Home / ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ / Χρυσή γενιά!

Χρυσή γενιά!

Η Ελλάδα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ U18 που διεξήχθη στο Βόλο, κερδίζοντας στον τελικό την προηγούμενη πρωταθλήτρια, Τουρκία, με 64-61, ανατρέποντας διαφορά 14 πόντων κατά τη διάρκεια του αγώνα. MVP του τουρνουά ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, που μαζί με τον Γιώργο Παπαγιάννη ψηφίστηκε και στην καλύτερη πεντάδα του τουρνουά!

Άλλη μια μεγάλη διάκριση για τις μικρές εθνικές ομάδες της χώρας μας, για να μπούμε ζεστά σε ένα καλοκαίρι που περιμένουμε πολλά από την εθνική αντρών, κυρίως να μας δείξει ότι είμαστε ξανά στην ελίτ του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Η γενιά του 1997 κατέκτησε επιτέλους το χρυσό μετάλλιο μετά από… τρεις αποτυχημένες απόπειρες, στις οποίες είχε σταματήσει στα ημιτελικά. Το 2013 είχε βγει 3η στο U16 Ευρωμπάσκετ, το 2014 ήταν 4η στο U18 Ευρωμπάσκετ και το 2015 στο U19 Μουντομπάσκετ ήταν επίσης 4η. Πλέον, οι πιτσιρικάδες φόρεσαν χρυσό στο στήθος τους, ολοκληρώνοντας ένα μαγικό τουρνουά, κατά τη διάρκεια του οποίου έδειξαν τρομερή δύναμη στα νοκ άουτ.

Η άμυνα της εθνικής ήταν αυτή που την έφερε στην κορυφή, σε προημιτελικά, ημιτελικά και τελικό οι πιτσιρικάδες δέχτηκαν 59 (Γαλλία), 58 (Λιθουανία) και 61 πόντους, ενώ σε όλο το τουρνουά πάνω από τους 61 των Τούρκων έβαλαν στην εθνική μας μόνο οι Λιθουανοί (64-70 στον όμιλο). Αλλά αυτοί έμειναν στους 58 στο 68-58 των ημιτελικών. Προφανώς και η Ελλάδα είχε την καλύτερη άμυνα στη διοργάνωση δεχόμενη μόλις 56.9 πόντους ανά αγώνα, ενώ ήταν 4η στα ριμπάουντ και 6η στις ασίστ.

Την άμυνά της χρησιμοποίησε και στον τελικό, όταν έμεινε νωρίς με 10 πόντους πίσω στο σκορ, 9-19, ή όταν έβλεπε τα πάντα να πηγαίνουν στραβά και από το 21-25 να πέφτει στο 21-31 και το 25-37 του ημιχρόνου. Η επανάληψη ξεκίνησε το ίδιο άσχημα, 25-39 για τους Τούρκους, που όμως είδαν το δρόμο προς το καλάθι να κλείνει στο εξής, στα τελευταία 19:47 του αγώνα πέτυχαν 22 πόντους και δέχτηκαν 39. Η αντεπίθεση ξεκίνησε από τρίποντο του Σκουλίδα και μέσα σε 3 λεπτά η εθνική ήταν στο -6. Στο σουτ έφτασε από βολή του Παπαγιάννη με 4:12 για το τέλος της 3ης περιόδου, 38-41, με τους Τούρκους να έχουν το τελευταίο τους ξέσπασμα, 38-48 στο επόμενο δίλεπτο.

Η 3η περίοδος έκλεισε στο 41-48, με τον Παπαγιάννη να σκοράρει για το 45-48 στο δίλεπτο της 4ης περιόδου. Τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα ήταν που άλλαξαν τον αγώνα για την εθνική μας, πρώτα ο Μιλεντίγιεβιτς για το 48-48, μετά ο Χαραλαμπόπουλος για το 51-51, ο Σκουλίδας για το 54-54 και ο Μιλεντίγιεβιτς για το 57-54, το δικό του σουτ με 3:56 για το τέλος έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην εθνική μας στον αγώνα. Οι Τούρκοι ισοφάρισαν με τον Ουλκέρ για το 57-57, αλλά ο Παπαγιάννης από την ασίστ του Δίπλαρου έγραψε το 59-57 με 2:20 για το τέλος. Δύο συνεχόμενα άστοχα τρίποντα από κάθε πλευρά μας έφεραν στο τελευταίο λεπτό, εκεί η εθνική μας έχασε άλλο ένα μακρινό σουτ στα 39 δευτερόλεπτα για να τη μιμηθούν οι Τούρκοι στα 18. Ο Χαραλαμπόπουλος αμέσως μετά είχε 2/2 βολές για το 61-57, οι Τούρκοι σκόραραν με ντράιβ για το 61-59 στα 10 δευτερόλεπτα, ο Δίπλαρος είχε 1/2 βολές και ο Αλ με 2/2 δικές του μείωσε σε 62-61 στα 6 δευτερόλεπτα. Νέο φάουλ και 2/2 από τον Χαραλαμπόπουλο για το 64-61, για να κερδίσουν οι Τούρκοι φάουλ στα 6 δέκατα αλλά να αστοχήσει ο Κορκμάζ στην πρώτη βολή και να χαθούν οι όποιες ελπίδες είχαν (για επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου) με την Ελλάδα να παίρνει το χρυσό μετάλλιο!

Στον τελικό ο Χαραλαμπόπουλος είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κερδισμένα φάουλ, με τον Παπαγιάννη να έχει 12 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 τάπες. Πολύ καλός ο Σκουλίδας με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 34 λεπτά, ενώ 8 πόντους είχε και ο Μιλεντίγιεβιτς και 6 ο Δίπλαρος.

Γενικά στο τουρνουά ξεχώρισαν τρεις παίκτες της εθνικής. Ο Χαραλαμπόπουλος είχε 16.6 πόντους, 8.1 ριμπάουντ, 5.2 ασίστ σε 33 λεπτά ανά αγώνα και τρεις μεγάλες παραστάσεις στα νοκ άουτ, triple-double στα προημιτελικά με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ, ενώ είχε 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ στον ημιτελικό. Ο Παπαγιάννης είχε 12.0 πόντους, 10.3 ριμπάουντ και 2.4 τάπες στο τουρνουά σε 29 λεπτά ανά ματς, με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ στο ματς με τη Γαλλία στην οκτάδα. Τέλος, ο Σκουλίδας έδειξε πάρα πολύ καλά στοιχεία και νομίζω έκλεψε τις καρδιές όσων δεν τον είχαν δει ως τώρα, είχε 9.9 πόντους, 4.7 ριμπάουντ και 1.8 ασίστ στο τουρνουά σε 32 λεπτά ανά αγώνα.

Οι έφηβοι έδειξαν πολύ καλά στοιχεία, πήραν το χρυσό για να μπορούν να αποδεικνύουν έμπρακτα τις δυνατότητές τους, το θέμα είναι πώς θα τους δώσουν και οι ομάδες τους πια χρόνο συμμετοχής και ευκαιρίες να δουλέψουν πάνω στο ταλέντο τους προκειμένου να μην μείνουν στάσιμοι. Σειρά, πια, στο καλοκαίρι μας έχουν οι άντρες.