Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Αήττητοι οι Στιγκιντριακοί, ανεβαίνουν οι Zeppelin!

Αήττητοι οι Στιγκιντριακοί, ανεβαίνουν οι Zeppelin!

Οι Στιγκιντριακοί διατήρησαν το αήττητό τους μετά το 48-35 επί των Σφυριών για την 8η αγωνιστική του Δ ομίλου στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ ψηλά παρέμειναν και οι Αστέρες B.C. μετά το 48-42 επί των Κένταυρων. Οι Cleveland Paraliers ακολουθούν, αφού κέρδισαν με 74-57 τους Κλαρινογαμπρούς, ενώ οι Zeppelin έφτασαν πια μια ανάσα από την πρόκριση μετά το 61-43 επί της Rep-eat.

Cleveland Paraliers – Κλαρινογαμπροί 74-57

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 74-57 τους Κλαρινογαμπρούς με το ματς να ξεκινά με 2-6 από τον Καμαρα και τον Καραγιαννίδη για να απαντήσουν ο Κωνσταντίνου με τον Ντάσκα για το 6-8. Ο Καμαρα κράτησε τους Κλαρινογαμπρούς μπροστά, με τον Κωνσταντίνου να ισοφαρίζει σε 13-13 στο τέλος της περιόδου. Οι Κλαρινογαμπροί με τον Τζουνάκο και τον Μερτίκα έφτασαν ως το 20-20, με τον Ντάσκα και τον Ιωαννίδη να γράφουν το 30-26. Ο Καραγιαννίδης απάντησε, με τον Γουρνέλο να κλείνει το ημίχρονο στο 33-30. Στην επανάληψη ο Συρμος με τον Φωτόπουλο και τον Κωνσταντίνου έφεραν την ομάδα τους στο 40-32 για να απαντήσουν ο Γυπαράκης με τον Καμαρα για το 42-40. Οι Cleveland Paraliers με τον Κωνσταντίνο και τον Φωτόπουλο έφτασαν σε διψήφια απόσταση, 52-42, για να κλείσει η περίοδος στο 54-44 και να γράψουν ο Τσακαρισιάνος με τον Κοντοπυράκη το 61-44 και να φέρει ο Πίτλογλου την ομάδα του στο 68-44. Οι Κλαρινογαμπροί με τον Γουρνέλο, τον Καμαρα και τον Διαμαντόπουλο μείωσαν με 4-13 σερί σε 72-57 λίγο πριν το τέλος του ματς.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ντάσκας 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κοντοπυράκης 5 πόντους και 18 ριμπάουντ. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Καμαρα είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γουρνέλος 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα Σφυριά – Στιγκιντριακοί 35-48

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 35-48 τα Σφυριά για να παραμείνουν αήττητοι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε από Μιχαηλίδη Ι. και Κοκκορη στο 0-6 για να απαντήσουν ο Κοτσαμπάς με τον Ζουμπορλη σε 7-7 και να κλείσει το δεκάλεπτο από τον Γρυπάρη στο 7-9. Στη 2η περίοδο ο Μπαραμπούτης με τον Δημητρίου έφεραν την ομάδα τους στο 9-17, με τον Ζουμπορλή να σκοράρει πριν ο Δημητρίου με τον Μπαραμπούτη φέρουν τους Στιγκιντριακούς στο 11-21, για να μειώσουν τα Σφυριά με Κοτσαμπά και Ρουμπη σε 15-21 λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Μιχαηλίδης Ι. έφερε το ματς στο 17-27, με τον Γρυπάρη να γράφει το 17-31. Ο Κοτσαμπάς με τον Σιαμαντά απάντησαν για το 23-31, πριν ο Μιχαηλίδης Ι. με τον Κοκκορη γράψουν το 23-36 για να φέρει το ματς στο 23-38 ο Μπαραμπούτης. Οι Στιγκιντριακοί έφτασαν και στο +16 στο 26-42, για να απαντήσουν με 9-0 τα Σφυριά με τον Κοτσαμπά, τον Σιαμαντά και τον Τσουκα πλησιάζοντας σε 35-42. Όμως, ο Μιχαηλίδης Ι. με τον Κοκκορη σκόραραν για το 35-46 καθαρίζοντας το ματς για τους Στιγκιντριακούς.

Για τους νικητές ο Μιχαηλίδης είχε 13 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Κοκκορης 15 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 18 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Rep-eat – Zeppelin 43-61

Οι Zeppelin κέρδισαν με 43-61 τη Rep-eat με το παιχνίδι να είναι κλειστό στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Παπαδάτο οι Zeppelin προηγήθηκαν με 2-3 για να απαντήσουν ο Λατανης με τον Κασιματη για το 8-4 της περιόδου. Οι Zeppelin ισοφάρισαν σε 8-8 στο 2ο δεκάλεπτο, στο οποίο είχαμε και άλλες τρεις ισοπαλίες μέχρι να φτάσουμε στο ημίχρονο, 14-14. Στην επανάληψη ο Κουτσαρίδης σκόραρε για το 17-16 της ομάδας τους, με τον Τσαντζαλή να ισοφαρίζει σε 21-21 και τον Παπαδάτο με τον Μιχο να φέρνουν τους Zeppelin στο 24-33 για να κλείσει το δεκάλεπτο σε 24-39 και να φτάσουν οι Zeppelin το σερί τους ως το 0-17 και το 24-42 στην 4η περίοδο. Ο Κονδύλης το διέκοψε και ο Λατανης σκόραρε για το 34-51, αλλά ο Παπαδάτος κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας και με τον Κουτσό την οδήγησαν στο 43-61 και τη νίκη παρά τις προσπάθειες του Κασιματη.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 26 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μιχος 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τσαντζαλής 7 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τη Rep-eat ο Λατανης είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κονδύλης 9 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Κένταυροι – Αστέρες B.C. 42-48

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν με 42-48 τους Κένταυρους με το παιχνίδι να γυρνάει προς το μέρος τους στο δεύτερο ημίχρονο. Το ματς άνοιξε με τον Γαβριηλιου να σκοράρει για το 2-4 για να απαντήσουν ο Κορδονουρης με τον Μπατουνα και τον Κορδαλη για το 13-4 της ομάδας τους. Οι Αστέρες B.C. κατάφεραν να πλησιάσουν και με τον Ξενο να ισοφαρίσουν σε 15-15. Οι Κένταυροι κράτησαν το προβάδισμα, με Σκαμαγκα και Κορδονουρη πήγαν στο 25-19 για να κλείσει το ημίχρονο σε 26-25 από τον Σταυρινούδη. Στην επανάληψη ο Δημακόπουλος με τον Τσιλη και τον Κουρουβανη έτρεξαν σερί 0-14 για τους Αστέρες B.C. που έφτασαν στο 26-39 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου, με τους Κένταυρους να σκοράρουν για το 28-39 στη λήξη της περιόδου και το 32-41 με τον Κορδονούρη λίγο αργότερα. Ο Ροζος έγραψε το 39-45, αλλά ο Καρακωστας απάντησε για το 39-47 της ομάδας με τους Αστέρες B.C. να πηγαίνουν στο 41-47 λίγο μετά κρατώντας το προβάδισμα και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κουρουβανης είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τσιλης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ξενος 4 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Κορδονούρης είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μπατουνας 6 πόντους και 4 ριμπάουντ.