Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πέρασε η Ήρεμη Δύναμη, ζωντανοί οι Supergrungers!

Πέρασε η Ήρεμη Δύναμη, ζωντανοί οι Supergrungers!

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 64-46 τους Ατρόμητους για τη 18η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να πάρει την πρόκριση στα νοκ άουτ. Οι Athens Supergrungers επικράτησαν με 50-48 των Remal Madri για να μείνουν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης, ενώ οι Aces κέρδισαν με 59-56 τους Mentores για την 6η τους νίκη.

Ήρεμη Δύναμη – Ατρόμητοι 64-46

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 64-46 τους Ατρόμητους για να κλείσει τον όμιλο στο 11-5 και να πάρει την πρόκριση για τα νοκ άουτ, περιμένοντας να δει την τελική θέση που θα κατακτήσει στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 από τον Σιολα με τον Βλαχο να απαντά για το 6-5 και τον Τσιβρα να γράφει το 11-7. Ο Βλάχος έγραψε το 14-9 στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, για να απαντήσουν ο Σιολας με τον Κελαϊδή για το 16-16. Ο Σιολας σκόραρε για το 18-18, με τον Παπαμιχαήλ, τον Τσιβρα και τον Κωλετσα να φέρνουν την ομάδα τους στο 28-18, για να κλείσει το ημίχρονο στο 28-22 από τον Κελαϊδή. Στην επανάληψη ο Μπουρας με τον Τσιβρα έφεραν το ματς στο 35-24, με τον Κελαϊδή να απαντά και τον Σιολα να γράφει το 38-30. Ο Μπουρας με τον Μπιτσικα έφεραν το ματς στο 45-33, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 45-35 από τον Κελαϊδή. Στην 4η περίοδο ο Παπαμιχαήλ με τον Μπίτσικα έφεραν την ομάδα τους στο 53-35, με τον Κελαϊδή και τον Σιόλα να απαντούν για το 55-41 και το 57-44. Ο Τσιβρας σκόραρε για το 61-44, με τον Βλαχο να κλείνει το ματς στο 64-46.

Για τους νικητές ο Τσιβρας είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Βλαχος 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Ατρόμητους ο Σιολας είχε 31 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κελαϊδής 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Remal Madri – Athens Supergrungers 48-50

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 48-50 τους Remal Madri για να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης πηγαίνοντας στο 9-5. Η νίκη ήρθε δύσκολα με το ματς να ξεκινά με 4-0 και 12-3 για τους Remal Madri από τον Κυράνο και τον Μανίνα, για να απαντήσουν ο Τσίπρας με τον Κατσαμπανη για το 14-7 και να κλείσει ο Μανίνας το δεκάλεπτο στο 17-9. Στη 2η περίοδο ο Χιμος με τον Παπαζαφειρίου σκόραραν για το 21-19, με τον Μινογιαννη να κρατά μπροστά τους Remal Madri. Ο Τσιπρας απάντησε με τον Κατσαμπανη να ισοφαρίζει λίγο πριν το ημίχρονο που έκλεισε στο 24-26 για τους Athens Supergrungers. Στην επανάληψη ο Κακλέας έφερε την ομάδα του στο 28-27 για να απαντήσει ο Τσίπρας, με τους Remal Madri να πηγαίνουν στο 34-33 με τον Κακλέα και τον Κυράνο. Ο Τσιπρας με τον Κατσαμπανη απάντησαν για το 34-38 με τον Κακλέα να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 37-38. Στην 4η περίοδο ο ίδιος σκόραρε για το 43-41, για να απαντήσουν ο Χιμος με τον Λιουτα για το 44-45. Ο Παπαδόπουλος έγραψε το 46-45, με τον Θεοδώρου να σκοράρει για το 46-48 και το 47-49, με τον Κυράνο να μειώνει, αλλά το ματς να κλείνει στο 48-50 από τον Χιμο.

Για τους νικητές ο Τσιπρας είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χιμος 9 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Κακλέας είχε 19 πόντους και 4 κλεψίματα, ο Κυρανος 13 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Mentores – Aces 56-59

Οι Aces κέρδισαν με 56-59 τους Mentores με το ματς να ξεκινά με 3-8 για τους νικητές από τον Φελεμέγκα, τον Κουπα και τον Τσεκουρα Χ., για να απαντήσουν οι Mentores με τον Σκυλογιαννη για το 8-10. Ο Τσεκουρας Χ. έγραψε το 8-12, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Βασιλειάδη στο 10-15. Στη 2η περίοδο ο Φελεμέγκας έφερε την ομάδα του στο 11-21, με τους Mentores να απαντούν και μετά το 17-24 από τον Φελεμέγκα να κλείνουν το ημίχρονο στο 19-24. Στην επανάληψη ο Τσεκουρας Χ. σκόραρε για το 19-26, με τους Mentores να απαντούν για το 23-26 και το 25-29 με τον Σαρρή. Ο ίδιος έφερε την ομάδα του στο 31-32, με τον Κλαπη να γράφει το 33-32. Ο Αλευριάδης σκόραρε για το 33-34 με την 3η περίοδο να κλείνει στο 34-34 και τον Σαρρή να γράφει το 37-34 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Τατσης σκόραρε για το 40-37, με τον Τσεκουρα Χ. και τον Φελεμέγκα να απαντούν για το 42-42. Ο Αντωνακόπουλος έφερε τον αγώνα στο 48-46, με τον Τσεκουρα Χ. και τον Κυριακόπουλο να φέρνουν την ομάδα τους στο 48-53. Ο Σαρρής μείωσε, ο Τάτσης έφερε το ματς στο 53-55, αλλά οι Aces έμειναν μπροστά με 56-57 και πήραν τη νίκη στο τέλος.

Για τους νικητές ο Φελεμέγκας είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Τσεκουρας Χ. 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Αλευριάδης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Σαρρής είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τατσης 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σκυλογιάννης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Αντωνακόπουλος 6 πόντους και 20 ριμπάουντ.