Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρόκριση για Π.Σ.Γ., 4η η Jugoplastica

Πρόκριση για Π.Σ.Γ., 4η η Jugoplastica

Οι Π.Σ.Γ. πήραν την 5η προνομιούχο θέση για το Α1 από τον Α όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», παρά την ήττα τους με 83-67 από την Dirtus Bologna, η οποία έκλεισε το γκρουπ αήττητη και πρώτη μετά την 11η αγωνιστική και τις αναβολές. Η Jugoplastica κέρδισε με 76-68 τους Athens Supergrungers για να τερματίσει 4η, ενώ στην 3η θέση τερμάτισαν οι Big Ballers μετά το 54-49 επί των Paltovic. Οι Paltovic με τη σειρά τους κέρδισαν με 65-53 τους Athens Supergrungers για να βγουν 2οι στον όμιλο, ενώ οι Ατρόμητοι με τη νίκη τους με 72-67 επί των Pistons κράτησαν εαυτούς και αντιπάλους στο Α2.

Jugoplastica – Athens Supergrungers 76-68

Η Jugoplastica κέρδισε με 76-68 τους Athens Supergrungers για να κατακτήσει την 4η θέση στον όμιλό της. Το παιχνίδι ξεκίνησε κλειστό, 12-9 και 16-15 για να προσπεράσουν οι Athens Supergrungers στο 2ο δεκάλεπτο με 20-23. Η Jugoplastica ισοφάρισε στο 25-25 και πήγε στο 36-29 για να κλείσει το ημίχρονο στο 42-33. Στην επανάληψη προηγήθηκε με 50-37 πριν οι Athens Supergrungers μειώσουν σε 50-43, για να πάμε στο 56-51 στο 30ο λεπτό. Οι Athens Supergrungers πλησίασαν ως το 64-61, αλλά η Jugoplastica απάντησε για το 68-61 και το 74-68 για να πάρει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σέχος είχε 25 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Σπατιώτης 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Μπαρμπερίδης 11 πόντους. Για τους Athens Supergrungers ο Βαρβαρίγος είχε 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσίπρας 11 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Κατσαμπάνης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Big Ballers – Paltovic 54-49

Οι Big Ballers κέρδισαν με 54-49 τους Paltovic για να κρατηθούν στην 3η θέση στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 8-4 και 11-6 για τους Big Ballers που έφτασαν και στο 14-6 για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 17-7. Στη 2η περίοδο οι Paltovic απάντησαν για το 17-11 και μετά το 22-13 το ματς πήγε στο 26-20, πριν οι Big Ballers κλείσουν το ημίχρονο στο 32-24. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε αρκετά, 39-24 και 45-30, για να αρχίσουν να μειώνουν οι Paltovic ως το 47-40 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο το ματς πήγε στο 50-42 για να πλησιάσουν οι Paltovic ως το 51-48, αλλά να κρατήσουν οι Big Ballers τη νίκη με 54-49.

Για τους νικητές ο Μαζαρακας είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λόντος 15 πόντους, ο Μπιζίκος 11 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Paltovic ο Μισιακος είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Χουρσαλάς 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Pistons – Ατρόμητοι 67-72

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν τους Pistons με τις δύο ομάδες να καταλήγουν στο Α2 μέσα από την τριπλή ισοβαθμία με τους Π.Σ.Γ.. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 1-8 για τους νικητές με Φουνταδάκη, Γιαχο και Θεοχάρη, για να απαντήσουν οι Pistons με τον Σκιά και τον Στεργίου για το 6-10. Ο Μαράντος μείωσε σε 8-13, ενώ ο Οικονόμου έγραψε το 13-15. Με τον Μαράντο οι Pistons προσπέρασαν σε 21-19 για να κλείσουν το ημίχρονο στο 24-23. Στην επανάληψη ο Φουνταδάκης με τον Κελαϊδή έγραψαν το 26-36 και 29-39 για τους Ατρόμητους. Οι Pistons προσπάθησαν με τον Οικονόμου να πλησιάσουν, 35-42, αλλά ο Σιόλας έγραψε το 36-46. Ο Βαρλαγκας με τον Κοντογιάννη μείωσαν σε 43-48 στο 30ο λεπτό, με τους Ατρόμητους να μένουν μπροστά με τον Θεοχάρη. Ο Μαράντος μείωσε σε 51-54 και ισοφάρισε λίγο μετά σε 54-54. Ο ίδιος ήταν που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 61-57, για να γράψει το 63-57 ο Κοντγιάννης, αλλά οι Ατρόμητοι απάντησαν για το 64-63 με τον Κελαϊδή και προσπέρασαν με Θεοχάρη και Σιόλα για το 64-68 για να κρατήσουν τη νίκη ως το τέλος.

Για τους νικητές ο Φουνταδάκης είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σιόλας είχε 14 πόντους, ο Γιαχος 13 πόντους και 5 ασίστ, ο Θεοχάρης 11 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Κελαϊδής 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Dirtus Bologna – Π.Σ.Γ. 83-67

Η Dirtus Bologna κέρδισε τους Π.Σ.Γ. με 83-67 για να τερματίσει πρώτη και αήττητη στον όμιλό της. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-6 από τον Τολια και με 5-9 από τν Ρεππα για τους Π.Σ.Γ. για να απαντήσουν ο Χαλκιάς με τον Σπυρόπουλο για το 15-11 με την περίοδο να κλείνει στο 21-13. Μετά το 24-19 ο Ράνης με τον Σπυρόπουλο έφεραν το ματς στο 34-19 με σερί 10-0 για την Dirtus Bologna. Ο Μαϊνας έγραψε το 41-24, με τους Π.Σ.Γ. να μειώνουν σε 41-29 με τον Ρέππα. Ο Μαϊνας με τον Μαθιουδάκη σκόραραν για το 46-29 στο τέλος του ημιχρόνου, ενώ ο Χαλκιάς έγραψε το 51-31 στην επανάληψη. Μετά την απάντηση του Παπαδόπουλου ο Ράνης με τον Σπυρόπουλο σκόραραν για το 63-35, με το παιχνίδι να πηγαίνει στο 65-43 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Χαλκιάς με τον Ράνη έφεραν το ματς στο 74-48 και στο 80-50 λίγο μετά. Ο Τολιας με τον Οικονομίδη και τον Καντζιλάκη απάντησαν για το 80-59 με το παιχνίδι να κλείνει από τον τελευταίο στο 83-67 με σερί 2-17 στο τέλος για τους Π.Σ.Γ..

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 33 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 15 πόντους, ο Μαϊνας 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Π.Σ.Γ. ο Τολιας είχε 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Τσέκος 15 πόντους, ο Καντζιλάκης 10 πόντους και ο Ζαργάνης 2 πόντους και 14 ριμπάουντ.

.

Paltovic – Athens Supergrungers 65-53

Οι Paltovic κέρδισαν τους Athens Supergrungers με 65-53. Το ματς ξεκίνησε με τους νικητές να προηγούνται με 16-11 στην πρώτη περίοδο για να κλείσει το σκορ στο 2ο δεκάλεπτο, 14-15, πηγαίνοντας στο 30-26 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Athens Supergrungers κατάφεραν να προσπεράσουν, με επιμέρους 14-19 στην 3η περίοδο προηγήθηκαν με 44-45 στο 30 λεπτό, αλλά τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι Paltovic που με 21-8 στο 4ο δεκάλεπτο έφτασαν ως τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μισιακός είχε 29 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σαραφης 12 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Βαρβαρίγος είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τσιπρας 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.