Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 3οι οι Ρούκουνες, νίκη για Mentores

3οι οι Ρούκουνες, νίκη για Mentores

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 79-48 τους El Barrio και με 65-45 τους Mentores στον 3ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να τερματίσουν στην 3η προνομιούχο θέση που οδηγούσε στο Α1. Ο Άφοβος σφράγισε τη 2η του θέση με νίκη επί των Beer Drinkers με 53-34, ενώ οι Mentores επικράτησαν με 63-45 της Δουρούτη, αλλά έμειναν εκτός Challenge League λόγω του μηδενισμού που κουβαλούσαν.

Ρούκουνες – El Barrio 79-48

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους El Barrio με 79-48 με το ματς να ξεκινά με τον Αρβανιτάκη για τους El Barrio για να απαντήσουν οι Ρούκουνες με τον Χριστόπουλο, πριν ο Μαλλης τους φέρει στο 15-9 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κατσαρογιαννης με τον Μαρκακη σκόραραν για το 20-10, με τον Βλαχαδάμη να απαντά, 20-12. Ο Μουρίκης και ο Μαλλης σκόραραν για το 29-14 της ομάδας τους, που με τον Μαρκάκη και τον Κατσαρογιαννη έφτασε στο 35-18, για να κλείσει ο ημίχρονο ο Βλαχαδάμης στο 37-21. Στην επανάληψη οι Ρούκουνες ξέφυγαν με 20 πόντους για να απαντήσει ο Κολιοφωτης Κ. για το 44-26. Ο Μουρίκης έφερε την ομάδα του στο 47-26 με τον Αρβανιτάκη να σκοράρει για το 47-28. Ο Μουρίκης με τον Χριστόπουλο σκόραραν ως το 61-30, με τον Αρβανιτάκη και τον Βλαχαδάμη να απαντούν για το 61-35. Ο Κολιοφωτης Σ. μείωσε σε 63-37 με τον Κατσαρογιαννη και τον Πανόπουλο να απαντούν για το 70-39, ενώ ο Κατσαρογιαννης έφερε τον αγώνα στο 77-46 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Μουρίκης είχε 30 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Κατσαρογιαννης 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μαλλης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα 2 τάπες, ο Χριστόπουλος 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μαρκάκης 8 πόντους. Για τους El Barrio ο Βλαχαδαμης είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κολιοφωτης Κ. 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κολιοφωτης Σ. 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αρβανιτακης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

.

Mentores – Ρούκουνες 45-65

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Mentores με 45-65 με το ματς να ξεκινά με 3-3 από Πέτρου και Σαρρή για να πάμε στο 5-5 με τον Βασιλειάδη πριν οι Ρούκουνες τρέξουν ένα 0-11 για το 5-16 με τον Πέτρου και τον Μαλλη. Ο Σαρρης απάντησε με τον Σκυλογιαννη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 10-16. Στη 2η περίοδο ο Τατσης με τον Σαρρη έφεραν την ομάδα τους στο 16-20 με τον Κλαπη να σκοράρει για το 21-22. Οι Ρούκουνες κράτησαν το προβάδισμα, 21-28 με τον Κοβατσο και τον Μπαο, για να φτάσουν στο 23-30 με τον Χριστόπουλο και να κλείσουν το ημίχρονο στο 25-32. Στην επανάληψη ο Ιριώτης έφερε το ματς στους 10 πόντους, αλλά ο Σαρρης με τον Κλαπη απάντησαν για το 31-35. Ένα 0-12 έφερε στο 30ο λεπτό τους Ρούκουνες στο 31-47 με τον Μαρκακη, τον Ιριώτη και τον Κοβατσο, για να απαντήσουν Τατσης και Σαρρης για το 35-47. Στο 35-52 έφεραν τον αγώνα ο Πέτρου με τον Μαλλη, ενώ ο Μπαος έγραψε το 38-56 λίγο μετά. Σαρρης και Τατσης απάντησαν για το 43-56, με τον Χριστόπουλο να γράφει το 43-63 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Πετρου είχε 21 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χριστόπουλος 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαλλης 8 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Ιριώτης 7 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μπαος 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Mentores ο Σαρρης είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τατσης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κλαπης 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Mentores – Δουρούτη 63-45

Οι Mentores κέρδισαν τη Δουρούτη με 63-45 αλλά ένας μηδενισμός τους κράτησε εκτός Challenge League. Το ματς ξεκίνησε με 17-2 για τους νικητές από τον Τατση και τον Σαρρη, με τη Δουρούτη να απαντά με τον Ζησιδη Σ. για να φέρει το ματς στο 19-9 ο Μπακελας. Ο Σαρρης απάντησε, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Ζησιδη Ο. στο 22-12. Στη 2η περίοδο ο Σαρρής έφερε την ομάδα του στο 27-13, για να ξεφύγουν οι Mentores με 31-15 λίγο μετά, πριν η Δουρούτη απαντήσει με Ζησιδη Ο. και Μπακελα για το 31-19. Ο πρώτος έφερε το ματς στο 33-21, με τον Τατση να απαντά με τρίποντο, αλλά τη Δουρούτη να μειώνει σε 36-26 στο ημίχρονο. Ο Ζησιδης Σ. στην 3η περίοδο έριξε τη διαφορά στους 8 πόντους, 38-30, με τον Μπακελα να σκοράρει για το 43-37 λίγο μετά. Η περίοδος έκλεισε στο 47-37 από τον Βασιλειάδη, με τους Mentores να κρατούν τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας, όταν ο Γιαννικάκης μείωσε σε 52-41 ήρθε ο Τάτσης για το 58-45 της ομάδας του, με τον Σκυλογιάννη να γράφει το 61-45 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Τάτσης είχε 32 πόντους και 5 ριμπάουντ με 7/15 τρίποντα, ο Σαρρής 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τη Δουρούτη ο Γιαννικάκης είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μπακέλας 12 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Ζησιδης Ο. 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ζησιδης Σ. 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Beer Drinkers – Άφοβος 34-53

Ο Άφοβος κέρδισε με 34-53 τους Beer Drinkers για να σφραγίσει τη 2η θέση του στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 2-2 από τον Γκονη και τον Ποντικόπουλο, για να πάμε στο 5-6 στη συνέχεια με τον Άφοβο να τρέχει σερί 0-14 με τον Κουζοβουνα, τον Καραντζούνη και τον Λαμπρινό ως το 5-20 στην αρχή της 2ης περιόδου. Ο Αναγνωστόπουλος με τον Γκονη έφεραν το ματς στο 10-23, με τον Ορνιθόπουλο να απαντά. Ο Αγγλόπουλος μείωσε στους 11, ενώ μετά το 15-28 ο ίδιος έφερε τον αγώνα στο 19-28 πριν ο Καραντζούνης κλείσει το ημίχρονο στο 19-31. Στην επανάληψη ο Αγγλόπουλος σκόραρε για το 21-31, με τον Άφοβο να απαντά με τον Καραντζούνη για το 21-35 και το 23-37. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 25-37 από τον Ελευθεράκο, για να φέρει ο Άφοβος το ματς στο 28-44 στη συνέχεια με τον Κουζοβουνα. Ο Γκονης με τον Αγγλόπουλο απάντησαν για το 33-44, ο Άφοβος πήγε στο 33-48, για να κλείσει το ματς στο 34-53 λίγο μετά.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ορνιθόπουλος 11 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Ποντικόπουλος 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κουζοβουνάς 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Beer Drinkers ο Αγγλόπουλος είχε 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γκονης 9 πόντους και 3 ριμπάουντ.