Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μίση πρόκριση για Run ‘n’ Gun, Victorious, Ρεμπελιακό!

Μίση πρόκριση για Run ‘n’ Gun, Victorious, Ρεμπελιακό!

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 81-74 τους Στιγκιντριακούς στο πρώτο ματς της σειράς τους για το Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά από δύο παρατάσεις. Οι Run ‘n’ Gun επικράτησαν με 70-62 των Big Ballers, ενώ η Victorious κέρδισε με 60-59 την Α.Ε.Π.Ε. με σουτ σχεδόν στην εκπνοή του αγώνα.

Ρεμπελιακός – Στιγκιντριακοί 81-74παρβ
(Σκορ σειράς: 1-0)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Στιγκιντριακούς με 81-74 μετά από δύο παρατάσεις, σε έναν εκπληκτικό αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 3-7 από τον Γράψα και τον Δημητρίου, για να απαντήσουν ο Ηλιάκης με τον Μαρκοζανη και τον Πλεξουσάκη για το 12-9. Ο Ντούσιας με τον Τουλικάρογλου έφεραν το ματς στο 18-11 με την περίοδο να κλείνει στο 20-11 από τον Τάσσιο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ρεμπελιακός με τον Τάσσιο πήγε το σερί του στο 13-0 για το 25-11, με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν με Γράψα και Γαβρίδη για το 26-17. Ο Σαρρής σκόραρε για το 30-19, ενώ ο Κόκκορης έφερε τον αγώνα στο 30-24. Ο Ρεμπελιακός με τον Τάσσιο πήγε στο 34-24, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Γράψα. Στην επανάληψη ο Τάσσιος με τον Σαρρή και τον Κοντογεώργη μπήκαν με σερί 14-2 για το 44-26 της ομάδας τους στη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς, αλλά ο Δημητρίου με τον Κόκκορη και τον Γράψα απάντησαν με ένα δικό τους 0-10 για να πλησιάσουν σε 44-36. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 48-37 από τον Γαβρίδη, με τον Τουλικάρογλου να γράφει το 51-37 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Παπασωτηρίου με τον Καρρά έφεραν το ματς στο 55-40, αλλά οι Στιγκιντριακοί απάντησαν με 2-11 σερί με τον Γαβρίδη και τον Δημητρίου πρωταγωνιστές για να πλησιάσουν σε 57-51. Ο Μαχαίρας μείωσε σε 61-56 με τον Γράψα στα 21 δευτερόλεπτα να γράφει καλάθι και φάουλ για το 61-59. Ο Ρεμπελιακός έκανε λάθος στα 10 δευτερόλεπτα και ο Γράψας στην εκπνοή του ματς ισοφάρισε για την παράταση, 61-61! Εκεί, ο Κοντογεώργης με τον Γαβρίδη έφεραν το ματς στο 63-63 με τον Καρρά και τον Ηλιάκη να γράφουν το 69-63 για τον Ρεμπελιακό. Ο Γαβρίδης με τον Μαχαίρα απάντησαν για το 71-69, με τον Ρεμπελιακό να αστοχεί στα 10 δευτερόλεπτα και τον Γαβρίδη να ισοφαρίζει στο τέλος σε 71-71 για τη 2η παράταση! Εκεί ο Ρεμπελιακός μπήκε πολύ καλύτερα, 10-0 σερί με τον Ηλικάκη και τον Καρρά για το 81-71, καθαρίζοντας το ματς.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τάσσιος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κοντογεώργης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Καρράς 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Στιγκιντριακούς ο Γαβρίδης είχε 25 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γράψας 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Δημητρίου 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μαχαίρας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Big Ballers – Run ‘n’ Gun 62-70

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν τους Big Ballers με 62-70 για να ανοίξουν το σκορ στη σειρά. Το ματς ξεκίνησε από Θεοδωρακίδη και Κυριαζίδη στο 4-2, με τον Αντωνίου και τον Πανδή να απαντούν για το 6-7. Ο Πανδής έφερε την ομάδα του στο 11-16, με τον Γιαννόπουλο και τον Βασιλάκη να μειώνουν για να ισοφαρίσει ο Κυριαζίδης, 17-17. Ο Χιώτης με τον Πανδή έφεραν το ματς στο 19-25 στη 2η περίοδο, με τον Γιαννόπουλο να απαντά για τους Big Ballers και τον Χερουβείμ με τον Λόνο να ισοφαρίζουν σε 27-27. Ο Λόντος και ο Φουκας έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους, 34-33, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Φουτση στο 36-34. Στην επανάληψη ο Πανδής έβαλε μπροστά τους Run ‘n’ Gun, με τον Λόντο να απαντά για το 42-37. Ο Χιώτης κράτησε την ομάδα του και με συνεχόμενους πόντους την έφερε στο 44-48, για να κάνει ο Τζάνος το 44-50. Ο Μαζαρακας απάντησε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 48-52. Στην 4η περίοδο ο Κυριαζίδης έφερε το παιχνίδι στον πόντο και τον μιμήθηκε ο Μαζαρακας λίγο μετά για το 57-58. Ο Πανδής απάντησε για το 57-62 και ο Περρής έγραψε το 57-65. Ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 61-65, με τον Χιώτη να σκοράρει για το 61-67 και τους Run ‘n’ Gun να παίρνουν την πρώτη νίκη στη σειρά.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 31 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Πανδής 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Περρής 5 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Big Ballers ο Κυριαζιδης είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Λόντος 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Θεοδωρακίδης 5 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Α.Ε.Π.Ε. – Victorious 59-60

Η Victorious κέρδισε με 59-60 την Α.Ε.Π.Ε. μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στην εκπνοή του. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για την Α.Ε.Π.Ε. που μπήκε με 8-0 με τον Κωλετση, τον Τσάμη και τον Καμζέλα, για να απαντήσουν ο Χρυσανθακόπουλος με τον Θεοδωρόπουλο για το 11-11. Ο Καταραχιάς Α. με τον Θεοδωρόπουλο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 13-13, με τη Victorious να παίρνει πρώτο προβάδισμα στη 2η περίοδο με τον Θεοδωρόπουλο, γι ανα τη φέρει ο Τσιάκας με δύο τρίποντα στο 17-22. Ο Καταραχιάς Α. απάντησε και ο Τσάμης με τον Ζαφειρόπουλο βοήθησαν την Α.Ε.Π.Ε. σε ένα 8-1 για να προσπεράσει με 25-23, πριν ο Χατζής κλείσει το ημίχρονο στο 25-30. Στην επανάληψη ο Τσιάκας με τον Χρυσανθακόπουλο έφεραν το ματς στο 27-39, για να απαντήσουν Τσάμης και Ζαφειρόπουλος για το 35-39. Ο Καταραχιάς Α. με τον Τσάμη έφεραν μάλιστα την ομάδα τους μπροστά λίγο μετά με 42-41, για να απαντήσει ο Θεοδωρόπουλος, πριν ο Καταραχιάς Θ. κλείσει το δεκάλεπτο στο 46-43 για την Α.Ε.Π.Ε.. Στην 4η περίοδ ο Χρυσανθακόπουλος σκόραρε για το 47-48, με τον Κωλέτση και τον Καταραχιά Θ. να απαντούν, 52-49. Ο Καμζέλας έφερε την Α.Ε.Π.Ε. στο 56-51, με τον Χρυσανθακόπουλο και τον Καραμπάτσο να βοηθούν τη Victorious να προσπεράσει, 56-57. Ο Καμζέλας με τον Καταραχιά Α. σκόραραν για το 59-57, αλλά 2 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Τσιάκας έγραψε τρίποντο νίκης από την κορυφή για το 59-60 της Victorious, με την Α.Ε.Π.Ε. να αστοχεί στην προσευχή από τα 9 μέτρα στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Χρυσανθακόπουλος είχε 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Τσιάκας 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Θεοδωρόπουλος 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για την Α.Ε.Π.Ε. ο Τσάμης είχε 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καμζέλας 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Καταραχιάς Α. 10 πόντους, 6 ριμπάουντ.