Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρώτες νίκες για Μαύρη Θύελλα-Giagelia Bulls

Πρώτες νίκες για Μαύρη Θύελλα-Giagelia Bulls

Η Μαύρη Θύελλα πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη επικρατώντας με 53-41 των Remal Madri για τη 2η αγωνιστική στον 8ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Πρώτη νίκη και για τους Giagelia Bulls, 69-54 την Ήρεμη Δύναμη. Με νίκες συνέχισαν οι Nikea Lions επικρατώντας με 64-43 των Athens Finest, αλλά και οι Nothing But Net που κέρδισαν με 66-51 τους Orlando Tragic.

Remal Madri – Μαύρη Θύελλα 41-53

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Remal Madri με 41-53 για την πρώτη της νίκη φέτος. Το ματς ξεκίνησε με 2-8 για τους νικητές από τον Βογιατζάκη, τον Ονουφρίου και τον Αλεξόπουλο για να απαντήσουν ο Λιουλης με τον Μαλλιο για το 6-8. Στο 6-16 έφεραν την ομάδα τους ο Κούλουμπος με τον Ονουφρίου για να απαντήσουν ο Βιλιωτης με τον Μαλλιο για το 9-16 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το 11-18 από τον Μαλλιο η Μαύρη Θύελλα πήγε με Αλεξόπουλο και Κουλουμπο στο 11-22. Ο Σταματελόπουλος έφερε την ομάδα του στο 12-26 με τον Μανινα να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει στο 16-27 από τον Βιλιωτη. Στην επανάληψη ο Αλεξόπουλος έγραψε το 18-31 με τον Μαλλιο και τον Σαγιακο να απαντούν για το 23-33 και το 26-35 λίγο μετά. Η περίοδος έκλεισε στο 26-39 από τη Μαύρη Θύελλα με τον Μανινα και τον Μαλλιο να σκοράρουν για το 30-39. Ο Σταματελόπουλος με τον Σταθόπουλο έφεραν το ματς στο 30-43, για να απαντήσουν οι Remal Madri με ένα σερί 7-0 από τον Μανινα και τον Σαγιακο για το 37-43. Η Μαύρη Θύελλα απάντησε σωστά και σκόραρε για το 37-49, για να φτάσει στη νίκη με 41-53 με τον Μαλλιο και τον Ονουφρίου να σκοράρουν εκατέρωθεν στο τέλος.

Για τους νικητές ο Ονουφρίου είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Καρακώστας 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Αλεξόπουλος 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Μαλλιος είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μανινας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Giagelia Bulls – Ήρεμη Δύναμη 69-54

Οι Giagelia Bulls κέρδισαν με 69-54 την Ήρεμη Δύναμη με το πρώτο δεκάλεπτο να είναι κλειστό και να λήγει στο 13-13. Στη 2η περίοδο οι Giagelia Bulls κράτησαν την αντίπαλό τους μόλις στους 3 πόντους και με το 18-3 επιμέρους σκορ κατάφεραν να φτάσουν στο 31-16 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με 20-16 στην 3η περίοδο πήγαν στο 51-32, με την Ήρεμη Δύναμη να προσπαθεί να μειώσει στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά με το 18-22 επιμέρους σκορ να φτάνει μόνο μέχρι το 69-54.

Για τους νικητές ο Καλαμπουκας είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Βλαχος 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κρητικος 9 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Κακαβανος 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ρήγας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Κουβαρας είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κωλετσας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Δρουγιας 7 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μεγακλης 7 πόντους.

.

Nikea Lions – Athens Finest 64-43

Οι Nikea Lions κέρδισαν τους Athens Finest με 64-43 για να πάνε στο 2-0 στον όμιλο. Στην 1η περίοδο οι Nikea Lions μπήκαν δυνατά και με 20-8 έθεσαν τις ισορροπίες στο ματς. Στη 2η περίοδο οι Athens Finest αντέδρασαν και με 11-19 κατάφεραν ως το ημίχρονο να έχουν ψαλιδίσει τη διαφορά στους 4 πόντους, 31-27. Στην επανάληψη οι Nikea Lions έμειναν μπροστά μετά το 15-11 της 3ης περιόδου, 46-38 και στο 4ο δεκάλεπτο επέβαλλαν το ρυθμό τους εντελώς, δέχτηκαν μόλις 5 πόντους και με το 18-5 έφτασαν ως το τελικό 64-43.

Για τους νικητές ο Κυριαζίδης είχε 18 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Ξανθάκης 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σιαννας 7 πόντους. Για τους Athens Finest ο Ζαχαριας είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αποστολάκος 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αναγνώστου 7 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Κουρτογιάννης 7 πόντους.

Nothing But Net – Orlando Tragic 66-51

Οι Nothing But Net κέρδισαν με 66-51 τους Orlando Tragic με το ματς να ξεκινά με 8-2 για τους νικητές από τον Καραμανή και τον Δημητρίου για να απαντήσουν ο Τσούλφας Π. με τον Μπελεχάκη για το 12-10. Στο 14-13 μείωσε ο Μπελεχάκης με τον Παπαγεωργίου να απαντά για το 18-15 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-17. Στη 2η περίοδο οι Nothing But Net έτρεξαν σερί 13-0 με τον Δημητρίου και τον Βασιλείου ως το 31-17 με τον Τσούλφα Π. και τον Μπελεχάκη να μειώνουν σε 31-23 και το ημίχρονο να κλείνει από τον Κοτσίφη στο 33-23. Στην επανάληψη ο Αθανασιάδης με τον Ριγόπουλο έφεραν το ματς στο 35-29, με τον Μπελεχάκη να κάνει το 37-32 και τον Τσούλφα Π. το 39-34. Οι Nothing But Net απάντησαν για το 45-36 με τον Καραμανή και το 48-40 με τον Κοτσίφη στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοτσίφης έφερε τη ομάδα του στο 53-42 με τους Orlando Tragic να πλησιάζουν ως το 53-47 με τον Ριγόπουλο, αλλά τον Καραμανή με τον Βασιλείου και τον Δημητρίου να απαντούν για το 61-47 της ομάδας τους που με τον Κοτσίφη στο τέλος έφτασε στο 66-51.

Για τους νικητές ο Δημητρίου είχε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Καραμανής 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ο Κοτσίφης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Βασιλείου 8 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τους Orlando Tragic ο Μπελεχάκης είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τσούλφας Π. 13 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Ριγόπουλος 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα.