Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / 1ος ο Ατρόμητος, πρόκριση για Pick ‘n’ Troll!

1ος ο Ατρόμητος, πρόκριση για Pick ‘n’ Troll!

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω πήρε την 1η θέση στον 4ο όμιλο του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη νίκη του με 64-49 επί των Halia Mavericks. Οι Rocks B.C. τερμάτισαν 2οι στο γκρουπ κερδίζοντας τους Κένταυρους με 64-45 αι τον Γ.Α.Σ.Τ. με 71-59. Πρόκριση για τους Pick ‘n’ Troll μετά το 67-60 απέναντι στα Χώματα και το 68-40 με τους Halia Mavericks. Τα Χώματα επικράτησαν με 80-48 των Filoiadelfia 76ers για να πάρουν την 3η θέση, ενώ οι Κένταυροι έκλεισαν τη χρονιά με νίκη, 50-42 απέναντι στους Filoiadelfia 76ers.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Halia Mavericks 64-49

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 64-49 τους Halia Mavericks για να κατακτήσει την 1η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 από τον Κλιμαντήρη Σ. για να απαντήσουν ο Κεραμισανος με τον Τσουνια και τον Παπαχρήστου για το 16-5 της ομάδας τους στο δεκάλεπτο με 14-0 σερί. Στη 2η περίοδο ο Τσούνιας ανέβασε τη διαφορά, αλλά ο Διακονικολάου με τον Κλιμαντήρη Δ. απάντησαν για το 24-16. Ο Διακονικολάου έγραψε το 28-21 και το 32-24 με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-24. Στην επανάληψη ο Παπαχρήσου σκόραρε για το 39-24 με τον Αγγελωνίτη Π. να απαντά. Ο Παπαχρήστου με τον Κεραμισανο ήταν που έφεραν το ματς στο 48-29 για να γράψει το 51-30 ο Τσουνιας. Ο Διακονικολάου έκλεισε το δεκάλεπτο στο 53-35με τον Κεραμισανο και τον Τσουνια να απαντούν για το 60-39. Ο Διακονικολάου σκόραρε και πάλι για το 60-46, με τον Αγγελωνίτη Π. να φέρνει το ματς στο 62-49 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Τσουνιας είχε 24 πόντους και 3 ασίστ, ο Κεραμισανος 17 πόντους και 17 ριμπάουντ. Για τους Halia Mavericks ο Διακονικολάου είχε 16 πόντους και 8 κλεψίματα, ο Κλιμαντήρης Σ. 12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Κλιμαντήρης Δ. 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Αγγελωνίτης 10 πόντους.

Χώματα – Pick ‘n’ Troll 60-67

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν τα Χώματα με 60-67 με το ματς να ξεκινά με 7-4 για τα Χώματα από τον Γκάτση Σ. και τον Καραμανλή, για να απαντήσει ο Λυραντζης για το 7-12. Ο Χιουτακάκος με τον Λυραντζη έφεραν την ομάδα τους στο 12-22, με τον Σπανό να κλείνει την περίοδο στο 15-22. Ο Γκατσης Χ. με τον Δημητριάδη σκόραραν για το 20-24 στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Γκάτση Σ. και τον Τσέλια να φέρνουν την ομάδα τους στο 29-28 λίγο αργότερα. Ο Λυραντζης απάντησε για το 31-32, με τον Αραπο και τον Καραμανλή να κλείνουν το ημίχρονο στο 36-32. Στην επανάληψη ο Κατσας έβαλε μπροστά τους Pick ‘n’ Troll, με τον Αραπο και τον Γκατση Χ. να απαντούν για το 40-37. Ο Λυραντζης με τον Χιουτακάκο έγραψαν το 41-43, για να προσπεράσουν ξανά τα Χώματα με 47-43 και να μειώσει ο Γκιοκας, για να φέρει το ματς στο 47-48 ο Τσοπανακης Γ.. Ο Τσελιας με τον Καραμανλή σκόραραν για το 55-48, με τους Pick ‘n’ Troll να καίγονται για τη νίκη και να απαντούν με σερί 0-10 για το 55-58 από τον Λυραντζη. Ο Τσελιας ισοφάρισε σε 58-58, με τον Χιουτακάκο να γράφει το 58-62 και τον Κατσα με τον Λυραντζη το 58-67.

Για τους νικητές ο Λυραντζης είχε 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Χιουτακάκος 21 πόντους, 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Τσοπανάκης Γ. 11 πόντους. Για τα Χώματα ο Τσέλιας είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Αραπος 9 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Καραμανλής 8 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Γκατσης Σ. 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Pick ‘n’ Troll – Halia Mavericks 68-40

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν τους Halia Mavericks με 68-40 με το ματς να ξεκινά με 0-2 και 3-4 για τους Halia Mavericks από τον Αγγελωνίτη Π. και τον Αγγελιδέλη, για να απαντήσουν ο Χιουτακάκος με τον Κατσα για το 13-4. Ο Σταυρακας έγραψε το 16-6, ενώ η περίοδος έκλεισε στο 20-9 από τον Χιουτακάκο μετά το καλάθι του Αγγελωνίτη Π.. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γκιοκας και ο Τσοπανάκης Γ. με τον Ψυρρη έφεραν το ματς στο 27-9 για να απαντήσουν ο Μανουσος με τον Κληρονομο για το 27-14. Ο Ψυρρης έφερε το ματς στο 31-14, με τον Κληρονομο και τον Μανουσο να σκοράρουν ξανά για το 31-18, ενώ ο Αγγελωνίτης Π. μείωσε σε 33-23 με το ημίχρονο να κλείνει από τον ίδιο στο 35-25. Στην επανάληψη ο Κληρονόμος έφερε το ματς στο 39-31, με τον Τσοπανάκη Γ. να απαντά για το 42-31. Μετά το 42-33 από τον Μανουσο ο Κατσας με τον Τσοπανακη Γ. και τον Χιουτακάκο απάντησαν με σερί 10-0 γι ατο 52-33 στο 30ο λεπτό για τους Pick ‘n’ Troll. Στην 4η περίοδο ο Χιουτακάκος έφερε το ματς στο 55-33, ενώ μαζί με τον Ψυρρη σκόραραν για το 59-35. Ο Αγγελωνίτης απάντησε για το 60-38, με τον Αντωνόπουλο και τον Χιουτακάκο να γράφουν το 68-38, πριν κλείσει το ματς ο Αγγελιδέλης.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 31 πόντους, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Ψυρρης 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσοπανάκης Γ. 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ. Για τους Halia Mavericks ο Αγγελιδέλης είχε 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Αγγελωνίτης Π. 9 πόντους και 3 ασίστ.

Rocks B.C. – ΓΑ.Σ.Τ. 71-59

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τον Γ.Α.Σ.Τ. με 71-59 με το ματς να ξεκινά με 5-0 και 7-3 για τους νικητές από τον Παπαδάκη και τον Μηχαλακη, για να απαντήσει ο Χαλδαιος για το 7-6. Ο Κριθιμος έβαλε την ομάδα του μπροστά, ενώ ο Κοντεκάκης σκόραρε για το 13-15. Ο Παπαευαγγέλου ισοφάρισε με τον Μποτοζή να κλείνει το δεκάλεπτο στο 19-15. Στη 2η περίοδο ο Παπαδάκης έφερε το ματς στο 21-15, με τον Κριθιμο να απαντά για το 21-20. Ο Μποτοζής με τον Παραρά και τον Καμαριωτάκη σκόραραν για το 28-20, αλλά ο Γ.Α.Σ.Τ. μείωσε και πάλι, 28-27 από τον Σακαρίδη και τον Κοντεκάκη, με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-34 από τον Κοντεκάκη και τον Κριθιμο. Στην επανάληψη ο Παπαδόπουλος έγραψε το 34-37 για να απαντήσει ο Γκιουλφέσης για το 38-37. Ο ίδιος έφερε το ματς στο 46-40 μετά το καλάθι του Παπαδόπουλου, ενώ ο Μποτοζης με τον Παπευαγγέλου σκόραραν για το 57-44. Ο Κριθιμος απάντησε, με την περίοδο να κλείνει στο 62-48 από τον Παπαευαγγέλου και τον Μποτοζή. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μποτοζής με τον Γκιουλφέση έφεραν το ματς στο 69-53, με τον Κοντεκάκη και τον Παπαδόπουλο να απαντούν για το 69-59 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 21 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπαευαγγέλου 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γκιουλφέσης 10 πόντους, ο Καμαριωτάκης 8 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Κοντεκάκης είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κριθιμος 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 11 πόντους, ο Σακαρίδης 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Κένταυροι – Rocks B.C. 45-64

