Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες για Makrino Rebound, Desperado, Mentores!

Νίκες για Makrino Rebound, Desperado, Mentores!

Με νίκες συνέχισαν στην 4η αγωνιστική του Championship οι Athens Finest και οι Abaleiros, με τους πρώτους να μένουν αήττητοι με το 47-37 επί των Los Rebels σε ένα μεγάλο ματς για τον Αποστολάκο, ενώ τους δεύτερους να επικρατούν με 56-52 των Μπίρι Μπίρι. Οι Makrino Rebound πήραν τη νίκη με 66-46 απέναντι στους Bullets, ενώ οι Desperado νίκησαν με 53-41 τους East. Νέα νίκη για τους Τουβλέικερς, το 68-41 επί των Greek BB Mambas, ενώ ροζ φύλλο πήραν και οι Mentores, 53-35 τους MyRema State Warriors. Τέλος, οι Remal Madri συνέχισαν κι αυτοί με θετικό αποτέλεσμα, 66-54 τους Lazers, ενώ οι Halia Mavericks πήραν ένα ροζ φύλλο απέναντι στους Τεμπελέηκερς, 63-46.

Desperado – East 53-41

Οι Desperado κέρδισαν τους East με 53-41 με το ματς να ξεκινά με 0-4 για τους East από τον Λαμπιρη και τον Νομικο για να απαντήσουν ο Κατσιαβαρας με τον Σεφερη για το 5-5. Ο δεύτερος έγραψε και το 7-7, με τον Μαρκοπουλιωτη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 11-9 για τους Desperado. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Νομικός με τον Καμπατακη και τον Καλια έφεραν τους East στο 11-15 με τον Κατσιαβάρα να απαντά για το 16-15. Με τον Καλια, τον Θεοφιλου και τον Νομικό οι East ξέφυγαν ξανά, σερί 0-9 για το 16-24, με το ημίχρονο να κλείνει από Καραδημητρόπουλο και Σεφέρη στο 20-24. Στην επανάληψη ο Λαμπιρης έφερε την ομάδα του στο 20-27 με τον Κατσιαβαρα να απαντά και τον Εμμανουηλίδη να σκοράρει για το 27-29 πριν ο Μαρκοπουλιώτης φέρει τους Desperado στο 35-29 ολοκληρώνοντας ένα 15-2 σερί για την ομάδα του. Ο Νομικός απάντησε, αλλά η περίοδος έκλεισε στο 37-32 για τους Desperado. Το 4ο δεκάλεπτο είδε τον Καλια να μειώνει σε 37-35, με τον Κατσιαβάρα, τον Σεφέρη και τον Καραδημητρόπουλο να τρέχουν ένα 16-0 σερί για τους Desperado που με αυτόν τον τρόπο έφτασαν στο 53-35 λίγο πριν το τέλος, με τον Καλια να κλείνει τον αγώνα στο 53-41.

Για τους νικητές ο Κατσιαβάρας είχε 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σεφέρης 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μαρκοπουλιώτης 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Καραδημητρόπουλος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους East ο Καλιας είχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Νομικός 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Καμπατακης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Λαμπιρης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Makrino Rebound – Bullets 66-46

Οι Makrino Rebound κέρδισαν τους Bullets με 66-46 με το ματς να ξεκινά με 9-2 για τους νικητές από τον Μουμτζη και τον Γιαβη, για να απαντήσουν ο Χριστοδουλάκης με τον Φλόκα για το 9-8. Στο 13-8 έφερε τον αγώνα ο Γιαβης, με τον Σκληράκη να μειώνει, πριν ο Μοσχοβάκος με τον Παχο φέρουν την ομάδα τους στο 21-11. Ο Μπουγακιας έγραψε το 21-13, αλλά οι Makrino Rebound έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 23-13. Στη 2η περίοδο ο Γιαβης ήταν που σκόραρε για το 34-15 της ομάδας του με σερί 11-2, για να απαντήσει ο Φλοκας. Ο Σωρρας σκόραρε για το 39-17, με τον Χρυσομαλλη να μειώνει σε 39-19 πριν κλείσει το ημίχρονο από τον Μαϊλλη στο 43-19. Στην επανάληψη ο Σωρρας έφερε την ομάδα του στο 45-21 και ο Μουμτζης έγραψε το 48-23. Ο Φλόκας με τον Σκληράκη απάντησαν για το 48-27, με τον Μουμτζη να γράφει το 53-29. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 53-33 από τον Σκληράκη, ενώ ο Φλόκας με τον Τσαρουχα μείωσαν σε 53-37 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Γιαβης με τον Σωρρα απάντησαν για το 58-37, με τον Μοσχοβακο να φέρνει την ομάδα του στο 62-40 λίγο μετά. Ο ίδιος σκόραρε για το 64-42, με τον Σκληράκη και τον Ρικκο να κλείνουν τον αγώνα στο 66-46.

