Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στους «16» οι Pink Devils!

Στους «16» οι Pink Devils!

Οι Pink Devils πήραν την πρόκριση για τους «16» του Summer Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 78-49 στο πρώτο παιχνίδι της Α Φάσης τους Veteranous και επικρατώντας με 70-60 στο δεύτερο ματς, για να αντιμετωπίσουν τώρα την περσινή Κυπελλούχο Union 15.

Veteranoi – Pink Devils 49-78
(12-12, 23-34, 40-55, 49-78)

Οι Pink Devils κέρδισαν με 49-78 το πρώτο παιχνίδι, που ξεκίνησε με 5-2 από τον Μαρίνο για τους Veteranous για να απαντήσουν ο Δημητρίου με τον Ζήση Γ. για το 5-10. Οι Veteranoi ισοφάρισαν σε 10-10 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-12. Στη 2η περίοδο ο Λιβαδάς έφερε την ομάδα του στο 15-14 και λίγο αργότερα στο 20-18. Ο Αλεξόπουλος ισοφάρισε με τους Pink Devils να τρέχουν σερί 0-12 με τον Κοτσίφη και τον Δημητρίου ως το 20-30 για να κλείσει το ημίχρονο στο 23-34 από τον Μαρίνο και τον Δημητρίου. Στην επανάληψη ο Ζήσης Δ. έφερε τον αγώνα στο 23-36, με τον Λαρεντζάκη να σκοράρει για το 27-41. Ο Μαρίνος απάντησε για το 38-45, με τον Ζήση Γ. και τον Βασιλείου να φέρνουν την ομάδα τους στο 40-52 στο 30ο λεπτό. Το σερί των Pink Devils συνεχίστηκε με τον Δημητρίου στην 4η περίοδο για το 40-61, με τον Λαρεντζάκη να γράφει το 41-66 και τον Αλεξόπουλο το 43-71, με το ματς να κλείνει στο 49-78 για τους Pink Devils.

Για τους νικητές ο Δημητρίου είχε 16 πόντους, ο Ζήσης Γ. 13, Λαρεντζάκης 10, ο Βασιλείου 9, ο Ξυνογιαννακόπουλος 7. Για τους Veteranous ο Μαρίνος είχε 13 πόντους, ο Μπαλάσκας 12, ο Λιβαδάς 8.

Veteranoi: Λιβαδάς Α. 8 (2), Μαρίνος Ν. 13 (4), Μπαλάσκας Τ. 12, Καμινάρης Γ. 4 (1), Ζαφειρόπουλος Α. 6, Μαντας Π. 1, Κωνσταντινίδης Δ. 5 (1).

Pink Devils: Λαρεντζάκης Β. 10 (2), Ξυνογιαννακόπουλος Χ. 7, Ζήσης Γ. 13 (3), Βασιλείου Α. 9, Δημητρίου Α. 16, Κοτσίφης Β. 3 (1), Ζήσης Δ. 2, Σταθόπουλος Π. 6, Αλεξόπουλος Σ. 6, Κούρτης Β. 6 (2).

Veteranoi – Pink Devils 60-70
(12-17, 25-28, 46-48, 60-70)

Στο 2ο ματς οι Pink Devils κέρδισαν με 60-70 με το ματς να ξεκινά με 4-2 από Καρουμπαλο και Μπαλάσκα για τους Veteranous για να απαντήσει ο Νίκολιτς για το 4-9 της ομάδας του. Ο Καρουμπαλος μείωσε σε 8-9 με τον Σταθόπουλο να γράφει το 8-15 και την περίοδο να κλείνει στο 12-17 από τον Καρούμπαλο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καρουμπαλος με τον Ιακωβάκη σκόραραν για το 19-21, με τους Veteranous να προσπερνούν με 25-24 με τον Καρουμπαλο, αλλά τον Αλεξόπουλο και τον Νίκολιτς να κλείνουν το ημίχρονο στο 25-28. Στην επανάληψη ο Ζήσης Γ. έφερε την ομάδα του στο 26-35, με τον Καρουμπαλο, τον Ιακωβάκη και τον Μπαλάσκα να μειώνουν σε 38-41. Ο Παραπουλιτάκης απάντησε, με τους Veteranous να πλησιάζουν στο 42-44 και το 44-45 με τον Μπαλάσκα. Ο Σταθόπουλος έγραψε το 44-48, με τον Καρουμπαλο να απαντά για το 46-48 στο 30ο λεπτό. Ο Ζήσης Γ. έφερε την ομάδα του στο +5, με τον Μπαλάσκα να απαντά, πριν ο Σταθόπουλος με τον Ζήση Γ. και τον Νίκολιτς φέρουν την ομάδα τους το 48-63 με σερί 0-12. Ο Μαρίνος με τον Ιακωβάκη μείωσαν σε 55-67 και 60-70 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Νίκολιτς είχε 20 πόντους, ο Σταθόπουλος 17, ο Βαμβακάς 10, ο Ζήσης Γ. 9 και ο Κούρτης 7. Για τους Veteranous ο Καρουμπαλος είχε 30 πόντους, ο Μπαλασκας 13, ο Ιακωβάκης 10.

Veteranoi (Μαρίνος Ν.): Λιβαδας Α., Μαρίνος Ν. 3 (1), Καρουμπαλος Γ. 30, Μπαλάσκας Τ. 13, Ιακωβάκης Χ. 10 (1), Κωνσταντινίδης Δ. 4 (1).

Pink Devils (Βαμβακάς Μ.): Βαμβακάς Μ. 10, Κουρτης Β. 7, Σταθόπουλος Π. 17 (3), Αλεξόπουλος Σ. 2, Βογιατζάκης Π. 2, Νίκολιτς Β. 20, Ζήσης Γ. 9 (2), Παραπουλιτάκης Α. 3 (1).