Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Κι άλλο σκαλπ οι Run ‘n’ Gun, εύκολα Κουλουβάχατα, Παλαίμαχοι!

Κι άλλο σκαλπ οι Run ‘n’ Gun, εύκολα Κουλουβάχατα, Παλαίμαχοι!

Οι Run ‘n’ Gun επέκτειναν το αήττητό τους (στο 59-0) και στο 2016, ενώ παράλληλα έσπασαν και το φετινό αήττητο των C-Drifters, επικρατώντας με 69-54 στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 5η αγωνιστική στον Α όμιλο του Α1, αφήνοντας έτσι δύο αήττητες ομάδες στη λίγκα φέτος. Νίκη για τους Νεροχύτες με 70-53 κόντρα στην Oklaχώμα Thunder, με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να επικρατούν με 77-58 των Cleveland Paraliers, για να παραμείνουν ψηλά στο γκρουπ. Τα Κουλουβάχατα νίκησαν με 63-41 τον Άφοβο, ενώ οι Nothing But Net πήραν ένα ακόμα ροζ φύλλο μετά το 67-41 επί της Partousan.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Cleveland Paraliers 77-58

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 77-58 τους Cleveland Paraliers για να παραμείνουν χωρίς ήττα στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 9-2 για τους νικητές από τον Νίκα, τον Σαρικάκη και τον Βασιλείου, για να απαντήσουν ο Ντασκας με τον Πιτλογλου. Ο Σημαντηρακης έφερε τον αγώνα στο 11-11 λίγο μετά, ο Χιώτης σκόραρε για το 13-13, ενώ ο Ιωαννίδης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 16-16. Στη 2η περίοδο ο Νίκας με τον Κοσμίδη έφεραν τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων στο 21-16, ενώ ο Σαρικάκης με τον Γαλανάκη σκόραραν για το 28-18 της ομάδας τους λίγο μετά. Ο Συρμος απάντησε, με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να ξεφεύγουν με 40-22 με τον Νίκα, τον Ματθαίου και τον Κοσμίδη. Το ημίχρονο έκλεισε στο 40-27 από Ντασκα και Πιτλογλου, με τον Σημαντηρακη στην επανάληψη να φέρνει την ομάδα του στο 40-30. Ο Νίκας με τον Σαρικάκη απάντησαν για το 50-32 με τον Συκαρα να γράφει το 52-34 πριν οι Cleveland Paraliers πλησιάσουν και πάλι σε 52-40 με τον Ντασκα, τον Ιωαννίδη και τον Σημαντηρακη. Η περίοδος έκλεισε από Δεληγιώργη και Γαλανακη στο 58-42 με τον Νίκα να γράφει το 61-42 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Χιωτης μείωσε σε 61-45, ο Σημαντηρακης σκόραρε για το 65-50, με τον Κοσμίδη να απαντά για το 70-50. Με τον Τσατοβ οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων πήγαν στο 77-54 λίγο μετά, για να κλείσει το ματς από τον Χιώτη στο 77-58.

Για τους νικητές ο Νίκας είχε 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Σαρικάκης 14 πόντους, ο Βασιλείου 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κοσμίδης 9 πόντους. Για τους Cleveland Paraliers ο Σημαντηρακης είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ντασκας 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Χιώτης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Πιτλογλου 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Run ‘n’ Gun – C-Drifters 69-54

Οι Run ‘n’ Gun πέρασαν αλώβητοι και από τους C-Drifters κερδίζοντας με 69-54 για να τους αναγκάσουν στην πρώτη τους φετινή ήττα στο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 για τους πρωταθλητές από τον Χιώτη, για να απαντήσει ο Μενιδιάτης για το 6-8. Ο Κοντογεώργης έφερε την ομάδα του στο 11-8 για να προσπεράσουν οι C-Drifters με τον Κουτέλα Π. και τον Κουτέλα Χ. για το 11-13. Οι Run ‘n’ Gun απάντησαν με τον Γρυλακη για το 16-15 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κοντογεώργη στο 18-15. Στη 2η περίοδο ο Πανδης με τον Καραλη έφεραν τους Run ‘n’ Gun στο 25-18 για να σκοράρουν ο Γρυλακης με τον Περρή για το 31-18, ολοκληρώνοντας ένα 10-0 για την ομάδα τους. Ο Ζαφειράκης μείωσε, με το ημίχρονο να κλείνει από Περρή και Χιώτη στο 36-20. Στην επανάληψη ο Χιώτης έφερε τον αγώνα στο 41-20, με τον Φιλιππόπουλο και τον Τσαγκουρνό να απαντούν, πριν ο Πανδής γράψει το 45-24. Ο Ζαφειράκης με τον Κουτέλα Π. έτρεξαν σερί 0-7 για τους C-Drifters ως το 45-31, αλλά ο Πανδής έκλεισε την περίοδο στο 50-31 για τους Run ‘n’ Gun. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ρήγας έφερε το ματς στο 54-33, ο Φιλιππόπουλος απάντησε, με τον Κουτέλα Χ. να γράφει το 56-38. Ο Καραλής ανέβασε τη διαφορά στους 24 πόντους, 62-38, με τον Χιώτη να γράφει το 64-41. Ο Καραλής και πάλι σκόραρε για το 67-44 και το 69-46, για να κλείσει το ματς με 0-8 σερί από τους C-Drifters από τον Κουτέλα Π. και τον Φιλιππόπουλο για το τελικό 69-54.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χιώτης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Καραλής 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κοντογεώργης 10 πόντους. Για τους C-Drifters ο Κουτελας Χ. είχε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ζαφειράκης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Φιλιππόπουλος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κουτέλας Π. 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Nothing But Net – Partousan 67-41

