Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2015 / Οκτάδα με… αμυντική δήλωση

Οκτάδα με… αμυντική δήλωση

Η Ελλάδα πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ κερδίζοντας στους «16» το Βέλγιο με 75-54. Η εθνική μπήκε μουδιασμένα στο ματς, αλλά πάτησε το γκάζι στο 2ο ημίχρονο και έδειξε τη διαφορά κλάσης που τη χωρίζει από τους Βέλγους, με το τελικό +21 να έρχεται ως φυσικό επακόλουθο της εμφάνισης στην επανάληψη, όταν το επιμέρους σκορ ήταν 41-23 για την εθνική μας, που για ένα τρομερό δεκάλεπτο κράτησε τους Βέλγους στους 3 πόντους, σκοράροντας 19. Επόμενος αντίπαλος (γνωστός σε λίγη ώρα) ο νικητής του Ισπανία-Πολωνία.

Η εθνική κέρδισε το πρώτο της νοκ άουτ παιχνίδι εδώ και 6 χρόνια, από το μακρινό 2009, αφού το 2011 περάσαμε μέσω ομίλου στα προημιτελικά (και δεν θεωρώ νοκ άουτ το πρώτο ματς κατάταξης για τις θέσεις 5-8 που κερδίσαμε). Από το 2009, λοιπόν, κρατούσε αυτή η φαγούρα, που τελείωσε τώρα και με τον πλέον εμφαντικό τρόπο. Η Ελλάδα ήταν πολύ καλύτερη από το Βέλγιο και το ανάγκασε να υποταχθεί πολύ εύκολα και να παρατήσει το ματς πολύ νωρίς. Πλέον, θέλει άλλο ένα ματς για την τετράδα, ενώ έχει ήδη μπει στο χορό για το προολυμπιακό (της φτάνει μια νίκη στα τρία επόμενα παιχνίδια για να πάρει αυτό το εισιτήριο).

Στο ξεκίνημα η Ελλάδα δεν μπήκε καλά στο ματς, αναγνωριστικά, μουδιασμένα και χωρίς να καταφέρνει να τρέξει. Είχε βάλει 7 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά, αλλά ταυτόχρονα τα λάθη ήταν 0-4 υπέρ της, ενώ είχε ήδη αναγκάσει το Βέλγιο σε 4 ομαδικά φάουλ. Ο Κουφός έκανε τη διαφορά στην αρχή, 7 πόντοι και 6 ριμπάουντ στα πρώτα 8 λεπτά του αγώνα, κράτησε την Ελλάδα μέχρι να αρχίσουν να παίρνουν μπρος οι περιφερειακοί της.

Στην επανάληψη καθάρισαν ο Μάντζαρης με τον Μπουρούση το θέμα, ο Μάντζαρης μπήκε στο παρκέ με 2:38 για το τέλος της 3ης περιόδου, στην πρώτη φορά ως τώρα που τον εμπιστεύτηκε ο Κατσικάρης (σε ματς που μετράει), με το σκορ στο 53-41, και έκατσε ως το τέλος του ματς. Έπαιξε απίστευτα καλή περιφερειακή άμυνα, όλες οι αλλαγές στα σκριν γίνονταν στην εντέλεια, υπήρχαν φάσεις που άλλαζε και 3 παίκτες στις κινήσεις της άμυνας. Αποτέλεσμα αυτής της αμυντικής παράστασης ήταν το Βέλγιο να μείνει για 9:39 αγώνα στους 3 πόντους με 1/14 σουτ και 1 λάθος, με τα περισσότερα να είναι σουτ πίσω από τα 6 μέτρα, καθώς όλοι οι διάδρομοι προς τη ρακέτα είχαν κλείσει, ενώ ο Μάντζαρης έβγαζε τη γλώσσα των αντίπαλων γκαρντ.

Την ίδια ώρα, σε διάστημα 6:13 ο Γιάννης Μπουρούσης έβαζε 12 πόντους, μέχρι που το 53-41 είχε γίνει 70-44. Η Ελλάδα λειτουργούσε καλά στην επίθεση, 19 ασίστ και 7 λάθη στο ματς, απέναντι στις 13 ασίστ και τα 12 λάθη του Βελγίου. Σουτάραμε πολύ καλά στα δίποντα, 56%, μέτρια στα τρίποντα (31%), αλλά το συνολικό μας ποσοστό ήταν 49%, ενώ των Βέλγων 38% (εμείς κάναμε 41 δίποντα και 16 τρίποντα, οι Βέλγοι 26 δίποντα και 29 τρίποντα). Η Ελλάδα ήλεγξε τα ριμπάουντ, κυρίως ελέω Κουφού και Αντετοκούνμπο, 38-29, με τους δυο τους να κατεβάζουν τα μισά μας ριμπάουντ, 19.

