Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τεράστια νίκη για Rocks, 1ο ροζ φύλλο για Τουβλέικερς!

Τεράστια νίκη για Rocks, 1ο ροζ φύλλο για Τουβλέικερς!

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Rocks B.C. στην 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», επικρατώντας με 70-68 των Miners! Οι C-Drifters παρέμειναν και αυτοί αήττητοι στο 3-0 μετά το 43-32 επί των Ξεφτιλάιζερς. Οι Τουβλέικερς πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο στο 61-56 απέναντι στους Makrino Rebound, ενώ τα Χώματα έφτασαν στο 2-1 μετά το 58-49 επί των Heat B.C..

Miners – Rocks B.C. 68-70

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 68-70 τους Miners για να κάνουν βήμα για την πρωτιά του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 και 4-6 για τους νικητές από τον Παραρα και τον Μποτοζη, για να απαντήσει ο Κωτσιδης για το 9-6. Ο Αυτιας έφερε το ματς στο 11-11, με τους Miners να ξεφεύγουν με 19-11 στο τέλος της περιόδου με τον Αγαθο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μποτοζης μείωσε σε 19-15, με τον Σιουτη να απαντά για το 24-15. Ο Καμαριωτάκης με τον Πετράκη απάντησαν για το 26-22, αλλά οι Miners κράτησαν τον έλεγχο ως το 31-22 με τον Αγαθο. Στη συνέχεια, ένα 0-9 έφερε τους Rocks B.C. στην ισοπαλία, 31-31 από τον Μποτοζη, τον Ρηγα και τον Καμαριωτάκη. Ο Κωτσιδης έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, που με τον Σακαράκη έφτασε στο 37-32, για να απαντήσει ο Παραρας για το 39-37 του ημιχρόνου. Ο Ρηγας ισοφάρισε σε 39-39 στις αρχές της 3ης περιόδου με τον Σιουτη και τον Αγαθο να φέρνουν τους Miners στο 43-41 και το 45-43. Ο Κυνηγόπουλος με τον Παπαδόγιαννη έγραψαν το 49-45 με τους Rocks B.C. να απαντούν με κρεσέντο του Μποτοζή για να πάρουν το προβάδισμα, 49-55. Ο Αγαθος έφερε την ομάδα του στο 53-55 και το 57-57 στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Ρήγα να απαντά. Ο Αγαθος και πάλι μείωσε σε 59-60 για τους Miners με τον Μποτοζή και τον Ρήγα να γράφουν το 61-66 για τους Rocks B.C.. ο Αγαθος έγραψε τρίποντο για το 64-66, με τον Καμαριωτάκη να σκοράρει πολύ κρίσιμες βολές για το 64-68 στο τελευταίο λεπτό και τον Μποτοζή να σφραγίζει τη νίκη της ομάδας του με δικές του βολές, 65-70 λίγο πριν την εκπνοή.

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 29 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Ρηγας 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 9 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παπαδάκης 9 πόντους και 3 κλεψίματα. Για τους Miners ο Αγαθος είχε 22 πόντους και 11 ριμπάουντ με 2 κλεψίματα, ο Χασομέρης 12 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Σιουτης με τον Κωτσιδη από 8 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Παπαδογιαννης 9 πόντους και 2 κλεψίματα.

C-Drifters – Ξεφτιλάιζερς 43-32

Αήττητοι συνέχισαν οι C-Drifters μετά το 43-32 επί των Ξεφτιλάιζερς. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τους Ξεφτιλάιζερς από τον Ανδριώτη και τον Παναγιωτόπουλο, για να απαντήσουν ο Ζαφειράκης με τον Κουτέλα Χ. και τον Μπουρίτη για το 7-6 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κουτέλας Π. και ο Κουτέλας Χ. έφεραν την ομάδα τους στο 16-6 ολοκληρώνοντας ένα 12-0 σερί, με τον Τυπάλδο και τον Ανδριώτη να απαντούν για το 16-14. Το ημίχρονο έκλεισε από Ζαφειράκη και Κουτέλα Π. στο 19-14 για να πάνε οι C-Drifters στο 26-14 στην 3η περίοδο από τον Τσαγκουρνο και τον Κουτελα Π.. Ο Τυπαλδος με τον Παναγιωτόπουλο απάντησαν για το 26-19, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει από Νομικό και Κουτέλα Π. στο 28-21. Το σερί 10-0 που πέτυχαν οι C-Drifters στις αρχές της 4ης περιόδου με τον Ζαφειράκη και τον Τσαγκουρνο ήταν αυτό που έκρινε τον αγώνα, πήγαν στο 38-21 και δεν απειλήθηκαν ως το τέλος. Ο Τσαγκουρνος έφερε το ματς στο 41-23, με τον Γαδ να απαντά για το 41-27 και τον Ταμπουρατζή να κλείνει την αναμέτρηση στο 43-32.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Π. είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τσαγκουρνος 9 πόντους, ο Ζαφειράκης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Νομικός είχε 7 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τυπάλδος 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τουβλέικερς – Makrino Rebound 61-56

