Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Αήττητοι οι Run ‘n’ Gun, 4οι οι Αστέρες!

Αήττητοι οι Run ‘n’ Gun, 4οι οι Αστέρες!

Οι Run ‘n’ Gun έκλεισαν τον 3ο όμιλο στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 65-60 τους Αστέρες B.C. για να φτάσουν στο 16-0 και να ολοκληρώσουν τις δύο φάσεις ομίλων στο συνολικό 26-0, η μόνη αήττητη ομάδα στη λίγκα. Παρά τη νίκη τους επί των Faiters με 67-62 οι Αστέρες B.C. τερμάτισαν στην 4η θέση ενόψει των «16».

Αστέρες B.C. – Run ‘n’ Gun 60-65

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν τους Αστέρες B.C. για να πάνε στο 16-0 στον όμιλο, προφανώς τερματίζοντας στην 1η θέση. Το ματς ξεκίνησε με 3-11 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Αστέρες B.C. για το 8-11. Οι Αστέρες B.C. πλησίασαν στο 12-13 αλλά με σερί 0-14 οι Run ‘n’ Gun έφτασαν στο 12-27 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Οι Αστέρες B.C. απάντησαν για το 18-29, με τους Run ‘n’ Gun να πηγαίνουν στο 18-34. Με δικό τους σερί 11-0 οι Αστέρες B.C. έκλεισαν το ημίχρονο στο 29-34, ενώ πήγαν στο 13-0 στις αρχές της επανάληψης για το 31-34. Οι Run ‘n’ Gun έμειναν μπροστά για το 33-39, αλλά οι Αστέρες B.C. κατάφεραν να ισοφαρίσουν, 39-39. Παρά την απάντηση των Run ‘n’ Gun για το 39-43 και το 43-47, είχαμε κι άλλη ισοπαλία στο 47-47 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 47-50. Στην 4η περίοδο οι Αστέρες B.C. πήραν για πρώτη φορά στο ματς το προβάδισμα, 51-50, ενώ έφτασαν και στο 56-53 και στο 58-55 λίγο μετά. Οι Run ‘n’ Gun απάντησαν με σερί 0-8 για να προσπεράσουν στο 58-59 και να φτάσουν ως το 58-63, με τους Αστέρες B.C. να μειώνουν σε 60-63 για να κλείσει το ματς στο 60-65.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν είχαν δημοσιευτεί στατιστικά αγώνα)

Faiters – Αστέρες B.C. 62-67

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν τους Faiters με 62-67 με το ματς να ξεκινά με 4-7 και 7-11 για τους νικητές με τον Κουρουβανη για να απαντήσουν για το 15-15 ο Κοντινος με τον Φιλακουριδη και τον Κολλα. Οι Faiters πήραν το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου, 19-17, με τον Μαγκαφά, τον Κουρουβανη και τον Παππά να απαντούν για το 19-28. Η διαφορά πέρασε τους 10 πόντους στη συνέχεια με τον Παππά να φέρνει την ομάδα του στο 21-36, ενώ ο Μαγκαφάς έκλεισε το ημίχρονο στο 25-39. Στην επανάληψη ο Μαγκαφάς έγραψε το 25-42, ενώ ο Σταυρινουδης σκόραρε για το 31-48. Οι Faiters άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, με τον Ανδριώτη και τον Κολλα έφτασαν στο 36-48, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-51. Στην 4η περίοδο, ο Κουρουβανης έφερε την ομάδα του στο 45-56, με τον Κολλα και τον Κοντινό να απαντούν για το 50-56. Οι δυο τους μείωσαν σε 57-59, με τον Σταυρινούδη και να φέρνει το ματς στο 57-62. Ο Ξένος με τον Σταυρινούδη ήταν που έγραψαν το 60-67 λίγο μετά, με τους Αστέρες B.C. να φεύγουν με τη νίκη.

Για τους νικητές ο Παππάς είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Μαγκαφάς 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Κουρουβανης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τους Faiters ο Κοντινος είχε 26 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κολλας 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ.