Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρώτοι οι Over The River, πλέι οφς οι Κέρβεροι!

Πρώτοι οι Over The River, πλέι οφς οι Κέρβεροι!

Ολοκληρώθηκε η δράση στην κανονική περίοδο του 1ου ομίλου στο Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τους Over the River να κατακτούν την 1η θέση, τα Peronia B.C. να τερματίζουν 2α, τους Titans να βγαίνουν 3οι και τους Κέρβερους να παίρνουν στο νήμα την 4η θέση και την πρόκριση στα πλέι οφς. Οι αγώνες που εκκρεμούσαν για την κανονική περίοδο:

Over the River – Κέρβεροι 102-97

Οι Over the River κέρδισαν τους Κέρβερους με 102-97 με το παιχνίδι να είναι κλειστό την πρώτη του περίοδο, 23-21 για τους νικητές το σκορ σε αυτή. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Κέρβεροι πήραν τον έλεγχο και με επιμέρους 22-33 κατάφεραν να φτάσουν στο 45-54 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο οι Over the River αντέδρασαν και πλησίασαν στο 71-75, για να ολοκληρώσουν με 31-22 επιμέρους σκορ την αντεπίθεσή τους στο 4ο δεκάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη με 102-97.

Για τους νικητές ο Καράμπελας είχε 31 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μάντζαρης 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αθανασούλας 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Τοπαλιδης 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κομματανος 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Για τους Κέρβερους ο Μαντέλος είχε 31 πόντους, 22 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Θεοδώρου 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παπακώστας 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κανέλλος 14 πόντους και 7 ασίστ.

Ρούκουνες – Byron Celtics 72-66

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Byron Celtics με 72-66 με το ματς να ξεκινά με 3-2 για τους νικητές με τον Καλτσή, για να απαντήσει ο Σαχινίδης. Ο Καλογερόπουλος με τον Πίσκου ήταν που έφεραν τους Byron Celtics στο 14-15, για να γράψει ο Νικολετάκης το 18-15 για τους Ρούκουνες. Οι Byron Celtics με τον Καλογεράκη, τον Γκίκα και τον Λοράνδο έφτασαν στο 20-24 και το 23-26, με τον Νικολετάκη να απαντά για τους Ρούκουνες για το 29-26. Ο Πίσκου έφερε την ομάδα του στο 30-31 με τον Καλτσή να απαντά για το 35-31 και το ημίχρονο να κλείνει στο 37-35. Στην επανάληψη ο Νικολετάκης έφερε την ομάδα του στο 41-35, με τον Λοράνδο και τον Σαχινίδη να απαντούν για το 41-43. Ο Πίσκου έγραψε το 45-48 για τους Byron Celtics, που με τον Καλογερόπουλο και τον Λοράνδο έκλεισαν την 3η περίοδο στο 49-55. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πίσκου με τον Σαχινίδη έφεραν το ματς στο 49-60, για να απαντήσουν με 12-0 σερί οι Ρούκουνες με τον Νικολετάκη, τον Πολίτη και τον Καλτσή για το 61-60. Ο Νικολετάκης έγραψε το 63-62, ο Καλογερόπουλος ισοφάρισε σε 64-64, με τον Καλτσή να φέρνει την ομάδα του στο 67-64 και τους Ρούκουνες να παίρνουν τη νίκη με 72-66.

Για τους νικητές που έπαιξαν με 4 παίκτες σχεδόν σε όλο το παιχνίδι ο Νικολετάκης είχε 28 πόντους και 21 ριμπάουντ, ο Καλτσής 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πολίτης 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Byron Celtics ο Πίσκου είχε 22 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καλογερόπουλος είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σαχινίδης 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Λοράνδος 10 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Titans – Κέρβεροι 77-66

Οι Titans κέρδισαν τους Κέρβερους με 77-66, με το ματς να ξεκινά με 2-8 για τους Κέρβερους από τον Σκληράκη, για να απαντήσει ο Κουμπαρης. Ο Μαντέλος έφερε την ομάδα του στο 5-18, με τον Ηλιαδακη και τον Γλαρακη να σκοράρουν για το 9-18 και την περίοδο να κλείνει από Βουδούρη και Σκληράκη στο 9-23. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαντέλος έφερε την ομάδα του στο 10-25, με τους Titans να απαντούν με τον Μουρτο και τον Γλαρακη για το 20-27. Οι δυο τους έφεραν τον αγώνα στο 29-28, ενώ ο Μούρτος σκόραρε για το 33-33 λίγο πριν το ημίχρονο, που έκλεισε από τον Μαντέλο. Στην επανάληψη οι Titans πήραν προβάδισμα με τον Ηλιαδάκη, τον Σακκά και τον Γλαράκη, 42-38, για να απαντήσει ο Σληράκης. Ο Σαλονικίδης έφερε την ομάδα του στο 48-41, με τον Μαντέλο και τον Σκληράκη να μειώνουν σε 48-46 και την 3η περίοδο να κλείνει στο 51-46 από τον Αραβανη. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σακκάς με τον Μπαμπατσικο έφεραν τον αγώνα το 58-47, αλλά ο Βουδούρης με τον Παπακώστα μείωσαν σε 60-54. Ο Κουμπαρης με τον Αραβανη σκόραραν για το 68-55 της ομάδας τους, με τον Μούρτο και τον Γλαρακη να φέρνουν το ματς στο 71-55. Ο Γλαράκης σκόραραν για το 74-58, με τον Μαντέλο να απαντά ως το 74-65, πριν κλείσει ο Αραβανης το ματς.

Για τους Κέρβερους ο Μαντέλος είχε 26 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Σκληράκης είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παπακώστας 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Βουδούρης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ. Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν ήταν διαθέσιμα τα στατιστικά των Titans.

Peronia B.C. – Titans 79-60

Τα Peronia B.C. κέρδισαν με 79-60 τους Titans παίρνοντας τον έλεγχο από το 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού μπήκαν με 26-11 στο ματς. Στη 2η περίοδο οι Titans κατάφεραν να μειώσουν, το επιμέρους 14-21 μας έφερε στο 40-32 του ημιχρόνου, αλλά στο 3ο δεκάλεπτο τα Peronia B.C. πήραν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και με 19-12 έφτασαν στο 59-44, για να κλείσουν το ματς στο 79-60.

Για τους νικητές ο Αφαλιδης είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Λαγιος Ν. 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Παρασίδης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τζεβρενίδης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Κομνηνός 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σταματόπουλος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Titans ο Λεοντιάδης είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Σαλονικίδης, ο Γρηγοριάδης και ο Νίτης από 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Byron Celtics – Κέρβεροι 66-73

Οι Κέρβεροι κέρδισαν τους Byron Celtics με 66-73 για να πάρουν την πρόκριση για τα πλέι οφς του Stars Battle στην ισοβαθμία με τους αντιπάλους τους. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Byron Celtics, που μπήκαν με 14-4 για να φτάσουν στο 25-18 στο πρώτο δεκάλεπτο και είχαν τα ηνία, αλλά οι Κέρβεροι απάντησαν στη 2η περίοδο, 9-20 το επιμέρους σκορ, για να προσπεράσουν στο 32-33 και να πάμε στο 34-38 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Κέρβεροι έφτασαν στο 49-56 στην 3η περίοδο, αφού πρώτα πέρασαν από το 44-54, με το ματς να είναι ισορροπημένο στο 4ο δεκάλεπτο, 17-17 το επιμέρους σκορ, τους Byron Celtics να μειώνουν σε 60-62 για να απαντήσουν για το 60-67 οι Κέρβεροι και να κλείσει το παιχνίδι στο 66-73 για τους Κέρβερους.

Για τους νικητές ο Μαντέλος είχε 24 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Κανέλλος 19 πόντους, ο Συλιγνάκης 8 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Σκληράκης με τον Παπακώστα από 10 πόντους. Για τους Byron Celtics ο Σαχινίδης είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ο Αγγελόπουλος 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μανιατόπουλος 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Πίσκου 8 πόντους.