Για τους νικητές ο Γιαβης είχε 19 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μοσχοβακος 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Σωρρας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μουμτζης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ακουμιανακης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Bullets ο Σκληράκης είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Φλόκας 9 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Halia Mavericks – Τεμπελέηκερς 63-46

Οι Halia Mavericks κέρδισαν τους Τεμπελέηκερς με το ματς να ξεκινά με 3-2 και 6-4 για τους νικητές από τον Αγγελιδελη και τον Αγγελωνίτη Π.. Ο Δελης με τον Νταβαλη απάντησαν για το 6-8 της ομάδας τους, με τον Συρογιαννη και τον Νταβαλη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 8-10. Στη 2η περίοδο ένα σερί 13-0 από τους Halia Mavericks τους έφερε με τον Αγγελιδέλη, τον Κλιμαντηρη Δ. και τον Κλιμαντηρη Σ. στο 21-10. Ο Δελης απάντησε για το 21-12, με τον Γιαννιο να φέρνει το ματς στο 23-17 λίγο μετά. Ο Διακονικολάου με τον Αγγελωνίτη Α. σκόραραν για το 27-17, με τον Γιαννιο να απαντά, 27-21, πριν ο Διακονικολάου κλείσει το ημίχρονο στο 32-21. Στην επανάληψη ο Διακονικολάου με τον Αγγελιδέλη έφεραν την ομάδα τους στο 36-21, ενώ οι δυο τους μαζί με τον Πασσαλη σκόραραν και σε ένα 10-0 για το 46-23 λίγο αργότερα. Με δικό τους σερί 0-8 οι Τεμπελέηκερς μείωσαν με Δελη και Γιαννιο σε 46-31 στο τέλος της 3ης περιόδου, για να έρθει ο πρώτος για το 48-34 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Διακονικολάου με τον Κληρονόμο έφεραν τον αγώνα στο 55-34 και το 60-36 λίγο μετά, με τον Μακρυδακη και τον Δελη να απαντούν για το 61-46 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Διακονικολάου είχε 20 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Κλιμαντήρης Σ. 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κλιμαντήρης Δ. 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αγγελιδέλης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Τεμπελέηκερς ο Δελης είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Γιαννιος 14 πόντους, 19 ριμπάουντ.

Lazers – Remal Madri 54-66

Οι Remal Madri κέρδισαν με 54-66 τους Lazers με το ματς να ξεκινά με 2-4 και 4-6 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Lazers για το 8-6. Μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες στο 8-8, το 11-11 και το 13-13 οι Remal Madri έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 13-16. Στη 2η περίοδο οι Remal Madri πήγαν στο 13-20 και το 15-22. Οι Lazers απάντησαν για το 16-22, αλλά οι Remal Madri πήραν διψήφια διαφορά στη συνέχεια, 16-26 και 21-31, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 23-33. Στην επανάληψη οι Remal Madri έφτασαν στο 25-35 και το 27-38, για να ανεβάσουν τη διαφορά ως το 28-44. Οι Lazers απάντησαν για το 34-46, για να πάμε μετά στο 34-50. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Lazers έφτασαν το σερί τους στο 10-0 για το 44-50 με τους Remal Madri να απαντούν με 0-5 για το 44-55. Η διαφορά έπεσε και πάλι, 51-57, αλλά οι Remal Madri απάντησαν για το 51-63 καθαρίζοντας τη νίκη παρά τις προσπάθειες των Lazers (54-63).

Για τους νικητές ο Κυρανος είχε 25 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Μανινας 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μοτσαρος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σαγιακος 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Lazers ο Ρεμματας είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γιαννουλης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Σταυρου 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.

