Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Με νίκες Eternals, Καπάκια και Veteranoi

Με νίκες Eternals, Καπάκια και Veteranoi

Οι Eternals μπήκαν με δυο νίκες στον 2ο όμιλο του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας τους Veteranous και τη Moka Band, ενώ τα Καπάκια τους μιμήθηκαν με νίκες επί των Byron B.C. και των El Barrio. Τέλος, οι Veteranoi κέρδισαν τα Βουβάλια για την πρώτη τους νίκη.

* Από το άρθρο λείπουν όσοι αγώνες δεν είχαν αναρτημένα στατιστικά ή χαρτί εξέλιξης, οι οποίοι θα προστεθούν μόλις αυτά γίνουν διαθέσιμα.

Veteranoi – Eternals 52-94

Οι Eternals κέρδισαν τους Veteranous με το ματς να ξεκινά καλά από την αρχή για τους νικητές που προηγήθηκαν με 10-23 στην 1η περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Eternals έφτασαν ως το 26-44 του ημιχρόνου, για να ανεβάσουν πολύ τη διαφορά στην 3η περίοδο, όπου το επιμέρους 10-28 τους έφερε στο 36-72. Στο 4ο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 16-22 για να φτάσουμε στο τελικό 52-94.

Για τους νικητές ο Κοντογεώργης είχε 18 πόντους και 5 ασίστ, ο Χιώτης 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Δοξας 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Βασιλείου 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ροδίτης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Veteranous ο Μαρίνος είχε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Θειακούλης 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μπαλάσκας 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

El Barrio – Καπάκια 59-87

Τα Καπάκια κέρδισαν με 59-87 τους El Barrio με το ματς να ξεκινά με 2-5 για να μειώσει ο Κεραμειδας και να ισοφαρίσει σε 7-7 ο Κολιοφωτης Σ.. Μετά το καλάθι του Γιατρα οι El Barrio πήραν το προβάδισμα με 14-11 με τον Κεραμειδα, για να απαντήσει ο Περγαντης και να κλείσει το δεκάλεπτο ο Μαυράκης στο 16-13. Στη 2η περίοδο ο Τασσιος με τον Γκογκα έφεραν το ματς στο 16-18 με τον Κεραμειδα να απαντά για το 21-18. Ο Γιατρας σκόραρε για το 21-23, ενώ ο Γκοκγας με τον Μπαραμπούτη και τον Τάσσιο έφεραν τον αγώνα στο 27-34 για την ομάδα τους με τον Ντουσια να κλείνει το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Μπαραμπούτης με τον Γιατρα σκόραραν για το 30-46, με τον Αρβανιτάκη να απαντά για το 35-48. Ο Ντουσιας έφερε το ματς στο 37-52, με τον Μαυράκη να μειώνει και τον Μπαραμπούτη να σκοράρει για το 45-65 της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αρβανιτάκης μείωσε, με τον Τάσσιο να σκοράρει για το 49-69, πριν ο Μαυράκης μειώσει σε 55-69. Όμως, με σερί 4-18 τα Καπάκια έκλεισαν πολύ δυνατά το ματς, ο Τάσσιος με τον Κουλουρη και τον Πετρόπουλο σκόραραν για το τελικό 59-87.

Για τους νικητές ο Μπαραμπούτης είχε 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Τάσσιος 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Γιατρας 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Γκογκας 13 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους El Barrio ο Μαυράκης είχε 32 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Κεραμειδας 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Αρβανιτάκης 9 πόντους και 8 ριμπάουντ με 3 ασίστ.

