Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Οριακές νίκες για Τουβλέικερς, Shooting Stars

Οριακές νίκες για Τουβλέικερς, Shooting Stars

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν με 50-47 τα Σφυριά για την 5η αγωνιστική στο 2ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Shooting Stars επικράτησαν με 48-45 των Κέρβερων. Οι Pistons νίκησαν με 62-32 το Μπίρι-μπίρι για να συνεχίσουν αήττητοι, ενώ οι Red-dicolo κέρδισαν με 65-44 την Alondra B.C., συνεχίζοντας κι αυτοί μόνο με ροζ φύλλα.

Τουβλέικερς – Τα Σφυριά 50-47

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν τα Σφυριά με 50-47 με το ματς να ξεκινά με 1-4 από τον Κοτσαμπά που στο πεντάλεπτο αποχώρησε τραυματίας, για να πάνε τα Σφυριά στο 3-6. Οι Τουβλέικερς απάντησαν με τον Θειακουλη και τον Λαμπέα για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 11-6, με τον Σαμέρα να απαντά. Ο Μούρτζος έφερε τον αγώνα στο 13-13, αλλά ο Καρκανιας με τον Αλοναρίτη σκόραραν για το 17-13 των Τουβλέικερς, με το ημίχρονο να κλείνει από Ζουμπορλή και Θειακούλη στο 19-15. Στην επανάληψη ο Αλοναρίτης έφερε τον αγώνα στο 23-17 με τον Λαζάρου να σκοράρει για το 29-17 λίγο μετά. Ο Λιβαδας έγραψε το 32-20, με τον Σαμέρα και τον Ζουμπορλή να απαντούν για το 36-28 και την 3η περίοδο να κλείνει στο 38-30. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ζουμπορλης μείωσε σε 40-34, με τους Τουβλέικερς να απαντούν και με τον Καρκανια να φτάνουν στο 46-37. Τα Σφυριά προσπάθησαν να πλησιάσουν και κατάφεραν να τρέξουν σερί 0-10, για να προσπεράσουν με 46-47. Όμως, οι Τουβλέικερς είχαν απάντηση και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 50-47.

Για τους νικητές ο Λαζάρου είχε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Θειακούλης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μαρίνος 9 πόντους. Για τα Σφυριά ο Σαμέρας είχε 14 πόντους, ο Γρηγορόπουλος 10 πόντους, ο Σιαμαντάς 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Shooting Stars – Κέρβεροι 48-45

Οι Shooting Stars κέρδισαν τους Κέρβερους με 48-45 με το ματς να ξεκινά με 4-4 από Μενουδάκο και Καρυδη, για να πάμε μετά το 6-6 στο 10-8 του δεκαλέπτου από τον Σταύρου. Οι Shooting Stars προηγήθηκαν με 18-11 με τον Σαλτούρο, για να απαντήσει ο Συλιγνάκης και να κλείσει το ημίχρονο στο 19-16. Στην επανάληψη οι Κέρβεροι ισοφάρισαν τον αγώνα σε 19-19, με τον Σταμάτη να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του πριν απαντήσει ο Κανέλλος. Ο Σταύρου με τον Σταμάτη σκόραραν για το 32-23 των Shooting Stars με τον Συλιγνάκη και τον Σκληράκη να απαντούν σε 35-27, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 38-31. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κανέλλος με τον Σκληράκη έφεραν το ματς στο 40-37 και το 41-39, με τον Σταύρου να απαντά πριν ο Μπάος μειώσει στον πόντο, 45-44. Όμως, ο Σταύρου είχε την τελευταία λέξη, 48-45 και νίκη για τους Shooting Stars.

Για τους νικητές ο Σταμάτης είχε 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σταύρου είχε 12 πόντους, ο Σαλτούρος 9 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Κέρβερους ο Κασαγιάννης είχε 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Κανελλος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Μπίρι-μπίρι – Pistons 32-62

Οι Pistons κέρδισαν το Μπίρι-μπίρι με 32-62 με το ματς να ξεκινά κλειστό για να πάνε στο 8-16 οι Pistons με τον Μαράντο. Ο ίδος με τον Λυρα και τον Στεργίου στη 2η περίοδο έφεραν την ομάδα τους στο 9-27 με σερί 0-11, για να απαντήσουν ο Παπανδρέου με τον Κουφαλη για το 15-30, με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-32. Στην επανάληψη ο Μπελιτσος με τον Βαρλάγκα σκόραραν για το 19-39, με τον Γιαννιτση να απαντά. Ο Στεργίου έφερε την ομάδα του στο 21-50, ο Βηχας σκόραρε για το 25-50, με το ματς να πηγαίνει στο 27-56 πριν φτάσουμε στο 32-62.

Για τους νικητές ο Στεργίου είχε 17 πόντους, ο Μπελιτσος 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για το Μπίρι-μπίρι ο Παπανδρέου είχε 9 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Βηχας 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Red-dicolo – Alondra B.C. 65-44

Οι Red-dicolo κέρδισαν με 65-44 την Alondra B.C. με το ματς να ξεκινά με 10-4 για τους νικητές με τον Νίκο, τον Τάγκαλο και τον Σπυριδωνίδη, για να απαντήσει ο Κουκουλης για το 10-6 της περιόδου και το 10-8 λίγο μετά. Ο Τάγκαλος με τον Κρικα Κ. και τον Βασιλειάδη έφεραν το ματς στο 22-9, με τον Κουκουλη να μειώνει ξανά. Ο Κρικας Κ. σκόραρε για το 26-11, με τον Παντελάκη και τον Ρέμπα να απαντούν για το 29-18 του ημιχρόνου. Ο Παντελάκης μείωσε σε 29-21 στην 3η περίοδο, για να απαντήσουν ο Κρικας Α. με τον Νίκου για το 36-23 στην 3η περίοδο. Ο Σπυριδωνίδης έφερε το ματς στο 40-25, με τον Τάγκαλο να γράφει το 45-32 μετά το καλάθι του Κουλουλη, ενώ ο Παντελάκης έκλεισε την 3η περίοδο στο 45-34. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τάγκαλος με τον Κρικα Κ. έτρεξαν σερί 10-0 για την ομάδα τους που έφτασε στο 55-34, με τον Ρέμπα να απαντά. Ο Κρικας Α. σκόραρε για το 61-39, ο Παντελάκης μείωσε σε 61-44, με τον Βασιλειάδη να κλείνει το ματς στο 65-44.

Για τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 16 πόντους, ο Κρικας Κ. 14 πόντους, ο Νίκου 10. Για την Alondra B.C. ο Παντελάκης είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κουκουλης 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.