Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Με νίκη ο Ερμής, ροζ φύλλα για Κυψέλη, Παλαίμαχους!

Με νίκη ο Ερμής, ροζ φύλλα για Κυψέλη, Παλαίμαχους!

Ο Ερμής κέρδισε με 65-47 τους Gunners στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα για τον 9ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Ο Γ.Σ. Κυψέλης επικράτησε με 53-44 των Κένταυρων, ενώ ροζ φύλλο πήραν και οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων, 53-30 τους Desperado.

Gunners – Ερμής 47-65

Ο Ερμής κέρδισe τους Gunners με 47-65 με το ματς να ξεκινά με 3-7 για τους νικητές. Οι Gunners απάντησαν για το 5-7 και το 7-9 για να πάμε στο 7-11 και το 9-14 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ερμής προηγήθηκε με 9-18 για να απαντήσουν οι παίκτες των Gunners για το 13-18 και να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο λίγο μετά, στο 17-20. Ο Ερμής σκόραρε για το 18-25, φτάνοντας στο 20-29, για να κλείσει το ημίχρονο στο 21-32. Στην επανάληψη, μετά το 23-35, οι Gunners έριξαν τη διαφορά στους 10 πόντους, 25-35, αλλά ένα σερί 1-10 για τον Ερμή έφερε το ματς στο 26-45. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 31-49 για τον Ερμή, που διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και στο 4ο δεκάλεπτο, 45-65 λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)

Γ.Σ. Κυψέλης – Κένταυροι 53-44

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 53-44 τους Κένταυρους με το ματς να ξεκινά με 6-0 από τον Τραντζά και τον Αγγελόπουλο για να απαντήσουν οι Κένταυροι με τον Τσιότσιο. Στο 10-2 έφεραν το ματς ο Τραντζάς με τον Γιαννόπουλο, για να κλείσει η περίοδος στο 12-6 από τον Μπατουνα. Στη 2η περίοδο ο Μπατουνας ήταν και πάλι που σκόραρε για το 12-8, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να απαντά με σερί 8-0 για το 20-8 με τον Τριαντάφυλλο. Ο Παππάς μείωσε σε 20-12, με τον Αγγελόπουλο να φέρνει το ματς στο 23-12. Ο Παππάς με τον Τσιοτσιο σκόραραν για το 24-17 με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-19. Στην επανάληψη ο Τριαντάφυλλος με τον Τραντζά έφεραν τον αγώνα στο 32-21 για τον Γ.Σ. Κυψέλης, ενώ ο Γιαννόπουλος σκόραρε για το 37-22. Οι Κένταυροι μείωσαν σε 37-26 με τον Κριτουλη, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο έφτασαν το σερί τους στο 0-11 για το 37-33 με τον Κανάκη και τον Τσιοτσιο. Ο Κεντεκερλίδης απάντησε για το 43-35, με τον Αντωνιάδη να ρίχνει τη διαφορά στους 4 πόντους, 43-39. Ο Γ.Σ. Κυψέλης κράτησε το προβάδισμα με 46-39 πριν ο Μπατουνας γράψει τρίποντο για το 46-42. Όμως, ο Κεντεκερλίδης με τον Γιαννόπουλο στο τέλος ήταν που σκόραραν για το 53-42 και αυτό το 7-0 έδωσε τη νίκη στον Γ.Σ. Κυψέλης.

Για τους νικητές ο Γιαννόπουλος είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τραντζάς 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κεντεκερλίδης 11 πόντους, ο Αγγελόπουλος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Κένταυρους ο Τσιοτσιος είχε 13 πόντους, ο Δρογώσης 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μπατουνας 7 πόντους και 3 ασίστ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Desperado 53-30

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 53-30 τους Desperado για να μπουν νικηφόρα στο νέο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με 4-0 από τον Νίκα, για να απαντήσουν ο Πασιαλης με τον Σαλημένο για το 4-4. Ένα 10-0 σερί από τον Νίκα και τον Γαλανάκη έφερε το ματς στο 14-4 στο τέλος της περιόδου, με τον Κατσιαβάρα να απαντά για το 17-8 στη 2η περίοδο. Νέο 10-0 από τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων για το 27-8 με τον Δεληγιώργη, τον Βασιλείου και τον Σαρικάκη, με τον Κατσιαβάρα και τον Μαρκουλη να απαντούν για το 28-15. Το ημίχρονο έκλεισε από Παπαπροκοπίου και Κατσιαβάρα στο 30-18 με την επανάληψη να ξεκινά από τον Μαρκοπουλιώτη με τρίποντο για το 30-21. Ο Βασιλείου και ο Παπαπροκοπίου σκόραραν για το 36-21, με τον Κατσιαβάρα να απαντά, 36-24. Ο Συκαράς έφερε την ομάδα του στο 42-24 μαζί με τον Νίκα, για να φτάσουμε στο +20 των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων λίγο μετά και να κλείσει ο Νίκας το δεκάλεπτο στο 47-26. Στην 4η περίοδο ο Συκαράς έγραψε το 49-26, με τον Γαλανάκη να σκοράρει για το 53-28 της ομάδας του, πριν ο Κατσιαβάρας με τον Βαβίζο κλείσουν το ματς στο 53-30.

Για τους νικητές ο Νίκας είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γαλανάκης 10 πόντους, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ο Παπαπροκοπίου 5 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Βασιλείου 7 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Desperado ο Κατσιαβάρας είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.