Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 1η νίκη για Μπίρι-Μπίρι, 3-0 οι Porto Mpagaz!

1η νίκη για Μπίρι-Μπίρι, 3-0 οι Porto Mpagaz!

Οι Μπίρι-Μπίρι έκαναν την 1η τους νίκη στη σεζόν, 39-35 επί των Bullets για την 3η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 62-40 τα Σφυριά για να ανέβουν στο 3-0 στον όμιλο. Με νίκη μπήκαν στο γκρουπ οι Iguana Pacers, 81-64 τη Havana Rum, ενώ οι Θαλασσόλυκοι επικράτησαν με 60-45 των Chicago Tools για το 2-1.

Bullets – Μπιρι-Μπίρι 35-39

Οι Μπιρι-Μπίρι πέτυχαν την 1η τους νίκη στο πρωτάθλημα και αυτή ήταν μετά από ένα πολύ σκληρό ντέρμπι με τους Bullets. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-2 για τους Bullets για να απαντήσουν οι Μπιρι-Μπίρι για το 3-6 και να κλείσει η 1η περίοδος στο 5-6. Στο 2ο δεκάλεπτο ένα σερί 0-7 για τους Μπιρι-Μπίρι έφερε τον αγώνα στο 5-13 για να μειώσουν οι Bullets στο 9-13 αρχικά και στο 14-15 στη συνέχεια. Οι Bullets ισοφάρισαν στο 17-17 με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-19 για τους Μπιρι-Μπίρι. Στην επανάληψη οι Bullets ισοφάρισαν αρχικά και πήραν το προβάδισμα στη συνέχεια, 24-19, με τους Μπιρι-Μπίρι να αντεπιτίθενται για το 26-26. Οι Bullets πήραν και πάλι το προβάδισμα, 29-26, για να κλείσουν την 3η περίοδο μπροστά στο σκορ, 31-29. Στο 4ο δεκάλεπτο είχαμε δύο ισοπαλίες στο 31-31 και το 33-33 με τους Μπιρι-Μπίρι να παίρνουν κεφάλι στη συνέχεια, 33-37, και να κερδίζουν με 35-39 παρά την προσπάθεια των Bullets που μείωσαν σε 35-37 προσωρινά.

Για τους νικητές ο Κουφαλης είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Παπανδρέου 9 πόντους, 25 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Ευαγγελίδης 8 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Bullets ο Σκληράκης είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Porto Mpagaz – Σφυριά 62-40

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν τα Σφυριά με 62-40 με το ματς να ανοίγει μετά το ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 11-2 και 17-4 για τους νικητές, με τον Βρουτση, τον Barry και τον Σπηλιόπουλο, για να απαντήσουν ο Σαμέρας με τον Τσουκα για το 18-9 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μουρτζος με τον Σαμέρα έφεραν το ματς στο 20-16, με τον Βρουτση να σκοράρει για το 24-16. Ο Ρουμπης απάντησε για το 24-19, ο Γκουσκος Δ. έφερε την ομάδα του στο 30-21 με τα Σφυριά να πλησιάζουν με Κωνσταντινόπουλο και Ζουμπορλη σε 30-27, αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο 36-27 από τον Barry και τον Γκραβα για τους Porto Mpagaz. Στην επανάληψη ο Μουρτζος με τον Κωνσταντινόπουλο μείωσαν σε 38-30 για να απαντήσουν για το 45-30 ο Βρουτσης με τον Γκουσκο Δ.. Ο Κωνσταντινόπουλος έφερε το ματς στο 45-33, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 48-33 από τον Σπηλιόπουλο και τους Porto Mpagaz να φτάνουν στο 57-33 με Σπηλιόπουλο και Barry στην 4η περίοδο ολοκληρώνοντας ένα 12-0. Στο 58-34 έφερε το ματς ο Γκούσκος Μ. με τον Barry να σκοράρει για το 60-36 και τον Κωνσταντινόπουλο να κλείνει το παιχνίδι στο 62-40.

Για τους νικητές ο Barry είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Βρουτσης 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σπηλιόπουλος 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γκούσκος Δ. 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κωνσταντινόπουλος είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Chicago Tools – Θαλασσόλυκοι 45-60

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τους Chicago Tools με 45-60 με το ματς να ξεκινά με 2-7 για τους νικητές που στη συνέχεια, μετά το 4-7, πήγαν στο 6-14. Οι Chicago Tools απάντησαν για το 9-14 με την περίοδο να κλείνει στο 11-16 για τους Θαλασσόλυκους. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Θαλασσόλυκοι με τον Τεντόμα πήγαν στο 11-20 και με τον Λέντζο Φ. στο 11-22, για να απαντήσουν οι Chicago Tools για το 16-24 και το 23-27 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι Chicago Tools έμειναν κοντά στο 24-30 και το 30-36 με τους Θαλασσόλυκους να απαντούν για το 30-41. Οι Chicago Tools μείωσαν και πάλι, 36-41, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 38-45. Στην 4η περίοδο οι Chicago Tools πλησίασαν στους 4 πόντους, 41-45, με τους Θαλασσόλυκους μετά το 43-48 να ξεφεύγουν με 43-54 και να φτάνουν από το 45-56 στη νίκη με 45-60.

Για τους νικητές ο Νακης είχε 15 πόντους και 3 ασίστ, ο Λέντζος Φ. 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τεντόμας 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Λέντζος Γ. 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά για τους Chicago Tools.

Iguana Pacers – Havana Rum 81-64

Οι Iguana Pacers κέρδισαν με 81-64 τη Havana Rum με το ματς να ξεκινά με 8-0 και 11-2 για τους νικητές από τον Γιωτάκη και τον Μοσχετα, για να απαντήσουν ο Παραμερίτης με τον Παπαδημητρίου για το 13-10. Ο Γιωτακης έφερε την ομάδα του στο 18-10, με τον Μοσχετα να κλείνει την περίοδο στο 22-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παραμερίτης σκόραρε για το 22-16, με τον Μπακαυγά Α. και τον Καλαμάκη να φέρνουν τη Havana Rum στην ισοπαλία, 25-25. Ο Ραδόπουλος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 28-30, για να απαντήσει ο Μπαρδουσης για το 34-33 και ο Ζωτος για το 37-35, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Παπαζαχαρίου στο 42-35 για τους Iguana Pacers. Στην επανάληψη ο Ραδόπουλος μείωσε σε 44-40 το παιχνίδι και σε 46-42 λίγο μετά με τον Παπαζαχαρίου να απαντά για το 56-44. Ο Μοσχετας ήταν που έφερε την ομάδα του στο 65-45 στο τέλος της περιόδου με τον Μπακαυγά Γ. να απαντά και τον Παραμερίτη να μειώνσι σε 68-53. Ο ίδιος με τον Μπακαυγά Α. έφεραν το παιχνίδι στο 71-60, με τον Μοσχετα να γράφει το 75-60 και τους Iguana Pacers να κερδίζουν με 81-64.

Για τους νικητές ο Μοσχετας είχε 31 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιωτακης 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπαζαχαρίου 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ζωτος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τη Havana Rum ο Παραμερίτης είχε 33 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Α. 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ραδόπουλος 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.