Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Ισοφάρισαν οι Nikea Lions!

Ισοφάρισαν οι Nikea Lions!

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 58-55 τον Ρεμπελιακό στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς τους για τα προημιτελικά του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ισοφαρίσουν σε 1-1 και να ωθήσουν το ζευγάρι σε τρίτο, do or die, παιχνίδι!

Ρεμπελιακός – Nikea Lions 55-58
(Σκορ σειράς: 1-1)

Οι Nikea Lions κέρδισαν το 2ο παιχνίδι με το ματς να ξεκινά με 5-2 από τον Σαρρή και τον Καρρά, για να απαντήσουν ο Χατζηγεωργίου με τον Ξανθάκη για το 5-5. Ο Σιάννας σκόραρε για το 6-7, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με Ηλιάκη και Λαρεντζάκη για το 11-10. Ο Ξανθάκης με τον Μεταξά έγραψαν το 11-15, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-15 για τον Ρεμπελιακό με τον Καρρά και τον Τάσσιο. Στη 2η περίοδο ο Ηλιάκης έφερε την ομάδα του στο 22-16, με τους Nikea Lions να παίρνουν τον έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια χάρη στην άμυνά τους και με τον Ξανθάκη, τον Κίτσο και τον Φυρό να προσπερνούν με 23-24 για να κλείσει το ημίχρονο στην ισοπαλία, 24-24. Ο Μεταξάς στο ξεκίνημα της επανάληψης έφερε τον αγώνα στο 24-30 με τον Ηλιάκη να απαντά για τον Ρεμπελιακό. Ο Ξανθάκης ήταν που ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους, 26-35, με τον Σαρρή να μειώνει και τους Nikea Lions να φτάνουν με τον Ξανθάκη στο 30-40. Ο Σαρρής με τον Πλεξουσάκη απάντησαν για το 34-41, ενώ ο Τάσσιος έγραψε το 36-43, με τον Κίτσο να σκοράρει για το 36-45 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λαρεντζάκης με τον Τάσσιο σκόραραν για το 40-45, ενώ μετά το καλάθι του Κίτσου (40-48), ο Κοντογεώργης με τον Λαρεντζάκη έφεραν την ομάδα τους στο 47-48. Οι Nikea Lions έμειναν μπροστά με τον Νικολαΐδη και τον Σιάννα, 47-52, αλλά ο Καρράς απάντησε για να ισοφαρίσει σε 52-52 με τον Ηλιάκη να σκοράρει για το 54-52 του Ρεμπελιακού. Ο Αλειφέρης ισοφάρισε με τον Χατζηγεωργίου να πετυχαίνει τεράστιο τρίποντο για το 54-57 και το παιχνίδι να κλείνει με 1/2 βολές εκατέρωθεν με τους Nikea Lions νικητές!

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κίτσος 9 πόντους, ο Χατζηγεωργίου με τον Μεταξά και τον Σιάννα από 7 πόντους. Για τον Ρεμπελιακό, ο Ηλιάκης είχε 14 πόντους, ο Σαρρής 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Καρράς 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Λαρεντζάκης 8 πόντους.