Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρωτιά η Ήρεμη Δύναμη, πρόκριση Oklaχώμα, Τριπόντιοι, Supergrungers!

Πρωτιά η Ήρεμη Δύναμη, πρόκριση Oklaχώμα, Τριπόντιοι, Supergrungers!

Οι Τριπόντιοι τερμάτισαν στη 2η θέση του 3ου ομίλου του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τις νίκες τους με 49-48 επί των Remal Madri και με 66-26 επί των Aces. Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 67-45 τους Aces και με 41-38 τους Mentores για να βγουν 3οι στο γκρουπ, με την Ήρεμη Δύναμη να παίρνει την 1η θέση στην τριπλή ισοβαθμία. Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε με 53-51 τους Raptors για να πάρει την 4η θέση πρόκρισης, ενώ οι Mentores κέρδισαν με 49-47 τους Remal Madri για να κλείσουν θετικά μια καλή σεζόν.

Τριπόντιοι – Remal Madri 49-48

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 49-48 τους Remal Madri με το ματς να ξεκινά με 3-4 από τον Κυρανο για να απαντήσουν ο Δημογιωργας και ο Τσουτης για το 7-4. Ο Κυρανος έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, 7-8, με τους Remal Madri να πηγαίνουν στο 10-11 και το 15-16 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Ράλλης απάντησε, αλλά ο Κυρανος με τον Μανινα ήταν που σκόραραν για το 17-24 της ομάδας τους, για να κλείσει το ημίχρονο στο 21-25 από τον Τσουτη. Στην επανάληψη ο ίδιος έγραψε το 23-27, με τον Βιλιωτη να απαντά. Ο Παντελεος ήταν που σκόραρε για το 28-30, με τον Κακλεα να φέρνει το ματς στο 30-33. Ο Ράλλης έβαλε μπροστά την ομάδα του, 34-33, με τους Remal Madri να απαντούν, 35-40 με τον Κυρανο και 38-43 λίγο μετά. Ο Ράλλης με τον Φαλελακη μείωσαν σε 42-43 για να προσπεράσουν αμέσως μετά οι Τριπόντιοι. Ο Κακλέας απάντησε για το 44-45, με τους Τριπόντιους να προσπερνούν, αλλά τον Μανίνα να ισοφαρίζει με τρίποντο, 48-48, πριν οι Τριπόντιοι με 1/2 βολές πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ράλλης είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καραδήμας 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Φαλελάκης 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Κυρανος είχε 15 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Μανινας 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Aces – Τριπόντιοι 26-66

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Aces με 26-66 μπαίνοντας εκπληκτικά στο ματς, 0-16 το σερί τους στην αρχή. Οι Aces απάντησαν για το 6-16, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 6-19. Στη 2η περίοδο, μετά το 8-22 πήγαμε στο 8-26 για τους Τριπόντιους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 9-34 για τους νικητές. Το σερί των Τριπόντιων έφτασε στο 1-20 για το 9-42, πριν οι Aces απαντήσουν για το 15-44. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-52 με το ματς να πηγαίνει στο 18-58 στην 4η περίοδο στο δρόμο για το τελικό 26-66.

Για τους νικητές ο Καραδήμας είχε 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα με 12/16 σουτ, ο Τσαφαντάκης είχε 19 πόντους με 8/11 και ο Φαλελάκης 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Aces ο Αλευριάδης είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τσεκουρας 9 πόντους.

Aces – Athens Supergrungers 45-67

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 45-67 τους Aces με το ματς να ξεκινά με -0-9 για τους νικητές για να απαντήσουν ο Τσεκουρας Χ. και ο Κουπας για το 4-14. Ο Χιμος με τον Τσιπρα έφεραν το ματς στο 4-18 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 6-21. Στη 2η περίοδο ο Αλευριάδης σκόραρε για το 11-23, με τον Θεοδωρου να απαντά για το 14-30 της ομάδας του. Ο Καπετης με τον Τσεκουρα Χ. ήταν που έφεραν τον αγώνα στο 23-34 στο ημίχρονο με τους Aces να πλησιάζουν σε 26-37 στη συνέχεια. Ο Τσιπρας με τον Κατσαμπανη και τον Χιμο σκόραραν για το 26-48 με σερί 0-11 για τους Athens Supergrungers. Οι Aces απάντησαν για το 33-48 με τον Λιοτα να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο 35-56. Στην 4η περίοδο οι Aces μείωσαν σε 42-58 με τον Κυριακόπουλο και τον Τσεκουρα Χ. για να απαντήσει ο Χιμος για το 43-63 με το ματς να κλείνει στο 45-67.

Για τους νικητές ο Χιμος είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Τσιπρας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Aces ο Τσεκουρας Χ. είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσεκουρας Ν. 12 πόντους.

.

