Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Οι πρώτες νίκες σε Ήρεμη, Τριπόντιους, Rocks!

Οι πρώτες νίκες σε Ήρεμη, Τριπόντιους, Rocks!

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 64-43 τους Athens Supergrungers στον 1ο προημιτελικό για το Challnege League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κάνει το 1-0 στη σειρά. Στο 1-0 βρίσκονται και οι Τριπόντιοι, μετά το 60-57 επί της Oklaχώμα Thunder, ενώ 1-0 και για τους Rocks B.C. μετά το 53-37 επί των Pick ‘n’ Troll.

Ήρεμη Δύναμη – Athens Supergrungers 64-43
(Σκορ σειράς: 1-0)

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε τους Athens Supergrungers με 64-43 με το ματς να ξεκινά με 7-0 για τους νικητές από τον Ντρουσια και τον Κωλετση, για να απαντήσουν ο Βαρβαρίγος με τον Θεοδώρου για το 7-8. Ο Ντρουσιας έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Κατσαμπανη να ισοφαρίζει και τον Βλάχο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 15-10. Ο Παπαμιχαήλ με τον Ντρουσια έφεραν την Ήρεμη Δύναμη στο 21-12 στη 2η περίοδο με τον Παπαζαφειρίου και τον Χιμο να μειώνουν σε 21-17. Ο Μπίτσικας έγραψε το 26-19 για την Ήρεμη Δύναμη, ενώ μετά το καλάθι του Βαριαρίγου ο Βλάχος έκλεισε το ημίχρονο στο 28-21. Στην επανάληψη ο Μπίτσικας έγραψε το 31-23, με τον Χίμο και τον Παπαζαφειρίου να σκοράρουν για το 31-25. Ο Μπουρας απάντησε για το 34-25, με τον Βαρβαρίγο να σκοράρει για το 34-29. Όμως, ο Κωλετσης με τον Τσιβρά ήταν που έφεραν την ήρεμη Δύναμη στο 44-31 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το 46-31 από τον Μιλίτση, ο Κατσαμπανης μείωσε σε 46-36, αλλά η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με 13-0 σερί για να καθαρίσει τη νίκη, ο Βλάχος με τον Ντρουσια και τον Κωλετση σκόραραν για το 59-36. Ο Παπαζαφειρίου απάντησε ως το 59-40, με τον Τσιβρά και τον Μιλίτση να φέρνουν το ματς στο 62-42 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Βλάχος είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ντρουσιας 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Κωλέτσης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Τσιβράς 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Athens Supergrungers ο Βαρβαρίγος είχε 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Παπαζαφειρίου 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Oklaχώμα Thunder – Τριπόντιοι 57-60
(Σκορ σειράς: 0-1)

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 57-60 την Oklaχώμα Thunder με το ματς να ξεκινά με 3-0 και 5-3 από τον Χρηστιά και τον Τσάπαλο Φ. για να απαντήσουν οι Τριπόντιοι με 0-10 σερί από τον Παντελέο, τον Τσούτη και τον Καραδήμα για να φτάσουν στο 5-13. Ο Δαββέτας με τον Φασια μείωσαν σε 10-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-17 από τον Χρηστιά. Στη 2η περίοδο ο Τσουτης με τον Δημόγιωργα έφεραν την ομάδα τους στο 14-23, με τον Ράλλη και τον Παντελέο να σκοράρουν για το 15-28. Ο Χασιώτης σκόραρε για το 17-30, με τον Δαββέτα και τον Βολτέα να μειώνουν, 22-30. Ο Καραδήμας με τον Τσούτη έκλεισαν το ημίχρονο στο 23-37, με τον Φασια να μειώνει σε 29-39 στην 3η περίοδο και την Oklaχώμα Thunder να κάνει το 31-39 στη συνέχεια με τον Χρηστιά. Ο Ράλλης με τον Τσούτη κράτησαν την ομάδα τους πάνω από τους 10 πόντους, 33-45 και 38-48, με τον Χρηστιά να μειώνει σε 41-48. Οι Τριπόντιοι απάντησαν για το 43-52, με τον Παντρευτάκη και τον Τσάπαλο Μ. να γράφουν το 49-52. Ο Τσούτης απάντησε για το 49-58, με τον Πετρόπουλο και τον Δαββέτα να μειώνουν σε 57-60, αλλά την Oklaχώμα Thunder να αστοχεί σε τρίποντο ισοφάρισης στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Τσούτης είχε 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ράλλης 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Καραδήμας 9 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Oklaχώμα Thunder ο Φασιας είχε 18 πόντους, ο Δαββέτας 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Χρηστιάς 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Rocks B.C. – Pick ‘n’ Troll 53-37

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τους Pick ‘n’ Troll με 53-37 παίρνοντας από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα. Προηγήθηκαν με 12-4 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να κλείσουν στο 15-7 την περίοδο και να κρατήσουν τη διαφορά και στη 2η περίοδο, ως το 32-17 του ημιχρόνου. Με δύο τρίποντα οι Pick ‘n’ Troll πλησίασαν σε 32-23 στην 3η περίοδο για να μειώσουν σε 36-30 λίγο μετά. Όμως, οι Rocks B.C. απάντησαν για το 42-30. Μετά το 42-33 και το 44-35 οι Rocks B.C. έφτασαν στο 50-37 και το 53-37 για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Παπαδάκης είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Αυτιάς 10 πόντους, ο Καμαριωτάκης 7 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Χιουτακάκος είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κατσας 6 πόντους και 8 ριμπάουντ.