Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι Γ.Α.Σ.Τ.-Gademians, 1η νίκη για Drafts!

Αήττητοι Γ.Α.Σ.Τ.-Gademians, 1η νίκη για Drafts!

Αήττητος συνέχισε ο Γ.Α.Σ.Τ. στον 5ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη νίκη τους με 57-39 επί των Abaleiros για την 3η αγωνιστική. Στο 3-0 και οι Gademians, που νίκησαν με 57-33 τους MyRema State Warriors. Δύσκολο ροζ φύλλο για τους Cleveland Paraliers, 51-46 για την πρώτη ήττα των Pick ‘n’ Troll, ενώ οι Drafts πέτυχαν την πρώτη τους νίκη, 60-50 τους Σουβλέηκερς.

Abaleiros – Γ.Α.Σ.Τ. 39-57

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 39-57 τους Abaleiros με το ματς να ξεκινά με 10-2 για τους ΔΣΦΔΣ από τον Σταμπουρλο, τον Κατσαβο και τον Πετριδη. Ο Γ.Α.Σ.Τ. απάντησε με τον Κριθιμο και τον Χαλδαίο για το 10-6. Ο Κοντεκακης σκόραρε για το 12-8 με τον Κοσσενα να κλείνει την περίοδο στο 12-11. Ο Χαλδαίος έδωσε προβάδισμα στον Γ.Α.Σ.Τ. με 12-13, με τους Abaleiros να απαντούν για το 14-13 με τον Διγαλετο και για το 19-17 με τον Αβραμίδη. Κράτησαν το προβάδισμα ως το 21-19 με τον Καμαριωτάκη, για να απαντήσει με σερί 1-12 ο Γ.Α.Σ.Τ. από τον Μιλση, τον Κριθιμο και τον Χαλδαίο και να κλείσει το ημίχρονο στο 22-31. Ο Αδαμαντίδης έφερε το ματς στο 22-33 με τον Κατσαβο να απαντά για να μειώσει στους 8 πόντους. Μετά το 28-38 από τον Κριθιμο, ο Αβραμίδης μείωσε σε 30-38 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 30-40 από τον Μουζουρακη. Στην 4η περίοδο ο Κοσσενας έφερε την ομάδα του στο 34-46, για να απαντήσει ο Κατσαβος για το 37-46. Ο Κριθιμος με τον Χαλδαίο και τον Αδαμαντίδη έφεραν τον αγώνα στο 39-53 με τον τελευταίο να κλείνει το ματς στο 39-57 για τον Γ.Α.Σ.Τ..

Για τους νικητές ο Χαλδαίος είχε 10 πόντους και 5 κλεψίματα, ο Κριθιμος 10 πόντους, ο Αδαμαντίδης 8 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Μουζουρακης 8 πόντους, ο Κοσσενας 7 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Abaleiros ο Κατσαβος είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Gademians – MyRema State Warriors 57-33

Οι Gademians κέρδισαν τους MyRema State Warriors με 57-33 για να παραμείνουν αήττητοι. Το ματς ξεκίνησε με τον Σαραντόπουλο να γράφει το 2-3 για την ομάδα του και τον Ισσαρη να φέρνει το ματς στο 5-5. Ο Κρανιωτης με τον Κορδα απάντησαν για το 9-5, ενώ ο Γραμματικογιαννης με τον Κοζαδινο έγραψαν το 14-7 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πεδακακης με τον Ισσαρη μείωσαν σε 14-11, για να γράψει ο Κορδας το 18-11. Ο Μπιτερνας με τον Κρανιωτη έφεραν τον αγώνα στο 24-13, ενώ οι δυο τους ήταν που μετά το καλάθι του Ισσαρη σκόραραν για το 28-15, με τους Gademians να είναι μπροστά με 30-17 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Σμαραϊδος έγραψε το 32-17 με τον Τσαντιλη να απαντά. Ο Σμαραϊδος και πάλι σκόραρε για το 36-20, ο Τσαντιλης με τον Πεδακακη απάντησαν για το 39-26, με τους Gademians να κλείνουν την 3η περίοδο με τον Μπιτερνα στο 42-26. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κρανιωτης έγραψε το 44-26 και ο ίδιος το 46-29 λίγο μετά. Ισσαρης και Τσαντιλης απάντησαν για το 46-33 με τον Κορδα και τον Κοζαδινο να κλείνουν το ματς στο 57-33 για τους Gademians.

Για τους νικητές ο Σμαραϊδος είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Μπιτερνας 7 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κορδας 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γραμματικογιαννης 7 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κρανιωτης 7 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους MyRema State Warriors ο Τσαντιλης είχε 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ισσαρης 8 πόντους και 10 ριμπάουντ, με 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Pick ‘n’ Troll – Cleveland Paraliers 46-51

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 46-51 τους Pick ‘n’ Troll μετά από σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Το ματς ξεκίνησε με 3-0 και 5-4 για τους Pick ‘n’ Troll με τους Cleveland Paraliers να απαντούν για το 5-8. Οι Pick ‘n’ Troll προσπέρασαν με 9-8 με την 1η περίοδο να κλείνει στο 12-10. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Pick ‘n’ Troll έφτασαν στο 15-12 για να απαντήσουν με σερί 0-14 οι Cleveland Paraliers για το 15-26 και να κλείσουν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά, 17-28. Στην επανάληψη οι Pick ‘n’ Troll μπήκαν δυνατά και μείωσαν πολύ γρήγορα, σερί 9-0 για το 26-28. Οι Cleveland Paraliers κράτησαν το προβάδισμα ως το 26-31 με τους Pick ‘n’ Troll να ισοφαρίζουν λίγο μετά σε 31-31. Οι Cleveland Paraliers κατάφεραν και μπήκαν μπροστά στο σκορ με 33-36 στην 4η περίοδο για να δουν τους Pick ‘n’ Troll να προσπερνούν στο 37-36. Ξανά μπροστά οι Cleveland Paraliers με 37-42 και αμέσως μετά τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες στο 42-42, το 44-44 και το 46-46 με το ματς να τελειώνει με σερί 0-5 για τους Cleveland Paraliers, που έτσι πήραν και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τσακαρισιάνος είχε 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ταρανας 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ντασκας 7 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ντεμελης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Χιουτακάκος είχε 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Μουκοβινας 14 πόντους.

Σουβλέηκερς – Drafts 50-60

Οι Drafts κέρδισαν τους Σουβλέηκερς για την πρώτη τους νίκη στη λίγκα. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 και 4-7 για τους νικητές από τον Ζαχαρόπουλο και τον Ταγαρη, για να απαντήσει ο Γιαννικακης για το 6-7. Ο Μοσχιδης έφερε το ματς στο 8-9, με την περίοδο να κλείνει στο 8-13 από τον Κολοβό Η.. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τουσης σκόραρε για το 8-16, με τον Σταμπολτζη να μειώνει σε 13-17. Ο Κολοβος Θ. απάντησε για το 15-24, με τον Ταγαρη να φέρνει το ματς στο 16-26 και τον Βασση με τον Τσιμπογλου να απαντούν για το 20-29. Στην επανάληψη ο Τουσης με τον Λακαφωση σκόραραν για το 20-39 της ομάδας τους με σερί 0-10, για να απαντήσουν ο Σταμπολτζης με τον Τσιμπογλου, μειώνοντας σε 26-39. Ο Καουνης με τον Ζαχαροπουλο απάντησαν για το 26-43, με την περίοδο να κλείνει στο 31-46 από τον Τσιμπογλου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τουσης έφερε τους Drafts στο 31-50, με τον Βάσση και τον Γιαννικάκη να μειώνουν σε 36-50 για να γράψει ο Σταμπολτζης το 39-51. Ο Φλουδας με τον Ζαχαροπουλο απάτησαν για το 39-58 της ομάδας τους, με τον Μοσχιδη να μειώνει σε 45-58 και το ματς να κλείνει στο 50-60 για τους Drafts.

Για τους νικητές ο Ταγαρης είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κολοβος Θ. 10 πόντους και 5 ριμπάουντ επίσης, ο Τουσης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λακαφωσης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Ζαχαρόπουλος 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κολοβος Η. 7 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Σουβλέηκερς ο Τσιμπογλου είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιαννικακης 12 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Βασσης 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μοσχιδης 7 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σταμπολτζης 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.