MyRema State Warriors – Mentores 35-53

Οι Mentores κέρδισαν τους MyRema State Warriors με 35-53 με το ματς να ξεκινά με 5-3 για τους MyRema State Warriors από τον Μπακαλη και τον Σαραντοπουλο, για να απαντήσουν ο Σαρρης με τον Αντωνακόπουλο. Ο Βερυκιος με τον Ισσαρη έφεραν τον αγώνα στο 10-7, ενώ ο Αθανασιάδης με τον Γαλατουλα σκόραραν για το 15-9 της ομάδας τους. Η περίοδος έκλεισε στο 15-12 από τον Τατση, με τον Σαραντόπουλο Π. και τον Σαραντόπουλο .Π να φέρνουν τους MyRema State Warriors στο 22-12 λίγο μετά. Ο Βασιλειάδης με τον Τάτση απάντησαν για το 22-16, με τον Βερύκιο να σκοράρει για το 27-16, πριν κλείσει ο Τατσης το ημίχρονο στο 27-19. Στην επανάληψη ο Σαρρης με τον Αντωνακόπουλο και τον Σκυλογιαννη ισοφάρισαν τον αγώνα, για να έρθουν ο Τάτσης με τον Αντωνακόπουλο και να φτάσουν ως το 30ο λεπτό το σερί της ομάδας τους στο 0-15 για το 28-35. Το σερί για τους Mentores συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο, όταν ο Σκυλογιαννης με τον Τατση έγραψαν το 28-43 για το 0-23. Το σερί διέκοψε ο Αθανασιάδης, με τον Βερυκιο να γράφει το 33-45. Ο Τατσης με τον Κλαπη σκόραραν για το 33-51, με το ματς να κλείνει από Βερυκιο και Κλαπη στο 35-53.

Για τους νικητές ο Τάτσης είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αντωνακόπουλος 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κλαπης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σκυλογιαννης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους MyRema State Warriors ο Βερυκιος είχε 14 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Αθανασιάδης 7 πόντους, ο Ισσαρης 2 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Abaleiros – Μπίρι Μπίρι 56-52

Οι Abaleiros κέρδισαν τους Μπίρι Μπίρι με 56-52 με το ματς να ξεκινά με 2-4 για τους Μπίρι Μπίρι από τον Παπανδρεου και τον Ευαγγελίδη για να απαντήσουν ο Κατσαβος με τον Σταμπουρλο. Ο Ευαγγελιδης έφερε το ματς στο 9-11 για την ομάδα του, ο Διγαλετος με τον Κατσαβο σκόραραν για το 15-11 με τον Παπανδρέου και τον Ευαγγελίδη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 17-15. Στη 2η περίοδο ο Ευαγγελίδης ισοφάρισε στο 17-17 και το 19-19, με τους Μπίρι Μπίρι να ισοφαρίζουν το ματς και στο 22-22. Ο Καββαδας με τον Πετριδη απάντησαν, αλλά ο Βηχας έκλεισε το ημίχρονο στο 25-26 για τους Μπίρι Μπίρι. Στην επανάληψη ο Μπλιθικιωτης σκόραρε για το 26-30, με τον Καμαριωτάκη να απαντά και μαζί με τον Κατσαβο να γράφουν το 38-30 με 12-0 σερί για την ομάδα τους. Ο Καμαριωτάκης σκόραρε και για το 40-33, με τον Αβραμίδη να γράφει το 42-34. Η περίοδος έκλεισε από τον Βηχα στο 42-37, με τον Παπανδρέου και τον Ευαγγελίδη να σκοράρουν για το 42-43 και το προσπέρασμα για τους Μπίρι Μπίρι. Ο Καλλης με τον Σταμπουρλο έφεραν την ομάδα τους στο 47-46, με τον Ευαγγελίδη να απαντά για το 49-50 λίγο μετά. Με τον Αβραμίδη και βολές οι Abaleiros σκόραραν για το 53-50, ο Ευαγγελίδης απάντησε και πάλι, 53-52, αλλά ο Αβραμίδης με τον Πετρίδη έκλεισαν τον αγώνα στο 56-52 για τους Abaleiros.