Mentores – Athens Supergrungers 38-41

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 38-41 τους Mentores με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους Mentores από τον Βασιλειάδη, για να απαντήσει ο Λιουτας. Οι Mentores κράτησαν το προβάδισμα ως το 8-6, με τον Παπαζαφειρίου να απαντά. Ο Σκυλογιαννης ισοφάρισε σε 10-10, με τους Athens Supergrungers να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 10-12 και να πηγαίνουν με τον Θεοδώρου στο 12-15 στη 2η περίοδο. Ο Τσικας απάντησε για το 14-15, με τον Βασιλειάδη να βάζει μπροστά την ομάδα του με 23-19 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Athens Supergrungers με τον Λιουτα και τον Θεοδώρου προσπέρασαν και έφτασαν στο 24-26, για να απαντήσει ο Σαρρής για το 32-30 στο 30ο λεπτό. Ο Παπαζαφειρίου ισοφάρισε σε 32-32, με τους Mentores να κρατούν το προβάδισμα ως το 36-34. Στη συνέχεια, ο Μεγας με τον Θεοδώρου ήταν που έγραψαν το 36-39 στο προσπέρασμα των Athens Supergrungers για να κλείσει το ματς στο 38-41.

Για τους νικητές ο Θεοδώρου είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μεγας 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Τσικας είχε 11 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Σαρρης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κλαπης 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Βασιλειάδης 7 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Raptors – Oklaχώμα Thunder 51-53

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε τους Raptors με 51-53 για να πάρει την πρόκριση στους «16». Το ματς ξεκίνησε με 0-4 από τον Πετρόπουλο για να πάει στο 3-8 η Oklaχώμα Thunder με τον Τσάπαλο Μ.. Ο Ντραγκοτι με τον Λεφακίνη απάντησαν για το 11-11 στο τέλος της περιόδου, με τον Δαββετα να γράφει το 15-21 για την ομάδα του στο 2ο δεκάλεπτο για να κάνει ο Τσάπαλος Φ. το 15-23. Μετά το καλάθι του Σπανού ο Δαββετας έφερε το ματς στο 17-28, με τον Μιχελάκη να γράφει το 19-30. Το ημίχρονο έκλεισε στο 21-30, με τον Σπανό στην επανάληψη να μειώνει σε 26-34. Ο Δαββετας έγραψε το 26-37 με τον Γρανισιώτη να απαντά και τους Raptors να κλείνουν την 3η περίοδο στο 31-39. Στο 4ο δεκάλεπτο η Oklaχώμα Thunder με τον Τσαπαλο Μ. και τον Πετρόπουλο πήγαν στο 31-46, για να απαντήσει ο Μολιος. Οι Raptors πλησίασαν σε 45-47 με τον Ντραγκοτι, για να τους φέρει στο 47-51 ο Σπανός και στο 51-51 ο Ντραγκότι, πριν η Oklaχώμα Thunder καταφέρει να σκοράρει με τον Χρηστια για να πάρει τη νίκη με 51-53.

Για τους νικητές ο Δαββετας είχε 24 πόντους, ο Χρηστιάς 12 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Raptors ο Σπανός είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κοντός 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Mentores – Remal Madri 49-47

Οι Mentores κέρδισαν τους Remal Madri με 49-47 με το ματς να ξεκινά με 2-9 για τους Remal Madri από τον Μανινα για να απαντήσει ο Σαρρής. Ο Μινογιαννης έγραψε το 4-11, με τον Αντωνακόπουλο να σκοράρει για το 8-11 και το 10-15. Ο Παπαδόπουλος με τον Μοτσαρο και τον Λιουλη έφεραν τον αγώνα στο 11-23 για τους Remal Madri, με το ημίχρονο να κλείνει στο 16-28 από τον Τατση και τον Κακλεα. Στην επανάληψη ο Σαρρής με τον Τάτση μείωσαν σε 24-28 για να γράψει ο Σκυλογιαννης το 26-28. Ο Κακλεας με τον Μινογιαννη κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 27-32, με τον Σαρρή και τον Αντωνακόπουλο να απαντούν, 31-32. Οι Mentores με τον Σκυλογιάννη και τον Κλαπη προσπέρασαν στο 4ο δεκάλεπτο, 38-34, για να ισοφαρίσουν ο Παπαδόπουλος με τον Βιλιώτη, 38-38. Ο Βασιλειάδης με τον Κλαπη έφεραν το ματς στο 42-38, ενώ ο Τατσης σκόραρε για το 45-40. Ο Κακλεας απάντησε για το 45-43, ενώ ο ίδιος με τον Βιλιώτη έφεραν τον αγώνα στο 48-47, με τον Τάτση να γράφει 1/2 βολές για το 49-47 και τους Mentores να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τατσης είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σαρρης 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αντωνακόπουλος 6 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για τους Remal Madri ο Μινογιαννης είχε 9 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Κακλεας 9 πόντους και 3 ριμπάουντ.