Οι Nothing But Net κέρδισαν την Partousan με 67-41 μπαίνοντας στο ματς με 14-2 με τον Περρακη, τον Δημητριου και τον Βασιλείου για να απαντήσει ο Κουβαρας. Ο Βασιλείου με τον Δημητρίου έφεραν την ομάδα τους ως το 24-4 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Κουβαρά να μειώνει σε 26-11 λίγο αργότερα. Ο Μαρκατο με τον Βασιλείου έφεραν τους Nothing But Net στο 32-12 και το 34-14, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Βουρδανο στο 34-16. Στην επανάληψη ο Δημητρίου έφερε τον αγώνα στο 38-16, ενώ ο Περράκης με τον Μαρκατο έτρεξαν σερί 8-0 για το 49-18 λίγο μετά. Ο Περράκης σκόραρε και για το 52-19, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-23. Στην 4η περίοδο ο Κουβαρας με τον Καραβα σκόραραν για το 54-29, ενώ ο πρώτος έφερε την ομάδα του στο 56-31. Ο Κοτσιφης απάντησε με τρίποντο, με τον Κουβαρά να μειώνει σε 59-37. Ο Βασιλείου με τον Μαρκατο έγραψαν το 65-37, για να κλείσει το ματς από τον Κουβαρα στο 67-41.

Για τους νικητές ο Βασιλείου είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Μαρκάτος 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Δημητρίου 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Περράκης 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για την Partousan ο Κουβαράς είχε 30 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Νεροχύτες – Oklaχώμα Thunder 70-53

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 70-53 την Oklaχώμα Thunder για την 3η τους νίκη στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 8-15 για την Oklaχώμα Thunder για να μειώσουν οι Νεροχύτες σε 13-15 στο τέλος της περιόδου. Η Oklaχώμα Thunder έφτασε στο 13-18 στο 2ο δεκάλεπτο με τον Παπαναστασίου, για να απαντήσει ο Βρέλλης για το 16-18, ενώ μετά το 16-22 του Χρηστιά, ο Βρέλλης με τον Γαλατιτη έτρεξαν σερί 11-0 για το 27-22 της ομάδας τους. Ο Χρηστιάς μείωσε σε 27-26, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Βρέλλη στο 33-28. Στην 3η περίοδο οι Νεροχύτες έφτασαν στο 41-33 με την Oklaχώμα Thunder να απαντά για το 41-36 με τον Μανιατόπουλο. Ο Κιουσης σκόραρε για το 45-36, ο Χρηστιάς μείωσε σε 45-41, με τον Κωστόπουλο να φέρνει τους Νεροχύτες στο 47-41 και την 3η περίοδο να κλείνει στο 52-45. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Νεροχύτες ξέφυγαν με 59-45 ενώ λίγο μετά έφτασαν στο 61-47 για να μείνει η διαφορά πάνω από τους 10 πόντους ως το τελικό 70-53.

Για τους νικητές ο Βρέλλης είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Κωστόπουλος 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Λιοντης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γαλατιτης 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Νινας 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για την Oklaχώμα Thunder ο Χρηστιάς είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Παπαναστασίου 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σαχινίδης 10 πόντους, 2 κλεψίματα.

Άφοβος – Κουλουβάχατα 41-63

(Ο αγώνας θα αναρτηθεί στο παρόν άρθρο τις επόμενες ημέρες.)