Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Έμειναν ζωντανοί Τριπόντιοι, Troll, Θύελλα!

Έμειναν ζωντανοί Τριπόντιοι, Troll, Θύελλα!

Μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 51-48 τους Red-dicolo για τους «16» του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 1-1 και να μείνουν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης στα προημιτελικά. Το ίδιο κατάφερε και η Μαύρη Θύελλα μετά το 44-41 επί των Rocks B.C. στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, ισοφαρίζοντας κι αυτή σε 1-1. Νίκη και 1-1 και για τους Pick ‘n’ Troll που επικράτησαν με 53-52 της Rep-eat στο 2ο παιχνίδι της σειράς.

Τριπόντιοι – Red-dicolo 51-48παρ.

(Σκορ σειράς: 1-1)

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Red-dicolo στην παράταση με 51-48 για να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 1-1, με το ματς να ξεκινά με 2-5 από Σπυριδωνίδη και Κρίκα Κ. για τους Red-dicolo. Οι Τριπόντιοι απάντησαν με τον Ράλλη για το 7-5, για να γράψει ο Κρίκας Α. το 7-8. Καραδήμας και Κρίκας Α. έκλεισαν την περίοδο στο 11-11 με τον Φαλελάκη και τον Παντελέο να σκοράρουν για το 15-11 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Κρίκας Κ. απάντησε για την ισοφάριση και ο Κρίκας Α. έφερε την ομάδα στο 15-20 με σερί 0-9 για τους Red-dicolo. Ο Ράλλης με τον Καραδήμα απάντησαν για το 21-20, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-22 για τους Τριπόντιους. Στην επανάληψη ο Σπυριδωνίδης έγραψε το 23-24 με τον Καραδήμα και τον Ράλλη να φέρνουν την ομάδα τους στο 30-24. Ο Κρίκας Κ. απάντησε για το 30-27, ενώ ο Μακρής Β. με τον Σπυριδωνίδη σκόραραν για το 32-32 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο Ράλλης και Μακρής Ν. σκόραραν για το 34-34, ενώ ο Τσούτης με τον Κρίκα Α. έφεραν το ματς στο 38-38. Νέα ισοπαλία στο 40-40 από τον Τσούτη και τον Σπυριδωνίδη, για να γράφει ο Νίκου το 42-40 και να ισοφαρίσουν οι Red-dicolo σε 42-42 με τον Σπυριδωνίδη για να πάμε στην παράταση! Εκεί ο Μακρής Ν. σκόραρε για το 42-44 με τους Τριπόντιους να προσπερνούν και τον Κρίκα Κ. να γράφει το 45-46. Ο Τσούτης σκόραρε για το 47-46 και ο Παντελέος έφερε τον αγώνα στο 50-46, με τον Κρίκα Κ. να μειώνει σε 50-48, αλλά τους Τριπόντιους να παίρνουν τη νίκη, 51-48.

Για τους νικητές ο Ράλλης είχε 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Καραδήμας 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τσούτης επίσης 9 πόντους. Για τους Red-dicolo ο Κρίκας Κ. είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κρίκας Α. 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Σπυριδωνίδης 8 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Μαύρη Θύελλα – Rocks B.C. 44-41

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Rocks B.C. με 44-41 με το ματς να ξεκινά με 0-5 από τον Χατζηστρογγολη για να απαντήσουν ο Κοντοπανος με τον Σταματελόπουλο για το 6-5 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Σταθόπουλος με τον Κοντοπανο έφεραν το ματς στο 13-7, με τον Γκιουλφέση και τον Χατζηστρογγολη να απαντούν για το 13-12. Ο Χριστόπουλος σκόραρε για το 18-13 με τον Σταματελόπουλο να γράφει το 21-13. Το ημίχρονο έκλεισε στο 21-17 από τον Χατζηστρογγολη και τον Καμαριωτάκη, για να γράψει ο Σταθόπουλος το 24-17 στην 3η περίοδο. Ο Παραρας απάντησε, με τον Κοτσίφη και τον Μάρκο να γράφουν το 28-19. Ο Γκιουλφέσης με τον Παπαδάκη μείωσαν σε 29-25, αλλά ο Αλεξόπουλος έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 33-27. Στην 4η περίοδο μετά το 33-29 του Αυτιά ο Χριστόπουλος με τον Κοντοπανο απάντησαν για το 37-29. Οι Rocks B.C. με τον Παπαδάκη και τον Κονδύλη έτρεξαν ένα 0-6 σερί για το 38-37, για να απαντήσει η Μαύρη Θύελλα για το 41-37 και το 43-38 με τον Χριστόπουλο. Ο Καμαριωτάκης μείωσε σε 43-41, αλλά ο Σταθόπουλος είχε 1/2 βολές για το 44-41 και τη νίκη της ομάδας του με τους Rocks B.C. να χάνουν τρίποντο ισοφάρισης στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Κοντοπανος είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χριστόπουλος είχε 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σταματελόπουλος 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Rocks B.C. ο Κονδύλης είχε 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 7 πόντους και 19 ριμπάουντ, ο Γκιουλφέσης 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Pick ‘n’ Troll – Rep-eat 53-52

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 53-52 τη Rep-eat στο 2ο ματς της σειράς για να ισοφαρίσουν σε 1-1. Το ματς ξεκίνησε με 6-3 από Λυραντζή και Χιουτακάκο, για να απαντήσει ο Μαμάκος. Ο Λυραντζής με τον Χιουτακάκο έφεραν την ομάδα τους στο 10-5, με τον Κασιμάτη και τον Κακιώνη να μειώνουν σε 13-11. Ο Κατσας απάντησε για το 16-12, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 16-16 από τον Μορφόπουλο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τετριγκας με τον Αργυρόπουλο έφεραν τη Rep-eat στο 16-24 ολοκληρώνοντας ένα 0-12 σερί, αλλά ο Λυραντζής ήταν εκεί και απάντησε για το 22-26. Ο Κονδύλης έγραψε το 22-28, αλλά το ημίχρονο έκλεισε από τον Λυραντζή στο 27-30. Στην επανάληψη ο Κονδύλης με τον Τετριγκα έφεραν την ομάδα του στο 30-36, με τον Λυραντζή και τον Τσοπανάκη Γ. να απαντούν, 36-36. Ξανά μπροστά η Rep-eat με τον Κασιμάτη και τον Κακιώνη, 36-40, με τον Λυραντζή και τον Τσοπανάκη Γ. να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο στο 41-41. Στην 4η περίοδο ο Τσοπανάκης Ν. με τον Κατσα έφεραν την ομάδα τους στο 46-42, αλλά ο Κονδύλης με τον Κασιμάτη απάντησαν για το 47-46. Ο Χιουτακάκος έγραψε το 4-46, με τη Rep-eat να καταφέρνει και με συνεχόμενους πόντους του Κονδύλη να φτάνει στο 50-52. Όμως, στα 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Λυραντζής ήταν που έγραψε τρίποντο για το 53-52 των Pick ‘n’ Troll που κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 1-1.

Για τους νικητές ο Λυραντζής είχε 31 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Χιουτακάκος 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 τάπες, ο Τσοπανάκης Γ. 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τη Rep-eat ο Κονδύλης είχε 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Κασιμάτης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κακιώνης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.