Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Κρατήθηκε ο Ρεμπελιακός, ζωντανοί οι Lions!

Κρατήθηκε ο Ρεμπελιακός, ζωντανοί οι Lions!

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 64-61 τους Νεροχύτες για να κρατηθεί μόνος στη 2η θέση μετά τη 16η αγωνιστική για τον 1ο όμιλο του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Nikea Lions έμεινα ζωντανοί στο κυνήγι της 4ης θέσης, κερδίζοντας οριακά την Τιρινίνι με 53-52. Τέλος, η Dirtus Bologna έμεινε μόνη πρώτη μετά το 68-55 επί των Superhonics.

Νεροχύτες – Ρεμπελιακός 61-64

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Νεροχύτες με το ματς να ξεκινά με 13-5 για τους Νεροχύτες από τον Βρέλλη, τον Σπυρόπουλο, τον Κωστόπουλο και τον Νίνα, για να απαντήσουν ο Παπασωτηρίου με τον Ηλιάκη για το 13-12. Ο Χριστακόπουλος έφερε την ομάδα του στο 21-12, ενώ ο Σπυρόπουλος με τον Βρέλλη έγραψαν το 25-15. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με τον Πλεξουσάκη για το 27-21, με τον Σπυρόπουλο να γράφει το 29-21, αλλά με σερί 1-10 ο Ρεμπελιακός πέρασε με 30-31 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Νεροχύτες απάντησαν και με Βρέλλη, Κωστόπουλο και Σπυρόπουλο προσπέρασαν ξανά με 12-0 σερί για το 42-31. Ο Νίνας έγραψε το 44-3, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με Κοντογεώργη και Παπασωτηρίου για το 45-41. Στην 4η περίοδο ο Λαρεντζάκης με τον Ηλιάκη ισοφάρισαν τον αγώνα σε 47-47, με τον Ρεμπελιακό να παίρνει με Καρρά και Πλεξουσάκη προβάδισμα, 47-54. Ο Βρέλλης μείωσε σε 52-54, με τον Κωστόπουλο να γράφει το 55-56. Ηλιάκης και Σπυρόπουλος έγραψαν το 57-58 και το 59-60, με τον Παπασωτηρίου να φέρνει την ομάδα του στο 59-62 και τον Πλεξουσάκη να σκοράρει για το τελικό 61-64.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παπασωτηρίου 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Πλεξουσάκης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Νεροχύτες ο Σπυρόπουλος είχε 25 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Βρέλλης 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κωστόπουλος 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τιρινίνι – Nikea Lions 52-53

Οι Nikea Lions κέρδισαν την Τιρινίνι με 52-53. Το ματς ξεκίνησε με 2-6 και 3-8 για τους νικητές, αλλά μετά το 7-11 η Τιρινίνι προσπέρασε με 12-11 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο από το 14-16 πήγαμε στο 20-16, και το 26-21, με το ματς να κλείνει στο 28-24 στην ανάπαυλα περνώντας από το 26-23. Στην επανάληψη οι Nikea Lions ισοφάρισαν σε 28-28, με την Τιρινίνι να κρατά το προβάδισμα, 31-28 και 36-31. Οι Nikea Lions πλησίασαν σε 36-35, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 38-37. Με σερί 2-11 οι Nikea Lions κατάφεραν στο 4ο δεκάλεπτο να ξεφύγουν με 40-48, για να απαντήσει η Τιρινίνι με 9-1 δικό της σερί για το 49-49. Οι Nikea Lions έφτασαν στο 49-52 στο τελευταίο λεπτό, με την Τιρινίνι να ισοφαρίζει με τρίποντο στα 6 δευτερόλεπτα, αλλά με 1/2 βολές οι Nikea Lions πήραν τη νίκη αφού στην εκπνοή η Τιρινίνι δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σιαννας 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χατζηγεωργίου 9 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παπαναστασίου 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Λογοθέτης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Dirtus Bologna – Superhonics 68-55

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 68-55 τους Superhonics με το ματς να ξεκινά με 2-5 από τον Χατζησταύρου με τον Κλεισιάρη να απαντά και τον Αλεξόπουλο με τον Σπυρόπουλο και τον Ράνη να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-9. Στη 2η περίοδο ο Μαστοράκης με τον Αντωνιάδη και τον Βασιλείου μείωσαν σε 19-18, με τον Κλεισιάρη, τον Ευσταθίου και τον Χαλκιά να γράφουν το 26-18. Ο Χαλκιάς με τον Κλεισιάρη σκόραραν για το 31-20, ενώ μετά την απάντηση του Γογιου ο Σπυρόπουλος έφερε το ματς στο 35-24 και ο ίδιος έκλεισε το ημίχρονο στο 37-26. Στην επανάληψη ο Οικονόμου μείωσε σε 39-30 με τους Superhonics ναπλησιάζουν σε 41-36 με Οικονόμου και Αντωνιάδη. Ο Σπυρόπουλος με τον Μητρόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 50-38, ενώ οι δυο τους στην 4η περίοδο ανέβασαν το σκορ στο 57-40. Ο Χατζησταύρου με τον Βασιλείου μείωσαν σε 57-49 με 0-9 σερί, με τον Πια να σκοράρει για το 63-52 με δύο τρίποντα. Ο Μαστοράκης έφερε το ματς στο 63-55 με τον Σπυρόπουλο και τον Χαλκιά να κλείνουν τον αγώνα στο 68-55.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Μητρόπουλος 7 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Πιας 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χατζησταύρου 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βασιλείου 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αντωνιάδης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.