Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Συνεχίζουν Κουλουβάχατα, Paltovic!

Συνεχίζουν Κουλουβάχατα, Paltovic!

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τη Laser Derm με 74-70 για τη 18η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να παραμείνουν στην 1η θέση. Οι Paltovic με τη νίκη τους με 67-55 επί των Zeppelin, ολοκλήρωσαν τον όμιλο στο 13-3 και κλείδωσαν θέση στην πρώτη δυάδα ενόψει των νοκ άουτ.

Paltovic – Zeppelin 67-55

Οι Paltovic κέρδισαν με 67-55 τους Zeppelin για να κατακτήσουν και μαθηματικά μία από τις δύο πρώτες θέσεις στον όμιλό τους. Το ματς ξεκίνησε με 7-2 για τους νικητές από τον Μητράκο, για να απαντήσουν ο Κουτσός με τον Αντωνίου για το 7-7. Ο Λιαπης έφερε τον αγώνα στο 9-13, με τον Γαλανη και τον Χουρσαλα να απαντούν για το 14-17 και την περίοδο να κλείνει στο 14-19 από τον Θωμά. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παπαδάτος με τον Αντωνίου έφεραν τους Zeppelin στο 16-26. Ο Παπαδάτος με τον Λιαπη σκόραραν για το 18-31, με τον Χρονόπουλο να απαντά, τον Ποζιόπουλο να γράφει το 22-33 και το ημίχρονο να κλείνει στο 24-33. Στην επανάληψη οι Paltovic μείωσαν σε 29-34, με τον Λιαπη να φέρνει την ομάδα του στο 29-38 και το 32-40. Ο Μελάς μείωσε σε 38-40 με τον Πεταλά να βάζει μπροστά τους Paltovic, 43-42. Ο Κουτσός με τον Καζακίδη απάντησαν για το 43-46, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 46-46. Στην 4η περίοδο ο Τσαντζαλής έβαλε για τελευταία φορά μπροστά τους Zeppelin στο 49-50, με τον Πεταλά και τον Χρονόπουλο να απαντούν για το 57-50 και τον Μελά να φέρνει το ματς στο 62-51, για το τελικό 67-55 των Paltovic.

Για τους νικητές ο Μελάς είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Πεταλάς 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Γκιώκας 12 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Zeppelin ο Λιάπης είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Παπαδάτος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Θωμάς 10 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Κουλουβάχατα – Laser Derm 74-70

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τη Laser Derm με 74-70 για να παραμείνουν στην 1η θέση στον όμιλο και να ρίξουν την αντίπαλό τους στις 6 ήττες να παλεύει για την πρόκριση. Το ματς ξεκίνησε με 0-6 για τη Laser Derm με τα Κουλουβάχατα να απαντούν για το 12-10. Η Laser Derm ξαναπέρασε μπροστά με 12-14 και 15-16 για να ισοφαρίσουν τα Κουλουβάχατα, αλλά να κλείσει η περίοδος μετά το 19-23 με 22-23 για τη Laser Derm. Στο 2ο δεκάλεπτο τα Κουλουβάχατα έτρεξαν σερί 10-2 για να προηγηθούν με 32-25, με τη Laser Derm να απαντά για το 35-32 για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα σε 37-37. Τα Κουλουβάχατα πήραν και πάλι κεφάλι, 44-37, με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-41. Στην επανάληψη τα Κουλουβάχατα έφτασαν στο 49-42 και το 57-44 λίγο μετά, για να πάνε στο 59-46 και το 64-49, πριν κλείσουν την 3η περίοδο στο 67-52. Στο 4ο δεκάλεπτο η Laser Derm πλησίασε με μεγάλο σερί σε 69-68, ενώ όταν τα Κουλουβάχατα έμειναν με 4 παίκτες (λόγω 5 φάουλ του 5ου τους) η Laser Derm κράτησε το fair play και έπαιξε κι αυτή με 4 παίκτες, παρά την κρισιμότητα του αγώνα. Το σερί της έφτασε σε 2-16 για το 69-68, με τα Κουλουβάχατα να απαντούν για το 74-69 παίρνοντας τελικά τη νίκη.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν είχαν δημοσιευτεί στατιστικά αγώνα.)