Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρώτη η Dirtus, πρόκριση για Lions!

Πρώτη η Dirtus, πρόκριση για Lions!

Η Dirtus Bologna τερμάτισε στην 1η θέση στον 1ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη νίκη της με 65-60 επί των Νεροχυτών, νίκη που έφερε τους Nikea Lions στους «16» αποκλείοντας τους Νεροχύτες από τη συνέχεια. Η Τιρινίνι κέρδισε με 55-52 τους Π.Σ.Γ. για να κλείσει τον όμιλο στο 7-9.

Dirtus Bologna – Νεροχύτες 65-60

Η Dirtus Bologna κέρδισε τους Νεροχύτες για να κλειδώσει την πρώτη θέση στον όμιλο ενόψει των «16» με τους Νεροχύτες να ολοκληρώνουν εδώ την πορεία τους στο πρωτάθλημα για φέτος, μένοντας 5οι (ήθελαν μόνο νίκη για να προκριθούν). Το ματς ξεκίνησε με 0-3 και 7-9 για τους Νεροχύτες που μετά το 10-9 της Dirtus Bologna πήραν το προβάδισμα με 10-13 και 14-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε και στους 8 πόντους, 14-22, με την Dirtus Bologna να απαντά με 13-2 σερί για το 27-24. Μάλιστα στη συνέχεια κατάφερε να ξεφύγει και με διψήφια διαφορά, 37-27, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-31. Στην επανάληψη μετά το 43-33 οι Νεροχύτες άρχισαν να μειώνουν ως το 43-39, για να ξεφύγει και πάλι η Dirtus Bologna με 49-39. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 53-46, με το ματς να πηγαίνει μετά το 55-46 στο 55-50 στην 4η περίοδο. Η Dirtus Bologna κράτησε τη διαφορά στους 7 πόντους ως το 61-54, με τους Νεροχύτες να μειώνουν σε 61-58 και 63-60, για να κλείσει η Dirtus Bologna το ματς στο 65-60.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Παππάς 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ράνης 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Αλεξόπουλος 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Νεροχύτες ο Σπυρόπουλος είχε 31 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κωστόπουλος 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μπουρογιαννόπουλος 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Τιρινίνι – Π.Σ.Γ. 55-52

Η Τιρινίνι κέρδισε με 55-52 τους Π.Σ.Γ. με το ματς να ξεκινά με 7-8 και 9-14 για τους Π.Σ.Γ. με τον Τσέκο και τον Τολια. Ο Ευθυμίου απάντησε για το 12-14, αλλά ο Παυλίδης με τον Ρέππα σκόραραν για το 12-20. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γαλανόπουλος με τον Λογοθέτη ισοφάρισαν τον αγώνα σε 23-23 για να γράψει ο Αντωνόπουλος το 26-23, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Γεωργούση στο 26-25. Στην 3η περίοδο οι Π.Σ.Γ. προηγήθηκαν με 26-34 φτάνοντας το σερί τους στο 0-11, με την Τιρινίνι να μειώνει με τον Λεγάκη σε 30-34. Ο Ζαργανης έφερε το ματς στο 30-38, ο Γιαμαίος απάντησε με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-40. Στην 4η περίοδο ο Λογοθέτης με τον Γαλανόπουλο και τον Λεγάκη σκόραραν για το 43-42 της Τιρινίνι, για να απαντήσει ο Τσεκος. Ο Γιαμαίος ισοφάρισε σε 47-47, ο Λεγάκης έφερε το ματς στο 51-47, με τον Ζαργανη να απαντά. Ο Γιαμαίος σκόραρε για το 53-48, ο Τσεκος μείωσε στο σουτ, με τον Τολια να φέρνει το ματς στο 53-52 και τον Λεγάκη να γράφει το 55-52 με βολές για να πάρει τη νίκη η Τιρινίνι, αφού τα δύο τρίποντα των Π.Σ.Γ. ήταν άστοχα στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Για τους νικητές ο Λεγάκης είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιαμαίος 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Λογοθέτης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Π.Σ.Γ. ο Τσέκος είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τολιας 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Παυλίδης 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.