Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρόκριση και αντάμωμα για Dirtus, Κουλουβάχατα!

Πρόκριση και αντάμωμα για Dirtus, Κουλουβάχατα!

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 85-68 στο 2ο παιχνίδι των «16» του Α1 τη Laser Derm για να πάρει με 2-0 την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Εκεί θα αντιμετωπίσει τους πρωταθλητές, καθώς τα Κουλουβάχατα επικράτησαν με 77-36 των Red Devils στη 2η αναμέτρηση της δικής τους σειράς, για το 2-0 και την πρόκριση.

Dirtus Bologna – Laser Derm 85-68
(Σκορ σειράς: 2-0)

Το παιχνίδι θα προστεθεί μόλις γίνει διαθέσιμη η κάρτα αγώνα.

Κουλουβάχατα – Red Devils 77-36

Οι πρωταθλητές βρίσκονται στα προημιτελικά μετά τη θεαματική νίκη τους με 77-36 επί των Red Devils στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς. Το ματς άρχισε με 7-0 για τα Κουλουβάχατα από τον Κοτίνη και τον Μπάιλαν, για να απαντήσουν ο Στόλης με τον Τριανταφύλλου για το 7-4. Ο Κουμεντάκης με τον Τσιλάβη έφεραν τον αγώνα στο 11-4, με τους Red Devils να πλησιάζουν με τον Μπουρα στο 11-10, πριν ο Στόλης κλείσει το δεκάλεπτο στο 12-12. Ο Τριανταφύλλου ισοφάρισε σε 14-14 στη 2η περίοδο, με τον Κοτίνη και τον Χρυσικόπουλο να απαντούν για το 18-14. Ο Κοκονίδης με τον Παπαδόπουλο έφεραν το ματς στο 26-16 για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα, για να απαντήσουν ο Στόλης με τον Πουμπουρίδη για το 26-20, αλλά να έρθει ο Μπάιλαν στην εκπνοή του ημιχρόνου να γράψει με τρίποντο από τα 9 μέτρα το 29-20. Στην επανάληψη τα Κουλουβάχατα με Κοτίνη και Κοκονίδη μπήκαν δυνατά και πήγαν στο 36-23, για να απαντήσουν ο Μελισσινός με τον Μπούρα για το 36-26. Ο Παπαδόπουλος με τον Κοτίνη και τον Τσιλάβη ήταν που έκλεισαν με 10-0 σερί το 3ο δεκάλεπτο, για να έρθουν ο Κοκονίδης με τον Μπάιλαν και να το κάνουν 14-0 ως το 50-26 στην 4η περίοδο. Ο Τριανταφύλλου σκόραρε για το 53-30, με τον Χρυσικόπουλο και τον Καπέλη να απαντούν για το 60-30. Ο Παπαδόπουλος με τον Καπέλη έφεραν το ματς στο 69-32, για να γράψει ο Κοτίνης το 74-34 και να κλείσει ο αγώνας στο 77-36 από Παπαδόπουλο και Σιμοπουλο.

Για τους νικητές ο Κοτίνης είχε 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μπάιλαν 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κοκονίδης 9 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Red Devils ο Στόλης είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τριανταφύλλου 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μπούρας 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.