Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Με νίκη οι πρωταθλητές, οριακά οι Supergrungers!

Με νίκη οι πρωταθλητές, οριακά οι Supergrungers!

Οι πρωταθλητές Run ‘n’ Gun μπήκαν με νίκη στη νέα σεζόν, επικρατώντας με 83-42 των Filoiadelfia 76ers για τον 10ο όμιλο του “Πάνος Ζαχαρογιάννης”. Οι Athens Supergrungers έσωσαν την παρτίδα οριακά κόντρα στους Τεμπελέηκερς, 32-31, με τους LA Stripers να κερδίζουν με 40-30 τους Greek BB Mambas. Τέλος, οι Shooting Stars νίκησαν με 69-62 τους Superhonics.

Filoiadelfia 76ers – Run ‘n’ Gun 42-83

Οι πρωταθλητές Run ‘n’ Gun μπήκαν με νίκη στη χρονιά, επικρατώντας των Filoiadelfia 76ers με 42-83. Το ματς ξεκίνησε με 2-2 και 5-5, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-14 για τους Run ‘n’ Gun για να πάμε στο 5-19. Μετά το 8-21 η περίοδος έκλεισε στο 10-23. Η διαφορά έμεινε στους 12 πόντους ως το 12-25, με τους Run ‘n’ Gun να ξεφεύγουν με 13-34 και 15-38. Οι Filoiadelfia 76ers μείωσαν σε 18-38, με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-45. Στην επανάληψη το σκορ πήγε στο 20-49, για να πάμε στο 24-52 και το 26-54. Οι Run ‘n’ Gun ανέβασαν τη διαφορά στο 28-64, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 30-71. Στην 4η περίοδο το σκορ πήγε στο 33-71 και το 38-73 από τους Filoiadelfia 76ers, με τους Run ‘n’ Gun να απαντούν για το 40-79 και το ματς να κλείνει στο 42-83.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν ήταν διαθέσιμα στατιστικά)

Greek BB Mambas – LA Stripers 30-40

Οι LA Stripers κέρδισαν με 30-40 τους Greek BB Mambas με το ματς να ξεκινά με 6-4 για τους Greek BB Mambas για να απαντήσει ο Γαλιατσος για το 6-6. Η περίοδος έκλεισε στο 7-8 για τους LA Stripers, που με τον Βεντουρη έφτασαν στο 7-11 στο 2ο δεκάλεπτο. Μετά την απάντηση από τους Greek BB Mambas ο Ιορδάνου έφερε το ματς στο 9-15. Ο Κολλιόπουλος μείωσε με τους LA Stripers να κλείνουν το ημίχρονο στο 13-23 με τον Αχιλλια και τον Γαλιατσο. Στην επανάληψη η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο από τον Ιορδάνου και τον Κυριακίδη, 13-29, για να απαντήσει ο Κολλιόπουλος για το 18-31 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-31. Στην 4η περίοδο ο Καπιρης με τον Γαλιατσο σκόραραν για το 22-35, με τον Λιουλη να απαντά. Ο Καπιρης έφερε το ματς στο 24-37, με τους Greek BB Mambas να μειώνουν σε 30-37, αλλά τους LA Stripers να παίρνουν το ροζ φύλλο με 30-40.

Για τους νικητές ο Γαλιατσος είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ιορδάνου 9 πόντους, ο Βεντούρης 7 πόντους. Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά για τους Greek BB Mambas.

Τεμπελέηκερς – Athens Supergrungers 31-32

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 31-32 στην εκπνοή τους Τεμπελέηκερς με το ματς να ξεκινά με 2-2 και 5-5 για να κλείσουμε στο 6-7 το πρώτο δεκάλεπτο και να φτάσουν οι Athens Supergrungers στο 6-10 στη συνέχεια με τον Θεοδώρου. Μετά το 8-10 οι Athens Supergrungers προηγήθηκαν με 9-15 με τον Κουρτη, για να απαντήσουν οι Τεμπελέηκερς και να κλείσει το ημίχρονο στο 12-15. Στην επανάληψη οι Τεμπελέηκερς πλησίασαν στο 16-17, για να απαντήσουν οι Athens Supergrungers για το 16-20. Οι Τεμπελέηκερς κατάφεραν να περάσουν μπροστά με σερί 10-0, έφτασαν στο 23-20 στο τέλος της 3ης περιόδου και επέκτειναν το σερί τους ως το 26-20 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Κατσαμπανης με τον Κουρτη μείωσαν σε 26-25, με τους Τεμπελέηκερς να πηγαίνουν στο 30-25 λίγο μετά. Οι Athens Supergrungers κατάφεραν να μειώσουν σε 30-29 με τον Κατσαμπανη και τον Παπαζαφειρίου, για να προηγηθούν οι Τεμπελέηκερς με 31-29 λίγο μετά. Μετά από 1/2 βολές του Κατσαμπανη, ο Κουρτης με βολές κι αυτός ήταν που έφερε το ματς στο 31-32 για τη νίκη των Athens Supergrungers.

Για τους νικητές ο Κουρτης είχε 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κατσαμπανης 7 πόντους και 13 ριμπάουντ. Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά των Τεμπελέηκερς.

Shooting Stars – Superhonics 69-62

Οι Shooting Stars κέρδισαν τους Superhonics μετά από σκληρό ντέρμπι, το ματς ξεκίνησε με 5-0 για τους νικητές με τον Σταμάτη και τον Ζαφειράτο, για να απαντήσουν ο Οικονόμου και ο Αντωνιάδης για το 5-6. Οι Shooting Stars κατάφεραν με σερί 11-0 να πάνε στο 16-6 με τον Σταύρου και τον Σταμάτη, για να απαντήσουν ο Κότσιρας με τον Θεολογίτη για το 16-12 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ζαφειράτος έφερε το ματς στο 23-15 για την ομάδα του, με τον Αντωνιάδη και τον Οικονόμου να απαντούν, 25-19. Οι Shooting Stars προηγήθηκαν με 30-20 και 34-22 στο ημίχρονο με τον Γεωργόπουλο, αλλά ένα 0-5 στην επανάληψη από Κότσιρα και Οικονόμου έφερε τον αγώνα στο 34-27. Στους 9 έφερε το ματς ο Ζαφειράτος, όμως οι Superhonics με 0-8 σερί κατάφεραν να πλησιάσουν σε 36-35 με τον Οικονόμου και τον Αντωνιάδη. Ο Σταμάτης με τον Γεωργόπουλο και τον Ζαφειράτο έφεραν τον αγώνα στο 40-35 για τους Shooting Stars και το 46-39 στο δεκάλεπτο. Στην 4η περίοδο ο Οικονόμου μείωσε σε 46-42, με τους Shooting Stars να μένουν μπροστά ως το 53-47 και να βλέπουν μετά τον Οικονόμου και τον Βασιλείου να σκοράρουν ένα 0-7 για το 53-54 των Superhonics. Ο Σταμάτης με τον Ζαφειράτο έβαλαν ξανά στο κεφάλι την ομάδα τους, 58-55, ο Γεωργόπουλος έφερε το ματς στο 60-55, για να πάνε οι Shooting Stars στο 63-56 λίγο μετά. Παρά τις προσπάθειες των Superhonics με συνεχή φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο στο τελευταίο λεπτό του ματς, οι Shooting Stars κατάφεραν και κράτησαν το προβάδισμα, για να πάρουν τη νίκη με 69-62.

Για τους νικητές ο Σταμάτης είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ζαφειράτος 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Σταύρου 7 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αντωνιάδης 18 πόντους, ο Κοτσιρας 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.