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τους Κένταυρους με 45-64 με το ματς να ξεκινά με 0-6 και 2-9 για τους νικητές από τον Μποτοζή, τον Μηχαλάκη και τον Καμαριωτάκη, για να απαντήσει ο Κορδονουρης. Ο Παραρας έφερε τον αγώνα στο 4-15, με τον Καμαριωτάκη να σκοράρει για το 6-19. Ο Παχτιτης απάντησε, με τον Μποτοζή να γράφει το 8-25, για να κλείσει η περίοδος στο 11-25. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μποτοζής έφερε το ματς στο 11-28, ενώ μετά την απάντηση του Παππά ο Παραρας με τον Καμαριωτάκη σκόραραν για το 15-35. Ο Παπαδάκης έφερε το ματς στο 17-37, με τον Δροση και τον Γκιουλφέση να κλείνουν το ημίχρονο στο 20-39. Στην επανάληψη ο Μποτοζής με τον Παραρά σκόραραν για το 20-46, με τον Σκλαβουνο να μειώνει σε 24-48. Ο Χατζηστρογγολης απάντησε για το 24-52, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-52 από τον Κορδαλη. Στην 4η περίοδο ο Παππάς και ο Παχτιτης έφεραν το ματς στο 39-52, με τον Μποτοζή και τον Παπαευαγγέλου να απαντούν για το 39-63 με 0-11 σερί των Rocks B.C., και με το ματς αν κλείνει από Σκλαβουνο και Παππά στο 45-64.

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 11 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Παραρας 7 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Σκλαβουνος είχε 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παχτιτης και ο Κορδονουρης από 9 πόντους και 3 ριμπάουντ.

.

Filoiadelfia 76ers – Χώματα 48-80

Τα Χώματα κέρδισαν τους Filoiadelfia 76ers με 48-80 με το ματς να ξεκινά 2-2 και 4-4 από τον Διαμαντή και τον Μαρούσκο για να φέρουν ο Μπελιώτης με τον Διαμαντή το παιχνίδι στο 8-7 και το 12-10. Ο Γκατσης Σ. ισοφάρισε σε 12-12, έγραψε το 14-15 για να απαντήσει ο Διαμαντης για το 16-15 με το δεκάλεπτο να κλείνει από Σπανό και Γκατση Σ. στο 16-22. Στη 2η περίοδο τα Χώματα πήγαν στο 16-24 με τον Πεπονη, για να μειώσουν ο Ζιαγκας Α. με τον Διαμαντη σε 20-24 και ο Παλλας σε 22-25. Ο Γκατσης Χ. με τον Γκατση Σ. απάντησαν για το 22-30, με τον Διαμαντη να μειώνει σε 26-30 και το ημίχρονο να κλείνει στο 26-35 από τον Σπανό. Στην επανάληψη ο Καραμανλής σκόραρε για το 26-39, με τον Μπελιώτη να απαντά, αλλά τον Τσελια και τον Δημητριάδη να φέρνουν το ματς στο 27-44. Ο Διαμαντης με τον Ζιαγκα Α. κράτησαν τον αγώνα ως το 35-52, με τον Βαφειάδη να σκοράρει για το 37-54. Τα Χώματα στο 4ο δεκάλεπτο πέτυχαν 8 μαζεμένα τρίποντα σε ένα απίστευτο κρεσέντο, με τον Γκάτση Χ. να γράφει 4 και τους Πεπονη, Σπανό, Γκατση Χ. να συνεπικουρούν για το 48-80, περνώντας από το 41-65 και το 44-74.

Για τους νικητές ο Γκατσης Σ. είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γκάτσης Χ. 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Δημητριάδης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Διαμαντης είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπελιώτης 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Κένταυροι – Filoiadelfia 76ers 50-42

Οι Κένταυροι κέρδισαν τους Filoiadelfia 76ers με 50-42 με το ματς να ξεκινά με 4-5 από τον Ζιαγκα Β. για να απαντήσει ο Δερματινος για το 8-5. Ο Ζιαγκας Β. ισοφάρισε σε 8-8 με τον Δροση να βοηθά την ομάδα του να κλείσει το δεκάλεπτο στο 12-8. Στη 2η περίοδο οι Κένταυροι έφτασαν στο 17-11 και μετά στο 19-11 με τον Δερματινο, για να απαντήσει ο Λουγιακης και να μειώσουν οι Filoiadelfia 76ers σε 22-16 στο ημίχρονο. Με τον Ζιαγκα Α. οι Filoiadelfia 76ers πλησίασαν σε 24-22 στην επανάληψη, ο Σπυροπουλος με τον Δερματινο σκόραραν για το 30-25, με τον Καυκα και τον Βαφειαδη να απαντούν για το 30-29. Μετά το 34-33, ο Δροσης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 39-33. Στην 4η περίοδο ο ίδιος έφερε την ομάδα του στο 43-34, με τον Παλλα να απαντά και τον Δερματινο να γράφει το 45-36, για να κερδίσουν οι Κένταυροι με 50-42.

Για τους νικητές ο Δερματινος είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Κορδαλης 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κανακης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Δροσης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Ζιαγκας Β. είχε 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καυκας 7 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ζιαγκας Α. 6 πόντους και 9 ριμπάουντ.