Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Ένα βήμα απ’ την τετράδα Κουλουβάχατα, Ρεμπελιακός!

Ένα βήμα απ’ την τετράδα Κουλουβάχατα, Ρεμπελιακός!

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 60-52 την Dirtus Bologna στον πρώτο προημιτελικό του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κάνουν το 1-0 στη σειρά. Στο 1-0 και ο Ρεμπελιακός μετά το 63-53 επί των Nikea Lions στο πρώτο παιχνίδι. Οι νικητές των δύο σειρών θα αναμετρηθούν στον ημιτελικό.

Dirtus Bologna – Κουλουβάχατα 52-60

(Σκορ σειράς: 0-1)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν την Dirtus Bologna στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με 52-60 με το ματς να ξεκινά με 3-8 για τους νικητές από Κοτίνη και Τσιλάβη, για να απαντήσει ο Σπυρόπουλος. Ο Παπαδόπουλος και ο Μπάιλαν έφεραν τον αγώνα στο 5-12, με την Dirtus Bologna να απαντά με 12-0 σερί για να προσπεράσει με Αλεξόπουλο και Ράνη, 17-12, πριν διακόψει το σερί ο Τσιλάβης. Ο Μαθιουδάκης έγραψε το 21-14, με τον Κοτίνη να απαντά, για να φέρουν το ματς ο Ράνης με τον Σπυρόπουλο στο 25-17. Ο Τσιλάβης με τον Καραγιάννη σκόραραν για το 25-21, με τα Κουλουβάχατα να προσπερνούν, 26-29 με Παπαδόπουλο και Χρυσικόπουλο, και τον Χαλκιά να κλείνει το ημίχρονο στο 29-29. Στην επανάληψη ο Χαλκιάς και ο Σπυρόπουλος έφεραν τον αγώνα στο 34-29, για να απαντήσει ο Κοτίνης για το 34-33. Ο Καραγιάννης με τον Κοτίνη σκόραραν για το 36-38 της ομάδας τους, με τον Μητρόπουλο και τον Σπυρόπουλο να δίνουν ξανά προβάδισμα στην Dirtus Bologna, 40-38. Ο Καραγιάννης ισοφάρισε και τα Κουλουβάχατα έτρεξαν ένα σερί 0-10 με τον Κοτίνη, τον Κουμεντάκη και τον Τσιλάβη, ως το 40-48. Ο Μάινας μείωσε σε 43-48, με τον Σπυρόπουλο να φέρνει το ματς στο σουτ στις αρχές της 4ης περιόδου. Ο Καπέλης απάντησε για το 45-51, με τον Αλεξόπουλο να μειώνει, πριν ο Τσιλάβης φέρει τα Κουλουβάχατα στο 48-55. Ο Ράνης απάντησε για το 50-55, με τον Μπάιλαν και τον Τσιλάβη να γράφουν το 50-57 και το 52-59 για τα Κουλουβάχατα που πήραν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τσιλάβης είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κοτίνης 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 9 πόντους, ο Μπάιλαν 7 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Dirtus Bologna ο Ράνης είχε 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Αλεξόπουλος 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 9 πόντους, ο Σπυρόπουλος 8 πόντους.

Ρεμπελιακός – Nikea Lions 63-53

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Nikea Lions με 63-53 στο πρώτο ματς της σειράς με το παιχνίδι να ξεκινά με 10-4 από τον Ηλιάκη, για να απαντήσουν ο Μεταξάς με τον Ξανθάκη για το 12-8. Ο Ρεμπελιακός ξέφυγε με 15-8, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-10. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλειφέρης μείωσε σε 17-13, με τον Ηλιάκη να γράφει το 20-13. Ο Χατζηγεωργίου απάντησε, με τον Ξανθάκη να σκοράρει για το 25-21, αλλά τον Ντούσια να φέρνει τον Ρεμπελιακό στο 27-21, με το ημίχρονο να κλείνει από Νικολαΐδη και Τάσσιο στο 30-23. Στην επανάληψη ο Πλεξουσάκης έφερε τον αγώνα στο 32-23 με τον Μεταξα και τον Νικολαΐδη να απαντούν. Ο Παπασωτηρίου με τον Ηλιάκη σκόραραν για το 43-32 και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στο παιχνίδι, με τον Παπασωτηρίου να φέρνει το ματς στο 46-32. Ο Νικολαΐδης προσπάθησε να μειώσει, με τον Ρεμπελιακό να κλείνει την 3η περίοδο στο 48-36. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Nikea Lions μείωσαν με τον Σιάννα σε 49-39, με τον Σαρρή να απαντά και τον Ηλιάκη να γράφει το 55-44. Οι Nikea Lions με τον Χατζηγεωργίου απάντησαν για το 55-49, με τον Κοντογεώργη να φέρνει το ματς στο 58-49. Ο Χατζηγεωργίου μείωσε και πάλι σε 58-53, με τον Ρεμπελιακό να κρατιέται στο προβάδισμα και να παίρνει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 20 πόντους, ο Πλεξουσάκης 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τάσσιος 11 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Nikea Lions ο Ξανθάκης είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χατζηγεωργίου 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Αλειφέρης με τον Μεταξά από 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.