Ρούκουνες – Titans 69-79

Οι Titans κέρδισαν τους Ρούκουνες με 69-79 για να κατακτήσουν την 3η θέση στον 1ο όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 4-1 και 6-3 για τους Ρούκουνες από τον Νικολετάκη, με τον Καψοκόλη να φέρνει την ομάδα του στο 8-3. Ο Ιριώτης έγραψε το 12-4, για να απαντήσουν ο Γρηγοριάδης με τον Καραγιάννη για το 12-9. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 14-11 από τον Σακκά, με τον Καραγιάννη και τον Νιτη να σκοράρουν για το 14-15 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Σακκάς έφερε τους Titans στο 16-19, ενώ ο Νιτης με τον Αραβανη ήταν που σκόραραν για το 19-24. Ο Βλάσσης απάντησε για το 21-24, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-28. Στην επανάληψη ο Καλτσής με τον Νικολετάκη και τον Καψοκόλη έφεραν τους Ρούκουνες στο 35-33, με τον Αραβανη να απαντά, 35-35. Ο Βλάσσης με τον Καψοκόλη σκόραραν για το 46-37 της ομάδας τους, με τον Καραγιάννη και τον Γρηγοριάδη να μειώνουν σε 46-45 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Γρηγοριάδης με τον Ηλιαδακη έφεραν τους Titans στο 48-54, με τον Ιριώτη να απαντά, 51-54. Ο Γρηγοριάδης με τον Αραβανή σκόραραν για το 52-69 με τον Καραγιάννη να φέρνει το ματς στο 52-73 με σερί 1-19 για τους Titans. Ο Νικολετάκης απάντησε για το 59-75, ενώ στο τέλος ο ίδιος με τον Καλτσή μείωσαν σε 69-79.

Για τους νικητές ο Γρηγοριάδης είχε 20 πόντους, ο Αραβανης 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Νιτης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καραγιάννης 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Ηλιαδακης 9 πόντους, 13 ριμπάουντ. Για τους Ρούκουνες ο Βλάσσης είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Νικολετάκης 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Καλτσής 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ιριώτης 9 πόντους.

Over the River – K.M.C. B.C. 75-67

Οι Over the River κέρδισαν τους K.M.C. B.C. με 75-67 με το ματς να ξεκινά 5-2 και 8-6, για να φτάσουν οι Over the River στ 18-8 και το 21-14 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο με επιμέρους 22-16 οι Over the River πήγαν στο 43-30 του ημιχρόνου, για να αντιδράσουν οι K.M.C. B.C. στην επανάληψη και να πλησιάσουν σε 52-47 στο 30ο λεπτό μετά το 9-17 του 3ου δεκαλέπτου. Στην 4η περίοδο οι Over the River κράτησαν το προβάδισμα και τον έλεγχο, παρότι η διαφορά κυμάνθηκε σε μονοψήφια επίπεδα, για να πάρουν τελικά τη νίκη με 75-67.

Για τους νικητές ο Καραμπελας είχε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αθανασούλας 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους K.M.C. B.C. ο Μαριολης είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κανελλόπουλος 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σπανός 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λυκουσης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Πάλλας 8 πόντους.

Titans – K.M.C. B.C. 69-55

Οι Titans κέρδισαν τους K.M.C. B.C. με 69-55, με το ματς να ξεκινά με 8-5 και 13-9 για τους νικητές, για να μειώσουν οι K.M.C. B.C. σε 13-11 και 16-14. Οι Titans έφτασαν στο 26-14 με σερί 10-0 στο δεκάλεπτο, για να πάνε στο 34-16 στη 2η περίοδο. Οι K.M.C. B.C. απάντησαν για το 34-20 και το 36-22, με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-26. Στην επανάληψη οι K.M.C. B.C. πλησίασαν στους 10 πόντους, 38-28, αλλά ένα σερί 15-2 από τους Titans έφερε τον αγώνα στο 53-30. Οι K.M.C. B.C. μείωσαν σε 53-34, αλλά το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-36 με το ματς να πηγαίνει στο 58-47 στην 4η περίοδο με σερί 0-11 για τους K.M.C. B.C.. Οι Titans κράτησαν τον έλεγχο και έφτασαν στο 63-47, με τους K.M.C. B.C. να απαντούν για το 65-55 λίγο πριν το τέλος.

Την ώρα δημοσίευσης του άρθρου δεν είχαν αναρτηθεί τα στατιστικά του αγώνα.

