Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Συνεχίζουν αήττητοι Nikea Lions, Στιγκιντριακοί!

Συνεχίζουν αήττητοι Nikea Lions, Στιγκιντριακοί!

Οι Nikea Lions κράτησαν το αήττητό τους μετά από το δύσκολο 65-63 επί των Cleveland Paraliers για την 6η αγωνιστική του Δ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Αήττητοι και οι Στιγκιντριακοί μετά το 53-34 επί της Rep-eat, ενώ οι Zeppelin συνέχισαν την ανοδική τους πορεία μετά το 54-44 επί των Nothing But Net. Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν τα Σφυριά με 54-37, ενώ οι Κένταυροι πέτυχαν την πρώτη τους νίκη, 66-51 τους Κλαρινογαμπρούς.

Cleveland Paraliers – Nikea Lions 63-65

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 63-65 τους Cleveland Paraliers μετά από ένα σκληρό ντέρμπι στο οποίο πήραν προβάδισμα στην 4η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 4-9 για τους Nikea Lions και 9-11 για να ισοφαρίσουν οι Cleveland Paraliers και να προσπεράσουν με 17-13. Στη 2η περίοδο οι Nikea Lions έφτασαν στο 20-20 και το 26-26 μετά το 26-22, αλλά οι Cleveland Paraliers. Οι Nikea Lions μείωσαν σε 43-40 για να δουν τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν με 48-41. Όμως, ένα 0-9 τους έφερε μπροστά στο σκορ, 48-50, με τους Cleveland Paraliers να ισοφαρίζουν σε 52-52. Οι Nikea Lions έφτασαν στο 54-60 για να απαντήσουν οι Cleveland Paraliers για το 59-62, και να φτάσει το ματς στο 62-65 λίγο πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση οι Cleveland Paraliers δεν κατάφεραν να σκοράρουν, κερδίζοντας φάουλ για 1/2 βολές και το τελικό 63-65.

Για τους νικητές ο Κιτσος είχε 12 πόντους, ο Χατζηγεωργίου 11 και 8 ριμπάουντ, ο Ξανθάκης 10 και 3 ριμπάουντ. Για τους Cleveland Paraliers ο Κοντοπυράκης είχε 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ντάσκας 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Zeppelin – Nothing But Net 54-44

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Nothing But Net με 54-44 με το παιχνίδι να ξεκινά με 5-2 από τον Παπαδάτο και 7-4 από τον Αντωνίου, για να ισοφαρίσει ο Σαπλατέρας σε 7-7. Ο Παπαδάτος έγραψε το 12-7, με τον Σαπλατέρα να βοηθά την ομάδα του να προσπεράσει, με τους Nothing But Net να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 15-16 και να φτάνουν στο 2ο δεκάλεπτο στο 15-19. Οι Zeppelin αντέδρασαν και ισοφάρισαν το ματς σε 19-19 και 23-23, για να προσπεράσουν με Αντωνίου και Παπαδάτο με 30-23 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Κοτσίφης με 5 πόντους έφερε την ομάδα του στο 33-30, αλλά ο Αντωνίου με τον Μίχο απάντησαν για το 42-33 των Zeppelin, πριν οι Nothing But Net με τον Καραμανή και τον Βασιλείου πλησιάσουν σε 42-40 και 45-42 στο 4ο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, ο Θωμάς ήταν που έγραψε το 49-42, με τους Zeppelin να φτάνουν ως το 54-42 με σερί 9-0 για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 18 πόντους, ο Αντωνίου 9 και 3 ριμπάουντ. Για τους Nothing But Net ο Σταυρίδης είχε 10 πόντους, ο Καραμανής 10 και 3 ριμπάουντ και ο Βασιλείου 9 και 8 ριμπάουντ.

Στιγκιντριακοί – Rep-eat 53-34

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τη Rep-eat με 53-34 με το παιχνίδι να ξεκινά με 0-7 για τη Rep-eat αλλά τους Στιγκιντριακούς να απαντούν και περνώντας από το 6-9 να κλείνουν την περίοδο μπροστά με 12-11 για να φτάσουν στο 14-11. Η Rep-eat μείωσε σε 16-14, αλλά οι Στιγκιντριακοί απάντησαν για το 24-16 και το 28-18, πριν τελειώσει το ημίχρονο στο 31-21. Στην επανάληψη η Rep-eat σκόραρε για το 35-26 με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν για το 42-26 του 30ου λεπτού για να φτάσουν στο 45-29 και το 51-31 λίγο αργότερα.

(Την ώρα δημοσίευσης του άρθρου εκκρεμούσαν τα στατιστικά του αγώνα.)

Τα Σφυριά – Αστέρες B.C. 37-54

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν τα Σφυριά με 37-54 με το ματς να είναι κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, 8-6 το σκορ σε αυτό, για να τρέξουν ένα 5-23 οι νικητές στη 2η περίοδο και να φτάσουν στο 13-29 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη τα Σφυριά ισορρόπησαν το παιχνίδι (24-25 το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο), αλλά δεν άλλαξε κάτι, αφού περάσαμε από το 29-42 στο 30ο λεπτό, το ματς έκλεισε στο 37-54.

Για τους νικητές ο Μπαντας είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κουρουβανης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τσιλης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 20 πόντους και 22 ριμπάουντ με 5 κλεψίματα, ο Χρυσαΐτης 8 ριμπάουντ και ο Σαμέρας 6 πόντους.

Κένταυροι – Κλαρινογαμπροί 66-51

Οι Κένταυροι κέρδισαν τους Κλαρινογαμπρούς με 66-51 με το ματς να ξεκινά με 6-3 και 10-7 για να πάμε στο 17-12 και το 21-14 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο οι Κένταυροι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 27-16 και 31-21, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 40-26. Στην επανάληψη οι Κλαρινογαμπροί μείωσαν σε 40-30 και 44-35 λίγο αργότερα, αλλά ένα σερί 18-1 από τους νικητές έφερε το ματς στο 58-36 και το 62-36 λίγο αργότερα. Οι Κλαρινογαμπροί δεν τα παράτησαν, με δικό τους 2-13 κατάφεραν να μειώσουν σε 64-49, αλλά ήταν πια αργά για κάτι περισσότερο και το ματς έκλεισε στο 66-51.

Για τους νικητές ο Κορδονούρης είχε 22 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Δερματινος 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Σκλαβουνος 9 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Νερατζης είχε 22 πόντους, ο Καραγιαννίδης 12 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Τζουνάκος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.