Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλες νίκες για Ρούκουνες-Χώματα, 1ο ροζ για Γ.Α.Σ.Τ.!

Μεγάλες νίκες για Ρούκουνες-Χώματα, 1ο ροζ για Γ.Α.Σ.Τ.!

Οι Ρούκουνες κέρδισαν στην παράταση με 58-56 τους Nikea Lions για την 4η αγωνιστική στον Β όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάνε στο 3-1. Τα Χώματα επικράτησαν με 56-47 των Porto Mpagaz για τη 2η τους νίκη, ενώ το πρώτο του ροζ φύλλο πήρε ο Γ.Α.Σ.Τ. με το 58-44 επί των LA Stripers.

Nikea Lions – Ρούκουνες 56-58παρ.

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 56-58 τους Nikea Lions μετά από ένα πολύ σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση. Το ματς ξεκίνησε με 2-6 για τους νικητές από τον Νικολετάκη, για να απαντήσει ο Ανδριώτης, με τον Νικολετάκη να κλείνει το 1ο δεκάλεπτο στο 6-8. Στη 2η περίοδο ο Βλάσσης έφερε την ομάδα του στο 6-10 με τους Nikea Lions να απαντούν με τον Λαππα για το 10-10, για να πάρουν προβάδισμα με τον Κυριαζίδη. Ο Βλασσης με τον Δημητρακακη απάντησαν για το 12-14, με τον Ξανθάκη να φέρνει το ματς στο 17-14. Ο Χατζηγεωργίου σκόραρε για το 20-16, με τους Ρούκουνες να ισοφαρίζουν σε 20-20 με τον Κατσαρογιαννη και να κλείνουν με προβάδισμα το ημίχρονο, 22-23. Στην 3η περίοδο το ματς πήγε στο 22-25 από τον Βλάσση, για να απαντήσουν οι Nikea Lions για το 28-27 με τον Ξανθάκη και τον Κιτσο. Ο Βλάσσης έγραψε το 28-31 για την ομάδα του, με τους Ρούκουνες να μένουν μπροστά ως το 30-33, για να απαντήσουν οι Nikea Lions με τον Ανδριώτη για το 32-33 και να πάρουν με τον Κυριαζιδη προβάδισμα με 37-33. Ο Κιτσος έγραψε το 40-34, ενώ ο Ξανθάκης έφερε την ομάδα του στο 42-36 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-38 από τον Δημητρακάκη. Στην 4η περίοδο ο Βλάσσης ισοφάρισε τον αγώνα σε 42-42, με τον Ξανθάκη να βάζει μπροστά τους Nikea Lions, 46-42. Ο Νικολετάκης απάντησε για το 47-45, με τον Δημητρακάκη να γράφει το 47-48, πριν ο Ξανθάκης σκοράρει για το 50-48. Ο Νικολετάκης με 2/2 βολές στα 36 δευτερόλεπτα ισοφάρισε τον αγώνα, οδηγώντας τον στην παράταση, 50-50. Εκεί, ο Κατσαρογιαννης σκόραρε για το 50-53, ο Κυριαζιδης ισοφάρισε, με τον Βλάσση να γράφει το 53-55, πριν ο Κυριαζιδης φέρει τους Nikea Lions μπροστά, 56-55. Όμως, ο Κατσαρογιαννης ήταν που σκόραρε για το 56-57, με τον Κοβατσο να φέρνει με 1/2 βολές τους Ρούκουνες στο 56-58 για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Νικολετάκης είχε 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βλάσσης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Κατσαρογιαννης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Δημητρακακης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Nikea Lions ο Ξανθάκης είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κυριαζιδης 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κιτσος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Porto Mpagaz – Χώματα 47-56

Τα Χώματα κέρδισαν με 47-56 τους Porto Mpagaz με το ματς να ξεκινά με 3-2 και 6-4 για τους Porto Mpagaz από τον Barry και τον Γκουσκο Δ. για να απαντήσει ο Μπίρης για την ισοφάριση με τον Γκατση Σ. και τον Καραμανλή να φέρνουν τον αγώνα στο 8-11. Η περίοδος έκλεισε στο 11-11 από τον Γκουσκο Δ. με τον ίδιο και τον Γκουσκο Μ. να φέρνουν τους Porto Mpagaz στο 16-13 στο 2ο δεκάλεπτο για να γράψει ο Γιαννικας το 20-13. Ο Μπίρης απάντησε και με τον Διαμαντόπουλο μείωσαν σε 21-18, με τον Barry να σκοράρει για το 24-18. Ο Μπίρης με τον Καραμανλή μείωσαν ξανά σε 24-22, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-24. Στην επανάληψη ο Μπίρης με τον Μπιτσικα έφεραν το ματς στα ίσα, 28-28, για να απαντήσει ο Γιαννικας. Ξανά ο Μπίρης ισοφάρισε, 31-31, με τον Διαμαντόπουλο να βάζει μπροστά τα Χώματα. Ο Τσέλιας ήταν που έτρεξαν ένα 0-6 για την ομάδα του για το 33-39, με τον Μπίρη να γράφει το 33-41 και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 36-43. Ο ίδιος ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους στην 4η περίοδο, 36-46, ο Διαμαντόπουλος πήρε την σκυτάλη για το 36-52, ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-11 για τα Χώματα. Ο Barry με τον Σπηλιόπουλο μείωσαν σε 43-52, ενώ ο Γκούσκος Δ. έφερε το ματς στο 47-55 λίγο μετά, αλλά τα Χώματα δεν κινδύνευσαν.

Για τους νικητές ο Μπίρης είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Διαμαντόπουλος 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Καραμανλής 8 πόντους, 14 ριμπάουντ. Για τους Porto Mpagaz ο Barry είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Γιαννίκας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γκουσκος Δ. 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σπηλιόπουλος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.

LA Stripers – Γ.Α.Σ.Τ. 44-58

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε τους LA Stripers με 44-58 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στην επανάληψη. Στο 1ο δεκάλεπτο ο Γ.Α.Σ.Τ. είχε το προβάδισμα με 12-14, για να απαντήσουν οι LA Stripers με 10-9 στη 2η περίοδο και να κλείσουμε το ημίχρονο στο 22-23 υπέρ των νικητών. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην επανάληψη, ο Γ.Α.Σ.Τ. σκόραρε καλύτερα, 10-16 στην 3η περίοδο για το 32-39 με το 12-19 του 4ου δεκαλέπτου να μας φέρνει στο τελικό 44-58 για τον Γ.Α.Σ.Τ..

Για τους νικητές ο Αδαμαντίδης είχε 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κοσσενας 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Κοντεκακης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ επίσης, ο Χαλδαίος 10 πόντους, ο Αναστασίνος 8 πόντους, 4 ασίστ, ο Διαμαντόπουλος 2 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες. Για τους LA Stripers ο Καπιρης είχε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σπυριδωνίδης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ιορδανου 7 πόντους, 9 ριμπάουντ.