Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στο φάιναλ φορ η Victorious!

Στο φάιναλ φορ η Victorious!

Η Victorious πήρε την πρόκριση για το φάιναλ φορ του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 67-62 τους Αστέρες B.C. στο 3ο, do or die, ματς της προημιτελικής σειράς ανάμεσα στις δύο ομάδες, για να κάνει το 2-1.

Victorious – Αστέρες B.C. 67-62
(Σκορ σειράς: 2-1)

Η Victorious κέρδισε τους Αστέρες B.C. με 67-62 με το ματς να ξεκινά με 0-7 και 2-11 για τους Αστέρες B.C. από τον Μπαλοπητο, τον Μπαντα και τον Τρικαλιώτη, για να απαντήσει για το 8-11 η Victorious με τον Θεοδωρόπουλο και τον Χριστόπουλο. Ο Ξένος με τον Κουρούβανη Γ. ήταν που έφεραν τους Αστέρες B.C. στο 12-17, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-20 από καλάθι του Κουρούβανη Γ. στην εκπνοή. Στη 2η περίοδο ο Μπαλοπητος έγραψε το 14-22, με τη Victorious να μειώνει στο σουτ με τον Παγουλάτο, τον Θεοδωρόπουλο και τον Χριστόπουλο Τ.. Ο Κουρούβανης Θ. με τον Καρακώστα κράτησαν μπροστά την ομάδα τους, 24-29, ενώ μετά την απάντηση του Χριστόπουλου ο Μαγκαφάς με τον Κουρούβανη Θ. σκόραραν για το 26-32 και το 28-34 των Αστέρων B.C., για να κλείσει το ημίχρονο ο Αντωνίου. Η Victorious ισοφάρισε στις αρχές της επανάληψης και προσπέρασε εν συνεχεία με τον Χριστοδουλόπουλο, 38-34, ολοκληρώνοντας ένα 10-0 σερί, με τον Μπαντά να απαντά για το 38-37. Ο Χριστόπουλος με τον Καραμπάτσο έγραψαν το 43-38, για να απαντήσει ο Μπαντάς, πριν ο Νικηφόρος με τον Καραμπάτσο φέρουν τη Victorious στο 49-41. Ο Μπαντάς απάντησε ξανά, με τον Νικηφόρο να φέρνει την ομάδα του στο 53-44 λίγο πριν την περίοδο. Ο Μπαλοπητος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 53-46, με τη Victorious να σκοράρει με τον Παγουλάτο και τον Χριστόπουλο για το 59-48. Ο Ξένος σκόρασρε για τους Αστέρες B.C. πριν ο Θεοδωρόπουλος φέρει το ματς στο 62-50. Οι Αστέρες B.C. απάντησαν με τον Μαγκαφά και τον Ξένο για το 64-60, με τον Θεοδωρόπουλο να σκοράρει για το 65-60 πριν ο Ξένος φέρει την ομάδα του στο 65-62. Ο Χριστόπουλος ήταν που έφερε τη Victorious στο 67-62 από τη γραμμή των βολών για να της δώσει τη νίκη και την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 27 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Θεοδωρόπουλος 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καραμπάτσος 8 πόντους και 18 ριμπάουντ. Για τους Αστέρες B.C. ο Μπαντάς είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μαγκαφάς 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ξένος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.