Καλύτερος όλων ο Κώστας Κουφός, που με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, έδωσε το έναυσμα στην αρχή, εξίσου καλός ο Μπουρούσης, που έκλεισε τη γιορτή στο τέλος, 14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, η Ελλάδα λειτουργούσε πολύ καλά με Αντετοκούνμπο-Σπανούλη στο παρκέ (+20 είχε ο καθένας από τους δύο στη διαφορά πόντων όσο έπαιζε), ο Σπανούλης είχε 7 πόντους, 6 ασίστ, 5 κερδισμένα φάουλ, ο Αντετοκούνμπο 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Πρίντεζης είχε 10 πόντους και +19 στη διαφορά πόντων, ο Σλούκας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενώ ο Μάντζαρης έκανε τη διαφορά στην άμυνα.

Το ματς ξεκίνησε συγκρατημένα για την εθνική, στο πρώτο τρίλεπτο μόλις ένα καλάθι από τον Πρίντεζη. Ο Κουφός σκόραρε δύο φορές μέχρι το 7-7, αλλά ο Ζιλέ κράτησε τους Βέλγους μπροστά. Ο Αντετοκούνμπο βρήκε τρία συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα, σκόραρε στο τρίτο για το 10-9, ενώ ο Πρίντεζης με τον Καλάθη έφεραν το ματς στο 14-12 και ο Κουφός έγραψε το 16-12. Με Σλούκα και Ζήση η Ελλάδα ξέφυγε με 23-15 στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια προβλημάτισε. Η πεντάδα με Σλούκα, Ζήση, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου, Μπουρούση, δεν τραβούσε με τίποτα, η Ελλάδα είχε 3 συνεχόμενα λάθη και 2 άστοχα σουτ για να δει τον Βαν Ρόσομ και τον Τάμπου να μειώνουν σε 23-21. Ο Ζήσης διέκοψε το αρνητικό σερί, αλλά η πεντάδα συνέχιζε να χωλαίνει, με τον Κατσικάρη να αργεί αρκετά (με βάση την εικόνα του ματς) να κάνει αλλαγές, για να επαναφέρει σταδιακά τη βασική πεντάδα.

Το Βέλγιο μας είχε φτάσει, το πρώτο μέρος έκλεισε με καλάθια εκατέρωθεν και τη διαφορά να πηγαίνει από τους 3 στον 1 και ανάποδα από το 28-25 ως το 34-31. Στο 3ο δεκάλεπτο Κουφός και Σπανούλης έφεραν το ματς στο 40-33, με τον Σλούκα να σκοράρει για το 44-36 και τον Αντετοκούνμπο με τον Καλάθη να γράφουν το 47-39 και το 49-41. Ο Σπανούλης έγραψε το πρώτο +10 για την Ελλάδα, ο Πρίντεζης με βολές μας έφερε στο 53-41, ενώ μετά ανέλαβαν δράση ο Μάντζαρης με τον Μπουρούση, καλές άμυνες πίσω και καλάθια μπροστά για το 57-42 στο δεκάλεπτο, το 65-42 μετά από 4 λεπτά στην 4η περίοδο και το 71-44 τελικά μετά από 7 λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Βέλγοι είχαν παρατήσει πια το ματς, ο Μάντζαρης είχε βραχυκυκλώσει τον πλέι τους και οι επιθέσεις γίνονταν σχεδόν στην τύχη, με τον Μπόσκο και τον Σαλούμου στο τελευταίο δίλεπτο να μειώνουν σε 73-52, πριν ο Σλούκας με τον Σαλούμου κλείσουν το ματς στο 75-54.

Η νίκη έφερε την Ελλάδα στην οκτάδα και πια μπροστά μας έχουμε την πρόκληση της πρόκρισης στα ματς των μεταλλίων, για να θυμηθούμε όλα όσα έχουμε ξεχάσει εδώ και 5 χρόνια. Η Ελλάδα δείχνει να πατάει πολύ γερά στα πόδια της, αλλά το ματς των προημιτελικών θα είναι πολύ δύσκολο. Η μάχη θα δοθεί την Τρίτη κόντρα στους Ισπανούς ή τους Πολωνούς.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 14 (1τρ. 3ρ. 2κ.), Ζήσης 6 (2), Σπανούλης 7 (6ασ.), Καλάθης 4 (5ασ.), Περπέρογλου 2, Σλούκας 8 (3ρ. 3ασ.), Καϊμακόλγου 1, Κουφός 13 (9ρ.), Πρίντεζης 10 (3ρ.), Παπανικολάου, Μάντζαρης (4ρ.), Αντετοκούνμπο 10 (10ρ.).

Βέλγιο (Κάστεελς): Μπόσκο 2, Βαν Ρόσομ 13 (1τρ. 5ρ. 3ασ.), Ερβέλ 2 (6ρ. 3κλ.), Μουεμά, Τάμπου 6, Σερόν, Μουκούμπου, Ζιλέ 14 (3τρ. 4ρ.), Ντε Ζέου, Τουμπά 2, Σαλούμου 5 (1), Λοτζέσκι 10 (2τρ. 3ρ.).

Η κούπα του Παού!

Η Ισπανία κατέκτησε το χρυσό στο Ευρωμπάσκετ του 2015 κερδίζοντας με 80-63 στον τελικό τη …