Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρόκριση για Α.Ε.Π.Ε., νίκη Ballers, Paraliers!

Πρόκριση για Α.Ε.Π.Ε., νίκη Ballers, Paraliers!

Η Α.Ε.Π.Ε. πήρε την πρόκριση για τα νοκ άουτ του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 68-60 τους Miners για τη 18η αγωνιστική στον 2ο όμιλο. Οι Big Ballers έμειναν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης μετά το 59-50 επί του Γ.Σ. Κυψέλης και τους αρκεί μια νίκη στο τελευταίο τους παιχνίδι για να περάσουν. Τέλος, οι Cleveland Paraliers έφτασαν ένα βήμα πιο κοντά στη 2η θέση μετά το 69-56 επί των Θαλασσόλυκων.

Α.Ε.Π.Ε. – Miners 68-60

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τους Miners με 68-60 για να πάρει την πρόκριση για τα νοκ άουτ, ασχέτως του τι θα κάνει στο τελευταίο της παιχνίδι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Miners, 2-10, για να απαντήσει η Α.Ε.Π.Ε. για το 8-10. Μετά το 8-14 η περίοδος έκλεισε στο 9-14 για να πλησιάσει η Α.Ε.Π.Ε. στο 13-16 και το 15-18. Η Α.Ε.Π.Ε. ισοφάρισε το ματς στο 21-21 και προσπέρασε μετά το 21-23 με σερί 11-0 για να πάει στο 32-23, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-25. Στην επανάληψη η Α.Ε.Π.Ε. πήγε σε διψήφια διαφορά, 36-25 και 39-27 για να απαντήσουν οι Miners για το 41-33. Η Α.Ε.Π.Ε. πήγε στο 47-36 και το 52-38 στο τέλος της 3ης περιόδου, για να κρατήσει τη διαφορά διψήφια μέχρι το 54-42. Οι Miners απάντησαν με 0-6 σερί για να πλησιάσουν ως το 54-48, ενώ μετά το 57-48 πήγαν στο 57-52. Η Α.Ε.Π.Ε. κράτησε το προβάδισμα και ξέφυγε ξανά με 62-54 και 65-56, για να πάρει τη νίκη με 68-60.

Για τους νικητές ο Πρινιωτάκης είχε 29 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Καταραχιάς 19 πόντους και 4 κλεψίματα. Για τους Miners ο Χασομέρης είχε 15 πόντους, ο Σιούτης 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αγαθος 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Big Ballers – Γ.Σ. Κυψέλης 59-50

Οι Big Ballers κέρδισαν με 59-50 τον Γ.Σ. Κυψέλης για να χρειάζονται πλέον μια απλή νίκη (χωρίς διαφορά πόντων) στο τελευταίο τους παιχνίδι για να πάρουν την πρόκριση στα νοκ άουτ. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές, που προηγήθηκαν με 14-5 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να συνεχίσουν και στη 2η περίοδο να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας στο 29-18 στο ημίχρονο. Ο Γ.Σ. Κυψέλης μπόρεσε να αντιδράσει στην 3η περίοδο και ψαλίδισε τη διαφορά, πλησίασε στο 42-39 στο 30ο λεπτό, αλλά οι Big Ballers αντέδρασαν σωστά και στην 4η περίοδο με 17-11 επιμέρους σκορ πήραν τη νίκη με 59-50.

Για τους νικητές ο Βασιλάκης είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σταυριανόπουλος 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Θεοδωρακίδης 7 πόντους, 23 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Παπουτσής είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ορφανουδάκης 13 πόντους, ο Αγγελόπουλος 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Θαλασσόλυκοι – Cleveland Paraliers 56-69

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 56-69 τους Θαλασσόλυκους για να συνεχίσουν το κυνήγι για τη 2η θέση, σε έναν αγώνα που κατέβασαν 75 ριμπάουντ (28 στο πρώτο δεκάλεπτο!) και ο Κοντοπυράκης έκανε ρεκόρ ριμπάουντ στο πρωτάθλημα με 30 (17 επιθετικά). Το ματς ξεκίνησε με 0-4 από τον Κωνσταντίνου και τον Πίτλογλου για να πάνε οι Cleveland Paraliers στο 3-8. Ο Λέντζος Φ. απάντησε για το 5-9, με τον Λέντζο Γ. να γράφει το 8-11 και τους Θαλασσόλυκους να προσπερνούν στο 13-11. Οι Cleveland Paraliers απάντησαν με 0-8 για να πάνε με τον Ιωαννίδη στο 13-19, πριν ο Κωνσταντίνου και ο Γκορτζης τους φέρουν στο 15-28. Μετά το 18-28 ο Κωνσταντίνου και ο Γεωργαρος τους έφεραν στο 18-32, με το ημίχρονο να κλείνει από τους δυο τους στο 21-36. Στην επανάληψη ο Πίτλογλου έγραψε το 23-39, με τον Λέντζο Φ. να απαντά. Ο Κοντοπυράκης σκόραρε για το 25-44, ενώ ο Λέντζος Φ. έφερε το ματς στο 33-46, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 36-48. Στην 4η περίοδο ο Γεωργαρος σκόραρε για το 39-54, με τον Καραγιαννίδη και τον Λέντζο Γ. να απαντούν για το 44-54. Ο Αραβανης απάντησε για το 44-59, με τους Θαλασσόλυκους να πλησιάζουν σε 51-59 με τον Λέντζο Φ. Οι Cleveland Paraliers κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ και με τον Ντάσκα έφτασαν στο 54-65, για να κλείσουν το ματς στο 56-69.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 27 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Κοντοπυράκης 10 πόντους, 30 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γεωργαρος 11 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 21 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λέντζος Φ. 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Καραγιαννίδης 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ.