Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητη η Τιρινίνι, μεγάλη νίκη για Hoopers!

Αήττητη η Τιρινίνι, μεγάλη νίκη για Hoopers!

Η Τιρινίνι πήγε στο 7-0 στον όμιλο κερδίζοντας με 63-60 τους Rocks B.C. για την 7η αγωνιστική του Γ ομίλου στο A1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», φτάνοντας στο 13-0 φέτος. Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 79-55 τους Zeppelin για να πάνε στο 6-1 και να ακολουθούν κατά πόδας, με τον Ρεμπελιακό να επικρατεί με 67-57 κόντρα στους Giagelia Bulls. Τέλος, άλλη μία νίκη για τους Athens Supergrungers, 63-52 τους Gademians.

Red Hot Chili Hoopers – Zeppelin 79-55

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 79-55 τους Zeppelin κάνοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε με τους νικητές να επιβάλλουν το ρυθμό τους, 20-10 η πρώτη περίοδος με τις βάσεις να έχουν τεθεί. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Zeppelin βελτιώθηκαν, αλλά οι Red Hot Chili Hoopers ήταν και πάλι καλύτεροι, σκόραραν πάνω από 20 πόντους, το 22-18 μας έφερε στο 42-28 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο οι Zeppelin κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα, 17-18 το σκορ εκεί για να πάμε στο 59-46 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο οι κυριάρχησαν ξανά, το 20-9 εκεί τους έφερε στο τελικό 79-55 και τη μεγάλη νίκη.

Για τους νικητές ο Κυριάκογλου είχε 18 πόντους, ο Ζυγούμης 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Σακλαρίδης 12 πόντους, ο Γεωργόπουλος 14 πόντους, ο Κρινης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες. Για τους Zeppelin ο Μιχος είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Αντωνίου 13 πόντους, ο Παπαδάτος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Λιάπης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ.

.

Τιρινίνι – Rocks B.C. 63-60

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Rocks B.C. για να επεκτείνει το αήττητό της στο 13-0 με το ματς να ξεκινά με 4-0 για τους Κυπελλούχους, για να απαντήσουν γι ατο 5-6 οι Rocks B.C. στο 6ο λεπτό. Οι Rocks B.C. πήγαν στο 8-12 στη συνέχεια με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-13. Στη 2η περίοδο οι Rocks B.C. έφτασαν στο 17-19 και το 19-22, για να ανεβάσουν την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες στη συνέχεια, 23-27 και 25-31. Στην 3η περίοδο η Τιρινίνι ισοφάρισε το ματς σε 32-32 για να περάσει μπροστά με 37-36 και να πάει στο 44-39 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το 54-48 οι Rocks B.C. πλησίασαν σε 56-54 στο 37ο λεπτό, με την Τιρινίνι να πηγαίνει στο 62-55 λίγο μετά για να πάρει τη νίκη με 63-60, αφού στην τελευταία τους επίθεση οι Rocks B.C. δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο στο σουτ της ισοφάρισης.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Λεγάκης 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γιαμαίος 10 πόντους, ο Τζαβάρας 7 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Rocks B.C. ο Ρήγας είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Ευαγγέλου 8 πόντους, ο Παπαδάκης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Λαζάρου 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τσεκερης 7 πόντους.

.

Gademians – Athens Supergrungers 52-63

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν τους Gademians με 52-63 με τους νικητές να παίρνουν προβάδισμα με 13-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου για να προσπεράσουν οι Gademians στο 2ο δεκάλεπτο, 21-19 με 8-0 σερί. Ένα 0-10 από τους Athens Supergrungers έφερε τον αγώνα στο 21-29 με τους Gademians να πλησιάζουν ξανά, 27-29, και το ημίχρονο να κλείνει στο 27-31. Στην επανάληψη οι Athens Supergrungers έφτασαν το σερί τους στο 0-15 για να προηγηθούν με 29-44 και 15 πόντους, ενώ λίγο αργότερα πήγαν στο 31-48. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 34-48, ενώ μετά το 34-50 οι Gademians πλησίασαν ως το 43-52 με 9-2 σερί. Οι Athens Supergrungers απάντησαν για το 43-55, με το ματς να πηγαίνει στο 45-58 και το 48-60, πριν κλείσει στο 52-63.

Για τους νικητές ο Κατσαμπανης είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουρτης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Θεοδώρου 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τσίπρας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λιουτας 7 πόντους. Για τους Gademians ο Βερρας είχε 25 πόντους, 19 ριμπάουντ, ο Μπιτερνας 8 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Παπαδόπουλος 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Giagelia Bulls – Ρεμπελιακός 57-67

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Giagelia Bulls με 57-67 καταφέρνοντας να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στην επανάληψη. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Giagelia Bulls που προηγήθηκαν με 21-15 στην πρώτη περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο το ματς ισορρόπησε, αλλά οι Giagelia Bulls μπόρεσαν να ανεβάσουν περισσότερο τη διαφορά, το 15-12 εκεί τους έφερε στο 36-27 στην ανάπαυλα. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με μια πολύ καλή 3η περίοδο, κράτησε τους αντιπάλους του στους 6 πόντους, το 6-18 που έτρεξε εκεί τον έφερε στο 42-45 και του έδωσε κεφάλι στο σκορ. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ρεμπελιακός ήταν που κράτησε τον έλεγχο, 15-22 το επιμέρους σκορ, για να φτάσουμε στο τελικό 57-67.

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 21 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ηλιάκης 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Πλεξουσάκης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Giagelia Bulls ο Ρήγας είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Σαχας 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Βλαχος 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Καλαμπουκας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Πρόγραμμα τελικού Stars Battle

Οι διοργανωτές του “Πάνος Ζαχαρογιάννης” ανακοίνωσαν το πρόγραμμα για τον τελικό του Stars Battle …