Για τους νικητές ο Καμαριωτάκης είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Κατσαβος είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σταμπουρλος 9 πόντους, ο Αβραμιδης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Παπανδρέου 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βηχας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Τουβλέικερς – Greek BB Mambas 68-41

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν με 68-41 τους Greek BB Mambas με το ματς να ξεκινά με 3-3 και 5-5 πριν οι νικητές τρέξουν σερί 11-0 με τον Μαρίνο, τον Καμιναρη και τον Μητσόπουλο για το 16-5. Ο Σιφλιμιρης με τον Σταντζο απάντησαν για το 16-10, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Καμιναρη στο 19-10. Στη 2η περίοδο ο Μαρίνος σκόραρε για το 22-12 και μετά τν απάντηση του Σδουγκα ο Μητσοπουλος με τον Μπαλασκα έτρεξαν σερί 6-0 για το 28-14 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Κολλιόπουλος με τον Σδουγκα σκόραραν για τους Greek BB Mambas, 28-17 και 31-19, πριν ο Μητσόπουλος με τον Μπαλασκα απαντήσουν για το 37-19. Ο Σδουγκας έφερε τον αγώνα στο 37-23, ο Σταντζος μείωσε σε 40-25 και 41-27 λίγο μετά, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 7-0 για τους Τουβλέικερς, ο Μητσόπουλος με τον Χρηστίδη και τον Καμινάρη έφεραν την ομάδα τους στο 48-27. Στην 4η περίοδο ο Μπαλασκας έγραψε το 50-29, με τον Μπεμπελο να απαντά πριν ο Χρηστίδης σκοράρει για το 54-31. Ο Κολλιόπουλος με τον Μπεμπελο έφεραν τον αγώνα στο 54-35, με τον Αλοναρίτη να σκοράρει για το 61-37 της ομάδας του λίγο μετά. Ο Διπλος μείωσε σε 61-41, αλλά ο Αλοναρίτης με τον Λιβαδα έκλεισαν τον αγώνα στο 68-41 για τους Τουβλέικερς.

Για τους νικητές ο Μητσόπουλος είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αλοναρίτης 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καμιναρης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μαρινος 9 πόντους, ο Λιβαδας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μπαλασκας 9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Greek BB Mambas ο Σδουγκας είχε 11 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Σταντζος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Los Rebels – Athens Finest 37-47

Οι Athens Finest κέρδισαν με 37-47 τους Los Rebels για να παραμείνουν αήττητοι. Το ματς ξεκίνησε με 5-0 για τους Los Rebels από τον Σακελλαρίου Δ. και τον Γρηγορόπουλο, για να απαντήσει ο Αποστολάκος για το 5-7-. Ο Σακελλαρίου Α. με τον Βαρωνο έφεραν τον αγώνα στο 9-7, ενώ ο πρώτος σκόραρε και για το 11-9. Ο Ζαχαριας απάντησε με τον Αποστολάκο να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 11-15 για την ομάδα του. Ο Σακελλαρίου Α. μείωσε σε 13-15, ο Κουρτογιάννης απάντησε για το 13-18, με τους Los Rebels να ισοφαρίζουν τον αγώνα με τον Γρηγορόπουλο και τον Σαμπλαουρα σε 20-20. Ο Αποστολάκος ήταν που με 5 πόντους έκλεισε το ημίχρονο στο 20-25, με τον Γρηγορόπουλο να απαντά στην επανάληψη για το 24-27 και το 26-29. Ο Χαβλικ με τον Ζαχαρια ανέβασαν τη διαφορά στους 7, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 29-33 από τον Σακελλαρίου Δ.. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αποστολάκος έφερε τον αγώνα στο 30-35, με τον Σακελλαρίου Α. να μειώνει σε 32-35 και 33-36 λίγο μετά. Ξανά ο Αποστολάκος ήταν που σκόραρε ως το 33-42 της ομάδας του, με τον Σακελλαρίου Δ. να μειώνει στους 6. Ο Αποστολάκος έφερε το ματς στο 36-44, ο Γρηγορόπουλος μείωσε σε 37-44, με τον Αποστολάκο να κλείνει το παιχνίδι με τρίποντο στο τέλος για το 37-47.

Για τους νικητές ο Αποστολάκος είχε 34 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Ζαχαριας 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες. Για τους Los Rebels ο Γρηγορόπουλος είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σακελλαρίου Α. 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σακελλαρίου Δ. 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.