Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη νίκη για Γ.Α.Σ.Τ.!

Μεγάλη νίκη για Γ.Α.Σ.Τ.!

Ο Γ.Α.Σ.Τ. μπήκε με σημαντική νίκη στη νέα σεζόν κερδίζοντας τους Cleveland Paraliers με 65-50 για τον 5ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 54-21 τους MyRema State Warriors, ενώ οι Gademians νίκησαν με 54-32 τους Σουβλέηκερς. Νίκη στο ντεμπούτο τους για τους Abaleiros, 37-31 τους Drafts.

Γ.Α.Σ.Τ. – Cleveland Paraliers 65-50

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 65-50 τους Cleveland Paraliers με το ματς να ξεκινά με 5-0 για τους νικητές από τον Σακαρίδη για να απαντήσουν ο Φωτόπουλος με τον Ταρανα για το 5-5. Ο Χαλδαίος έφερε την ομάδα του στο 11-6, με τον Ντάσκα να μειώνει σε 13-10 πριν ο Μουζουρακης με τον Αναστασινη γράψουν το 17-10. Η περίοδος έκλεισε στο 19-12 από τον Αδαμαντίδη, με το δεύτερο δεκάλεπτο να ξεκινά με 0-10 σερί των Cleveland Paraliers από τον Ντασκα και τον Γκορτζη για το 21-22. Ο Κριθιμος έφερε τον Γ.Α.Σ.Τ. στο 25-22, με τον Κουμουσιδη και τον Αναστασινη να γράφουν το 33-25. Η διαφορά πήγε στους 10 πόντους, 37-27, από τον Αδαμαντίδη, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Ιωαννίδη στο 37-30. Στην επανάληψη ο Γκορτζης σκόραρε για το 37-32, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να απαντά με σερί 12-1 από τον Μουζουρακη, τον Χαλδαίο και τον Κριθιμο για το 49-33. Οι Cleveland Paraliers πλησίασαν ως το 49-37 στο τέλος της 3ης περιόδου με τον Συρμο και λίγο μετά στο 54-43 με τον Ταρανα, αλλά ο Χαλδαίος έφερε την ομάδα του στο 59-43. Με τον Κοντεκάκη ο Γ.Α.Σ.Τ. πήγε στο 62-45, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να παίρνει τη νίκη με 65-50.

Για τους νικητές ο Χαλδαίος είχε 14 πόντους, ο Μουζουρακης 10, ο Αδαμαντίδης 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κουμουσίδης 9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Cleveland Paraliers Ταρανας είχε 15 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Ντασκας 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ιωαννίδης 7 πόντους.

MyRema State Warriors – Pick ‘n’ Troll 21-54

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 21-54 τους MyRema State Warriors με το ματς να ξεκινά με 2-2 και 6-5 για τους MyRema State Warriors πριν οι Pick ‘n’ Troll τρέξουν σερί 0-14 για να φτάσουν στο 6-19. Οι MyRema State Warriors απάντησαν για το 10-19, με τους Pick ‘n’ Troll να σκοράρουν για το 10-23. Μετά το 12-24 από τους MyRema State Warriors το ημίχρονο έκλεισε στο 12-29. Στην επανάληψη οι MyRema State Warriors σκόραραν για το 14-29, αλλά στη συνέχει δέχτηκαν σερί 0-14 στην 3η περίοδο που είδε στο κλείσιμό της τους Pick ‘n’ Troll να κερδίζουν με 14-43 με τον Χιούτακάκο, τον Φουκο και τον Μουκοβινα να σκοράρουν. Στην 4η περίοδο ο Βλαχος έφερε το ματς στο 15-45, με τη διαφορά να ανεβαίνει από Αντωνόπουλο και Καραπαναγο στο 16-50. Οι MyRema State Warriors απάντησαν για το 20-50 με το ματς να κλείνει στο 21-54.

Για τους νικητές ο Φουκος είχε 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Χιουτακάκος 7 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κατσας 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους MyRema State Warriors ο Πεδακάκης είχε 7 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ισσαρης 6 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Gademians – Σουβλέηκερς 54-32

Οι Gademians κέρδισαν τους Σουβλέηκερς με 54-32 έχοντας το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και καταφέρνοντας να το διευρύνουν στις αρχές της 2ης όταν και έτρεξαν σερί για το 21-8. Οι Σουβλέηκερς μείωσαν σε 21-13, αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο 27-13. Στην επανάληψη οι Gademians πήγαν στο 31-13, με τους Σουβλέηκερς να απαντούν για το 33-18 και το 35-22 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ένα 5-0 από τους Gademians έφερε το ματς στο 40-22, ενώ μετά το 40-24 οι Gademians έτρεξαν σερί 12-0 για να πάνε στο 52-24. Οι Σουβλέηκερς απάντησαν για το 52-28, με το παιχνίδι να κλείνει στο 54-32.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)

.

Abaleiros – Drafts 37-31

Οι Abaleiros κέρδισαν με 37-31 τους Drafts για να μπουν νικηφόρα στο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 για τους νικητές, για να απαντήσουν οι Drafts για το 4-6 και το 7-10 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ένα 6-0 από τους Abaleiros έγραψε το 13-10 με τους Drafts να ισοφαρίζουν γρήγορα και το ημίχρονο να κλείνει στο 17-16. Στην 3η περίοδο οι Abaleiros πήγαν στο 21-16 για να τρέξουν ένα 7-0 στη συνέχεια για το 28-17. Οι Drafts μείωσαν σε 28-21, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 31-21. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Abaleiros ξέφυγαν με 34-21, με τους Drafts να γράφουν ένα 0-8 για το 34-29, αλλά τους Abaleiros να μένουν μπροστά για να κλείνουν το ματς στο 37-31.