The Moka Band – Eternals 61-73

Οι Eternals κέρδισαν με 61-73 τη The Moka Band με το ματς να ξεκινά με 0-7 για τους νικητές με τον Τζαβάρα, πριν ξεφύγουν με 2-9 και 4-14. Η The Moka Band απάντησε για να κλείσουμε την περίοδο στο 8-19. Στο 2ο δεκάλεπτο η The Moka Band μείωσε ως το 11-19 για να αρχίσει να πλησιάζει στο σκορ, 19-29 και 25-33, φτάνοντας ως το 32-33 για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-35 από τον Χιώτη. Στην επανάληψη ο Κοντογεώργης με τον Χιώτη έφεραν το ματς στο 32-41, ενώ ο Πανδής σκόραρε για το 38-47. Η The Moka Band απάντησε για το 40-47, αλλά ο Ρήγας έφερε την ομάδα του στο 42-53. Στο 4ο δεκάλεπτο η The Moka Band μείωσε ως το 55-63, με τους Eternals να τρέχουν σερί 2-10 με τον Κοντογεώργη για το 57-73 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Τζαβαρας είχε 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Χιώτης 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κοντογεώργης 15 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Ρήγας 8 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και ο Πανδής 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ.

Byron B.C. – Καπάκια 44-84

Τα Καπάκια κέρδισαν με 44-84 τους Byron B.C. με το ματς να ξεκινά με 4-4 πριν τα Καπάκια προηγηθούν με 4-13. Μετά την απάντηση των Byron B.C. τα Καπάκια έφτασαν στο 6-18 για να κλείσει η περίοδος στο 8-21. Στο 2ο δεκάλεπτο τα Καπάκια προηγήθηκαν με 8-30 με 0-9 σερί για να πάμε στο 13-32 πριν ένα 0-10 φέρει το ματς στο 13-42. Το ημίχρονο έκλεισε στο 15-46 με το ματς να πηγαίνει στο 15-63 στην 3η περίοδο με 0-17 σερί από τα Καπάκια. Οι Byron B.C. σκόραραν για το 22-66, με το ματς να πηγαίνει στο 25-68 και το 29-69 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο περάσαμε από το 31-71 στο δρόμο για το 33-77, με τους Byron B.C. να απαντούν για το 44-81 με 11-4 σερί για να κλείσει το ματς στο 44-84.

Για τους νικητές ο Γιατσας είχε 26 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μπαραμπουτης 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τάσσιος 15 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τους Byron B.C. ο Στεφανέας είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Στεργίου 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

.

Veteranoi – Βουβάλια 39-34

Οι Veteranoi κέρδισαν τα Βουβάλια με 39-34 με το ματς να ξεκινά με 4-3 από τον Θειακούλη και τον Μπαλασκα για να απαντήσει ο Οικονομίδης. Ο Ρωτας έφερε την ομάδα του στο 8-5, αλλά η περίοδος έκλεισε στο 8-9 από τον Φραντζέσκο και τον Πολ. Στο 2ο δεκάλεπτο τα Βουβάλια με τον Σταματάκη Δ. και τον Οικονομίδη έφτασαν ως το 8-15 για ένα 0-10 σερί, με τους Veteranous να απαντούν για το 12-15 με τον Ρώτα και τον Μπαλασκα. Τα Βουβάλια με τον Σταματάκη Δ. έφτασαν ως το 14-22, για να κλείσει το ημίχρονο στο 18-22 ο Λιβαδας. Στην 3η περίοδο Ο Φραντζέσκος έφερε την ομάδα του στο 18-24, με τους Veteranous να απαντούν για το 23-24 με τον Λιβαδά για να τους δώσει το προβάδισμα ο Θειακούλης. Ο Πολ με τον Σταματάκη Ι. έγραψαν το 25-28, αλλά από τον καμινάρη και τον Ρώτα η 3η περίοδος έκλεισε στο 30-28. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βαλλιανος έφερε τα Βουβάλια στο 30-31, ενώ ο ίδιος έγραψε το 32-33 λίγο μετά. Ένα 5-0 από τον Καμιναρη και τον Μπαλασκα έγραψε το 37-33 για τους Veteranous, με τα Βουβάλια να μειώνουν σε 37-34, αλλά τους Veteranous με τον Καμινάρη να παίρνουν τη νίκη με 39-34.

Για τους νικητές ο Καμιναρης είχε 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λιβαδας 8 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπαλασκας 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ρωτας 8 πόντους. Για τα Βουβάλια ο Οικονομίδης είχε 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Πολ 6 πόντους και 7 ριμπάουντ.