Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Θεαματική πρόκριση για Big Ballers, 2οι οι Paraliers!

Θεαματική πρόκριση για Big Ballers, 2οι οι Paraliers!

Οι Big Ballers πήραν την πρόκριση για τους «16» του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με το επιβλητικό 70-42 την S-Parta B.C. στον 2ο όμιλο της λίγκας, αποκλείοντας, έτσι, την περσινή Κυπελλούχο από τη συνέχεια του θεσμού. Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 66-50 τον Γ.Σ. Κυψέλης για να πάρουν τη 2η θέση στον όμιλο.

Big Ballers – S-Parta B.C. 70-42

Οι Big Ballers κέρδισαν την S-Parta B.C. για να πάρουν αυτοί την πολυπόθητη πρόκριση για τους «16» του θεσμού μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση. Το ματς ξεκίνησε με 4-0 για τους νικητές από τον Γιαννόπουλο και τον Ιωαννίδη, για να απαντήσει η S-Parta B.C. για το 5-4. Ο Θεοδωρακίδης σκόραρε για το 8-5 με τον Ορνιθόπουλο να φέρνει το ματς στο 10-9. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 13-9, με τον Μαζαρακα και τον Κυριαζίδη να σκοράρουν για το 18-11 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Νικολαΐδης με τον Ιωαννίδη έφεραν το ματς στο 25-16, με την S-Parta B.C. να απαντά για το 25-19. Ο Λόντος με τον Θεοδωρακίδη έκλεισαν το ημίχρονο στο 33-20 για τους Big Ballers. Στην επανάληψη το σερί των Big Ballers έφτασε στο 20-1 με τον Νικολαΐδη, τον Ιωαννίδη και τον Λόντο πήγαν ως το 45-20. Ο Διαμαντόπουλος απάντησε για την S-Parta B.C. με τον Γιαννόπουλο και τον Φουτση να σκοράρουν για το 54-25. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 56-29, με τον Τσικλο να φέρνει το ματς στο 57-33 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Μπιζίκος απάντησε, με τον Λαουλακο και τον Κοτρώνη Κ. να γράφουν το 67-42 με το ματς να κλείνει από τον Χερουβείμ στο 70-42.

Για τους νικητές ο Λόντος είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μαζαρακας 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ιωαννίδης 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Νικολαΐδης 9 πόντους και 2 ασίστ. Για την S-Parta B.C. ο Λαουλάκος είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τσικλος 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Γ.Σ. Κυψέλης – Cleveland Paraliers 50-66

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 50-66 για να κλειδώσουν τη 2η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 και 3-6 για τους νικητές από τον Ντάσκα, για να απαντήσει ο Πατσιουρας. Ο Κοντοπυράκης με τον Κωνσταντίνου έγραψαν το 8-14, με τον Πατσιούρα και τον Δερβίση να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 14-16. Στη 2η περίοδο ο Πατσιούρας έβαλε την ομάδα του μπροστά με 18-16, για να απαντήσει ο Κοντοπυράκης. Ο Γ.Σ. Κυψέλης είχε το προβάδισμα ως το ημίχρονο, 25-20 από τον Αγγελόπουλο, 27-22 από τον Δερβίση και 34-24 στην ανάπαυλα από τον Πατσιουρα και τον Αγγελόπουλο. Στην επανάληψη ο Αγγελόπουλος έφερε την ομάδα του στο 38-27, με τον Κοντοπυράκη και τον Γεωργαρο να απαντούν για το 38-36. Ο Ιωαννίδης ήταν που μείωσε σε 40-39 και ο ίδιος έγραψε και το 40-45 λίγο μετά με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-45. Στην 4η περίοδο ο Κοντοπυράκης με τον Γεωργαρο έφεραν το ματς στο 45-51, με τον Πατσιουρα να απαντά για το 50-53, αλλά τους Cleveland Paraliers να κλείνουν τον αγώνα με 0-13 σερί για το τελικό 50-66 από Κωνσταντίνου και Ιωαννίδη.

Για τους νικητές ο Γεωργαρος είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Κοντυπυράκης 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ιωαννίδης 12 πόντους. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Πατσιουρας είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Αγγελόπουλος 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Δερβισης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.