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν τους Makrino Rebound με 61-56 με το ματς να ξεκινά με 3-0 και 7-4 για τους νικητές, με τους Makrino Rebound να μειώνουν σε 9-8. Οι Τουβλέικερς έφτασαν στο 12-8 και το 17-10 με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 17-15. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Makrino Rebound ισοφάρισαν σε 17-17 με τους Τουβλέικερς να πηγαίνουν στο 22-19 πριν προσπεράσουν με 22-23 οι Makrino Rebound. Οι Τουβλέικερς αντέδρασαν σωστά και πήγαν στο 28-23, αλλά ως το ημίχρονο οι Makrino Rebound είχαν και πάλι το προβάδισμα, 30-31. Στην επανάληψη οι Τουβλέικερς προσπέρασαν με 39-33, για να πάνε στο 44-38 και να κλείσουν στο 44-41 την 3η περίοδο. Οι Makrino Rebound μείωσαν στον πόντο στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά οι Τουβλέικερς κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 48-43 και το 53-45. Οι Makrino Rebound μείωσαν σε 56-53 μετά το 56-47, αλλά οι Τουβλέικερς κατάφεραν να αντέξουν, 60-54 και νίκη με 61-56.

Για τους νικητές ο Μαρίνος είχε 15 πόντους, ο Καμιναρης 12 πόντους, ο Νακος 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Αλοναριτης 7 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Makrino Rebound ο Μουμτζης είχε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μοσχοβακος 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μαϊλλης 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Χώματα – Heat B.C. 58-49

Τα Χώματα κέρδισαν με 58-49 τους Heat B.C. με το ματς να ξεκινά με 2-0 και 5-3 για τους νικητές από τον Μπιρη και τον Καραμανλή, για να απαντήσει ο Μανισαλης. Ο Διαμαντόπουλος με τον Μπιρη έφεραν την ομάδα τους στο 9-5, ο Αρβανιτάκης ισοφάρισε σε 9-9 με τον Τσελια να κλείνει το δεκάλεπτο στο 11-9. Στη 2η περίοδο ο Τσέλιας με τον Μπιρη σκόραραν για το 18-12 των Χωμάτων, για να αντιδράσουν οι Heat B.C. με τον Μανισαλη και τον Αρβανιτάκη για το 18-17 και να κλείσει το ημίχρονο από τον Αντωνιάδη στο 21-19. Στην 3η περίοδο ο Μπιρης έφερε τον αγώνα στο 25-20, ο ίδιος έγραψε το 29-24 λίγο μετά, με τον Αρβανιτάκη να απαντά. Ο Μπίρης και πάλι ήταν που σκόραρε για το 37-29, με τον Καρατζα να μειώνει και την 3η περίοδο να κλείνει στο 40-32. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μανισαλης έφερε τον αγώνα στο 40-37 με τον Γκατση Σ. να απαντά και τον Διαμαντόπουλο να σκοράρει για το 44-37. Ο Γκατσης Σ. ήταν που έγραψε το +10 της ομάδας του στο 48-38, ο Λαμαχ σκόραρε για το 50-40 με τον Αρβανιτάκη και τον Χατζησομπάνη να απαντούν, 51-46. Ο Γκατσης Σ. με τον Τσελια σκόραραν για το 56-46 με τα Χώματα να παίρνουν τη νίκη με 58-49.

Για τους νικητές ο Μπιρης είχε 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τσελιας 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γκατσης Σ. 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λαμαχ 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Heat B.C. ο Αρβανιτάκης είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μανισαλης 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Χατζησομπανης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ.