο 43-46. Οι Mentores πήγαν ως το 45-48 και το 47-50 με τους Raptors να ισοφαρίζουν σε 50-50, για να ξεφύγουν οι Mentores με 50-53 και να κρατηθούν στα τελευταία δευτερόλεπτα μπροστά για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τάτσης είχε 26 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σαρρής 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Αντωνακόπουλος 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα. Για τους Raptors ο Γιωτάκης είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Λεφακίνης 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σπανός 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Athens Supergrungers – Oklaχώμα Thunder 55-63

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε με 55-63 τους Athens Supergrungers αναπτερώνοντας της ελπίδες της για πρόκριση στα νοκ άουτ, παίρνοντας μάλιστα και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 3-8 από τον Πετρόπουλο για να πάμε στο 5-11 στη συνέχεια, πριν ο Χιμος με τον Θεοδώρου φέρουν τους Athens Supergrungers στο 13-11 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Βαρβαρίγος με τον Θεοδώρου σκόραραν για το 17-13, ενώ μετά την απάντηση του Χρηστιά ο Χιμος με τον Βαρβαρίγο έγραψαν το 23-16. Ο Μιχελάκης με τον Γιαννιτσιώτη μείωσαν σε 24-23, η Oklaχώμα Thunder προσπέρασε με τον Χρηστιά σε 26-27 με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-27 από τον Τσίπρα. Στην επανάληψη ο Χιμος σκόραρε για το 33-29, με τον Φασια να απαντά. Οι Athens Supergrungers ξέφυγαν με τον Χιμο σε 41-32 και με τον Λιουτα σε 43-34, ενώ το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 46-36. Η Oklaχώμα Thunder αντέδρασε και πλησίασε σε 46-41 στην 4η περίοδο για να ισοφαρίσει με Πετρόπουλο και Τσάπαλο σε 48-48 και 50-50. Ο Χρηστιάς την έφερε στο 50-54, ενώ παρά τις προσπάθειες του Θεοδώρου (55-58) το ματς έκλεισε στο 55-63 από τον Μιχελάκη για την Oklaχώμα Thunder.

Για τους νικητές ο Φασιας είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μιχελάκης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Χρηστιάς 9 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Πετρόπουλος 9 πόντους. Για τους Athens Supergrungers ο Τσίπρας είχε 16 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Χιμος 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Remal Madri 74-67

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 74-67 τους Remal Madri για να μείνει στην ισοβαθμία της 4ης θέσης στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 7-3 για τους νικητές για να απαντήσουν ο Κακλεας με τον Κυρανο για το 7-10. Ο Κυράνος έγραψε το 10-12, ενώ ο Τσιβρας με τον Παπαμιχαήλ απάντησαν για το 14-12 για να πάει η Ήρεμη Δύναμη στο 21-17 λίγο μετά με τον Κωλέτσα. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-20, με τον Κυράνο και τον Παπαδόπουλο να γράφουν το 27-26 στη 2η περίοδο. Ο Παπαμιχαήλ με τον Τσιβρα έφεραν την ομάδα του στο 35-28, ενώ ο Κουρετσης σκόραρε για το 39-33 του ημιχρόνου για τους νικητές. Στην 3η περίοδο ο Τσιρκος με τον Κωλετσα έφεραν το ματς στο 46-35, αλλά μετά το 48-37 οι Remal Madri αντέδρασαν και με τον Κακλεα, τον Ντασιο και τον Λιουλη μείωσαν σε 52-50 ως το τέλος της περιόδου για να πάρουν προβάδισμα με 52-53 στη συνέχεια, ολοκληρώνοντας σερί 4-16. Ο Τσιβρας έφερε ξανά μπροστά την Ήρεμη Δύναμη, 58-56, ο Ράπτης έγραψε το 60-56, με τον Λιουλη να απαντά για το 60-59. Οι Remal Madri μάλιστα προσπέρασαν με τον Κακλεα σε 62-67 λίγο μετά, αλλά ένα τρομερό 12-0 της Ήρεμης Δύναμης με τον Ράπτη πρωταγωνιστή, τη βρήκε νικήτρια στο τέλος με 74-67.

Για τους νικητές ο Ράπτης είχε 26 πόντους, ο Τσιβρας και ο Παπαμιχαήλ από 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κωλέτσας 9 πόντους. Για τους Remal Madri ο Κακλεας είχε 29 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κυρανος 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λιουλης 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.