K.M.C. B.C. – Ρούκουνες 51-63

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους K.M.C. B.C. με 51-63 με το ματς να ξεκινά με 2-5 και 3-9 για τους νικητές που μετά το 5-9 έφτασαν στο 5-19 με σερί 0-10. Οι K.M.C. B.C. απάντησαν για το 9-19 του δεκαλέπτου, ενώ στη 2η περίοδο πλησίασαν κι άλλο, 16-23. Οι Ρούκουνες ξέφυγαν ξανά, 16-28, για να απαντήσουν οι K.M.C. B.C. για το 20-30 λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Ρούκουνες πήγαν στο 20-37, με τους K.M.C. B.C. να απαντούν για το 28-41. Οι Ρούκουνες κράτησαν τη διαφορά ψηλά, 28-45, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 37-51. Στην 4η περίοδο οι K.M.C. B.C. κατάφεραν και μετά το 41-54 πλησίασαν ως το 46-54, με τους Ρούκουνες να απαντούν για το 48-63 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

K.M.C. B.C. – Peronia B.C. 44-81

Τα Peronia B.C. κέρδισαν τους K.M.C. B.C. με 44-81 με το ματς να ξεκινά με 4-0 και 10-6 για τους K.M.C. B.C. για να απαντήσουν τα Peronia B.C. για το 10-9. Οι K.M.C. B.C. κράτησαν το προβάδισμα ως το 13-9, με τα Peronia B.C. να κλείνουν τη περίοδο με 0-8 σερί για το 13-17. Στο 2ο δεκάλεπτο, μετά το 15-17 πήγαμε στο 15-24, για να πλησιάσουν οι K.M.C. B.C. ως το 23-26. Τα Peronia B.C. κράτησαν το προβάδισμα, 23-31, με τους K.M.C. B.C. να μένουν κοντά ως το ημίχρονο, 29-34. Στην επανάληψη μείωσαν σε 31-34 και 33-36, για να ξεφύγουν τα Peronia B.C. με 36-53 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε, μετά το 41-60 πήγαμε στο 44-64 για να κλείσει το ματς με σερί 0-17 για τα Peronia B.C..

Over The River – Titans 72-73

Οι Titans κέρδισαν τους Over The River με 72-73 με το ματς να ξεκινά με 2-11 και 4-13 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Over The River για το 15-15. Οι Titans κράτησαν το προβάδισμα, 15-21, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-24. Στη 2η περίοδο οι Titans έφτασαν στο 18-34 με σερί 3-19, αλλά οι Over The River άρχισαν να αντιδρούν και να ψαλιδίζουν τη διαφορά, 20-34, 25-36 και 31-40 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη πήγαμε στο 37-52, με τους Over The River να απαντούν για το 46-52 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-54. Στην 4η περίοδο οι Over The River πλησίασαν σε 58-60, με τους Titans να απαντούν για το 60-66 και το 63-70, πριν οι Over The River μειώσουν ξανά, 69-70. Οι Titans έφτασαν στο 70-73, με τους Over The River να μειώνουν με βολές στο τελικό 72-73.

K.M.C. B.C. – ΚΚ Σπλιτς 57-55

Οι K.M.C. B.C. κέρδισαν με 57-55 τους ΚΚ Σπλιτς με το ματς να ξεκινά με 6-0 για τους νικητές, ενώ μετά το 6-4 πήγαμε στο 10-4. Οι ΚΚ Σπλιτς μείωσαν σε 10-9, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-9. Στη 2η περίοδο οι K.M.C. B.C. έφτασαν στο 16-12, για να απαντήσουν οι ΚΚ Σπλιτς για το 19-18, με το ματς να πηγαίνει στο 30-18 με σερί 11-0 για τους K.M.C. B.C.. Οι ΚΚ Σπλιτς απάντησαν για να μειώσουν σε 30-24 λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά οι K.M.C. B.C. ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στην επανάληψη, 34-24 και 40-26 λίγο αργότερα. Οι ΚΚ Σπλιτς πλησίασαν σε 40-34 με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 43-36. Στην 4η περίοδο οι ΚΚ Σπλιτς μείωσαν σε 45-43, για να ισοφαρίσουν σε 48-48 λίγο μετά. Οι K.M.C. B.C. πήραν το προβάδισμα με 52-48 και 54-51, για να απαντήσουν οι ΚΚ Σπλιτς, αλλά με βολές να πάρουν τη νίκη οι K.M.C. B.C., 57-55.

Ρούκουνες – Over The River 95-99

K.M.C. B.C. – Byron Celtics 45-72