Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οριακά ο Ατρόμητος, 2-0 οι Στιγκιντριακοί

Οριακά ο Ατρόμητος, 2-0 οι Στιγκιντριακοί

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 68-66 την One Love B.C. για τη 2η αγωνιστική στον 6ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για την 1η του νίκη φέτος, με τους Στιγκιντριακούς να φτάνουν στο 2-0 στο γκρουπ μετά το 49-36 επί του Παραλιακού.

One Love B.C. – Ατρόμητος Αιγάλεω 66-68

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 66-68 την One Love B.C. με το ματς να ξεκινά με 2-11 για τους νικητές από τον Τσουνια και τον Παπαχρήστου για να απαντήσουν ο Μπιμπας με τον Καρδαμακη. Ο Δεμελης έφερε τον αγώνα στο 9-13 με τον Ατρόμητο Αιγάλεω να απαντά για το 11-21 με τον Τσουνια. Ο Μπιμπας με τον Καρδαμακη σκόραραν για το 18-24 με τον Μπιμπα να γράφει το 21-24 στη 2η περίοδο. Ο ίδιος με τον Πιτογλου έφεραν το ματς στο 25-277, ενώ ο Καρδαμακης ισοφάρισε σε 29-29 και έγραψε το 32-29 λίγο μετά. Ο Ντριτσος απάντησε, αλλά η One Love B.C. πήγε στο 35-31 με τον Καρδαμάκη για να κλείσει το ημίχρονο ο Καναρης, 35-34. Στην επανάληψη ο Καναρης με δεύτερο τρίποντο και ο Παντελής έφεραν την ομάδα τους στο 37-40, με τον Δεμελη να απαντά για το 41-40. Ο Κλιγκόπουλος σκόραρε για το 41-44, ο Παπαχρήστου έφερε το ματς στο 45-47 με τον Καρδαμάκη να ισοφαρίζει και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-51 από τον Κλιγκόπουλο. Στην 4η περίοδο ο Ατρόμητος Αιγάλεω έφτασε το σερί του στο 2-14 με τον Τσούνια και τον Κλιγκόπουλο για το 49-61, αλλά η One Love B.C. με τον Μπιμπα απάντησε γρήγορα, 55-61. Ο Ντριτσος σκόραρε για το 58-64, με τον Καρδαμάκη και τον Μπιμπα να φέρνουν το ματς στον πόντο 65-66. Ο Παπαχρήστου και ο Παντελής με βολές έγραψαν το 65-68, με τον Ατρόμητο να κρατιέται στο προβάδισμα και να παίρνει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τσούνιας είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κλιγκόπουλος 12 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Παπαχρήστου 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ντριτσος 10 πόντους, ο Παντελής 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για την One Love B.C. ο Μπιμπας είχε 33 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καρδαμάκης 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Δεμελης 7 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Παραλιακός – Στιγκιντριακοί 36-49

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τον Παραλιακό με 36-49 με το ματς να ξεκινάει με 0-4 και 2-6 για τους νικητές από τον Δημητρίου και τον Γράψα. Ο Κακαρεας με τον Γρηγοριάδη απάντησαν για το 6-8, ενώ ο Θεοδωρακόπουλος έγραψε το 8-9. Ο Δημητρίου έφερε το ματς στο 8-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-15 από τον Μαχαιρα μετά την ισοφάριση από τον Φωτεινόπουλο. Στη 2η περίοδο ο Αναγνώστου έγραψε το 18-15 για την ομάδα του με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν με σερί 0-13 με τον Μπετσιο, τον Νίκολιτς και τον Γράψα για το 18-28 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Παναγόπουλος με τον Κακαρεα και τον Φωτεινόπουλο μείωσαν σε 24-28 με τον Δημητρίου και τον Γράψα να απαντούν για το 24-34 και τον Βαρβαρίγο με τον Κολοβο να φέρνουν το ματς στο 24-37 για τους Στιγκιντριακούς. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γράψας έγραψε το 24-40, με τον Παναγόπουλο να απαντά και τον Νίκολιτς να σκοράρει για το 29-42. Στο 33-43 μείωσαν ο Θεοδωρόπουλος με τον Κακαρεα, αλλά ο Γράψας με τον Κολοβο έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 33-49 λίγο πριν το τέλος με τον Βελλη να κλείνει το ματς στο 36-49.

Για τους νικητές ο Γράψας είχε 15 πόντους, ο Δημητρίου 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον Παραλιακό ο Αναγνώστου είχε 8 πόντους και ο Κολέγκας 0 πόντους και 11 ριμπάουντ.