Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Αγγίζει την πρωτιά η Rep-eat, νίκη για Lazers!

Αγγίζει την πρωτιά η Rep-eat, νίκη για Lazers!

Νίκη που την έφερε αγκαλιά με την πρώτη θέση στον 1ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» πέτυχε τη 15η αγωνιστική η Rep-eat επικρατώντας με 63-53 των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων. Οι Lazers κέρδισαν στην παράταση τη Havana Rum, αλλά κυνηγούν ένα θαύμα για να προλάβουν την 4η θέση.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Rep-eat 53-63

Η Rep-eat κέρδισε με 53-63 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων για να φτάσει μια ανάσα από την 1η θέση, που την κατακτά είτε με μία δική της νίκη ακόμα είτε με μια ήττα των C-Drifters. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 από τον Μαμάκο και τον Κουτσαρίδη, για να φέρει ο Λατανης την ομάδα του στο 4-7. Ο Σαρικάκης με τον Κουντουρη και τον Συκαρά απάντησαν για το 11-9 των Παλαιμαχων Άνω Λιοσίων, για να φέρει ο Κακιωνης μπροστά την ομάδα του με 14-15 και να κλείσει ο Λατανης το δεκάλεπτο στο 16-18. Στη 2η περίοδο ο Κονδύλης έγραψε το 18-22, με τον Κουντουρη να απαντά για το 22-22 και μετά το 25-25 στο καλάθι του Κασιματη, με τον Κονδύλη να κλείνει το ημίχρονο στο 25-27. Στην επανάληψη ο Μορφόπουλος με τον Κασιματη και τον Μαμάκο σκόραραν για το 28-35, με τον Κοσμίδη να απαντά για το 32-36. Ο Κονδύλης με τον Λατανη έφεραν το ματς στο 34-47 στο 30ο λεπτό, αλλά οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων απάντησαν με τον Σαρικάκη, τον Κοσμίδη και τον Κουντουρη για το 41-48, ενώ ο Σαρικάκης σκόραρε μετά για το 44-50. Η Rep-eat απάντησε με τον Κακιωνη και τον Μαμάκο για το 44-58 με 0-8 σερί, καθαρίζοντας τη νίκη. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων μείωσαν με Σαρικάκη και Κουντουρη σε 51-60, αλλά ο Κακιωνης έκλεισε τον αγώνα στο 53-63.

Για τους νικητές ο Λατανης είχε 18 πόντους, ο Κακιωνης 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κονδύλης 14 πόντους. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Σαρικάκης είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κουντουρης 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Havana Rum – Lazers 61-63παρ.

Οι Lazers κέρδισαν με 61-63 στην παράταση τη Havana Rum με το ματς να ξεκινά πολύ καλύτερα για τη Havana Rum που προηγήθηκε με 10-2 με τον Καλαμακη και τον Αναστασόπουλο για να πάει στο 17-5 με τον Μπακαυγά Γ.. Οι Lazers αντέδρασαν και με τον Νικολάου άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, 17-9 και 18-11, αλλά ο Ραδόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 22-13. Ο Τσουμος έφερε το ματς στο 22-19, ενώ μετά το καλάθι του Αναστασόπουλου, ο Νικολάου και ο Τσουμος έκλεισαν το ημίχρονο στο 26-28 για τους Lazers. Στην επανάληψη οι Lazers πήραν τον πλήρη έλεγχο στην 3η περίοδο, με τον Τσουμο και τον Στεριόπουλο προηγήθηκαν με 26-35 και 29-41 λίγο μετά, τρέχοντας ένα σερί 12-36 από το 17-5 και μετά. Η Havana Rum αντέδρασε και με τον Παπαδημητρίου να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, άρχισε να μειώνει, φτάνοντας στο 40-41. Ο Καρακώστας έκλεισε την περίοδο στο 47-52, ο Νικολάου έγραψε το 47-53, με τον Αναστασόπουλο και τον Ραδόπουλο να απαντούν για το 51-54. Ο Καρακώστας ανέβασε τη διαφορά, ο Καραμπατσάκης έγραψε το 53-59, με τον Ραδόπουλο και τον Μπακαυγά Α. να ισοφαρίζουν σε 59-59 για να οδηγηθούμε στην παράταση. Εκεί, ο Γιαννούλης έβαλε την ομάδα του μπροστά με 59-63 για να πάρουν τη νίκη οι Lazers, παρά την προσπάθεια του Παπαδημητρίου.

Για τους νικητές ο Νικολάου είχε 16 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τσουμος 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Στεριόπουλος 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Καρακώστας 12 πόντους και 5 ασίστ. Για τη Havana Rum ο Παπαδημητρίου είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ραδόπουλος 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καλαμάκης 10 πόντους.