Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αναλλοίωτη η κορυφή, ανεβαίνουν οι Κένταυροι!

Αναλλοίωτη η κορυφή, ανεβαίνουν οι Κένταυροι!

Οι Pick ‘n’ Troll έμειναν στην ισοβαθμία της κορυφής του Β ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά την 7η αγωνιστική, κερδίζοντας τη Δουρούτη με 59-50. Μαζί τους στο 6-1 οι Orlando Tragic μετά το 80-39 επί των Filoiadelfia 76ers. Οι Κένταυροι ανέβηκαν στο 5-2 επικρατώντας των Chicago Tools με 59-45, ενώ οι Lazer πέτυχαν την 3η τους νίκη με το οριακό 45-44 επί του KMC B.C..

Pick ‘n’ Troll – Δουρούτη 59-50

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν τη Δουρούτη με 59-50 μπαίνοντας πολύ δυνατά στο παιχνίδι, καθώς το 25-11 της πρώτης περιόδου τους έβαλε στη θέση του οδηγού στο ματς. Η Δουρούτη απάντησε με 9-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιώνοντας πολύ την άμυνά της, για να πλησιάσει σε 34-26 στο ημίχρονο. Όμως, στην 3η περίοδο, οι Pick ‘n’ Troll είχαν τον απόλυτο έλεγχο, κράτησαν τους αντιπάλους τους μόλις στους 2 πόντους, για να γράψουν ένα 13-2 και να ξεφύγουν με 47-28 στο σκορ. Η Δουρούτη προσπάθησε στην 4η περίοδο να γυρίσει τον αγώνα, το 12-22 εκεί, όμως, την έφερε ως το τελικό 59-50 με τους Pick ‘n’ Troll να παίρνουν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Τσοπανάκης Γ. είχε 19 πόντους, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Φουκος 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μουκοβινας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τη Δουρούτη ο Μπακελας είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Ζησιδης Ο. 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

KMC B.C. – Lazer 44-45

Οι Lazer κέρδισαν τον KMC B.C. με 44-45 με το ματς να ξεκινά με 2-4 και 4-6 για τους νικητές για να απαντήσουν για το 7-6 ο Ντουνης με τον Μαριολη. Ο Αντιπαριώτης έφερε την ομάδα του στο 7-11, με τον Καψη να μειώνει σε 9-12 για να κλείσει ο Κοκκαλακης την περίοδο στο 9-14. Στη 2η περίοδο ο Αθανασόπουλος έγραψε το 9-18 για τους Lazer, με τον ίδιο και τον Αντιπαριώτη να σκοράρουν για το 11-22 λίγο μετά. Οι ξέφυγαν με 13-27 λίγο μετά, για να πάνε με τον Αντιπαριώτη στο 14-32 πριν κλείσει το ημίχρονο στο 16-32 από τον Μαριολη. Στην επανάληψη ο Καψης με τον Μαριολη μείωσαν σε 25-32, για να απαντήσει ο Καλαμπακος. Ο Ντουνης έφερε το ματς στο 30-36 με τον Αθανασόπουλο να κλείνει την περίοδο στο 30-38. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πάλλας με τον Πυργιερη σκόραραν για το 34-38, για να απαντήσει ο Κοκκαλακης για το 34-41. Από τον Καψη η διαφορά έπεσε και πάλι στους 5 πόντους, αλλά ο Καλαμπάκος με τον Κοκκαλακη έγραψαν το 36-45. Ο Ντουνης με τον Καψη βοήθησαν τον KMC B.C. να πλησιάσει σε 42-45, με τον Μαριολη να γράφει το 44-45, αλλά τους Lazer να φεύγουν με τη νίκη.

Για τους νικητές ο Αντιπαριώτης είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Αθανασόπουλος 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Κοκκαλάκης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τον KMC B.C. ο Μαριολης είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ντουνης 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Καψης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Filoiadelfia 76ers – Orlando Tragic 39-80

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 39-80 τους Filoiadelfia 76ers ανεβάζοντας τη διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-9 για τους Orlando Tragic που έκλεισαν στο 4-11 το πρώτο δεκάλεπτο για να φτάσουν στο 4-20 στη 2η περίοδο. Μετά την απάντηση από τους Filoiadelfia 76ers οι Orlando Tragic πήγαν στο 6-31, για να σκοράρουν οι Filoiadelfia 76ers για το 10-33. Το ματς πήγε στο 12-37 και το 14-39 στο ημίχρονο, με τους Filoiadelfia 76ers να σκοράρουν για το 18-39 στις αρχές της 3ης περιόδου. Λίγο πιο μετά η διαφορά έπεσε στους 20 πόντους, 23-43, με τους Orlando Tragic να απαντούν για το 23-50 και το 25-54. Οι Filoiadelfia 76ers σκόραραν για το 28-54, με τους Orlando Tragic να απαντούν για το 28-58 για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 30-58. Στην 4η περίοδο οι Filoiadelfia 76ers έγραψαν το 32-58, με τους Orlando Tragic να απαντούν και πάλι για το 34-63 για να πάνε λίγο μετά στο 36-73 και να κλείσει το ματς στο 39-80.

Για τους νικητές ο Μπελεχάκης είχε 20 πόντους, 19 ριμπάουντ, ο Ριγόπουλος 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Καλογηρου 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Αρχοντόπουλος 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Τσουλφας 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Κουζουλης είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Ανδρασκελας 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Κένταυροι – Chicago Tools 59-45

Οι Κένταυροι κέρδισαν τους Chicago Tools με 59-45 με το ματς να ξεκινά με 2-5 και 4-7 για τους Chicago Tools με τους Κένταυρους να απαντούν για το 9-7 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-8 Στη 2η περίοδο οι Κένταυροι ξέφυγαν με 16-8 για να απαντήσουν οι Chicago Tools για το 16-12. Το ματς πήγε στο 21-12 με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-15 μετά το 21-15. Στην 3η περίοδο οι Chicago Tools μείωσαν σε 24-20, για να απαντήσουν οι Κένταυροι για το 32-20. Η διαφορά έπεσε και πάλι κάτω από τους 10 πόντους, 33-26, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 35-26. Στην 4η περίοδο το ματς πήγε στο 37-28, με τους Chicago Tools να μειώνουν σε 39-31 λίγο μετά. Οι Κένταυροι απάντησαν για το 42-31, αλλά οι Chicago Tools πλησίασαν και πάλι, 42-34 και 46-37 μετά το 46-34. Οι Κένταυροι δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να μειώσουν κι άλλο τη διαφορά, ένα 8-0 τους έφερε στο 54-37 για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη με το ματς να πηγαίνει στο 56-41 πριν κλείσει στο 59-45 περνώντας από το 59-41.

Για τους νικητές ο Τσιότσιος είχε 17 πόντους, ο Παππας 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες, o Κορδαλης 8 πόντους. Για τους Chicago Tools ο Μιχαλόπουλος είχε 22 πόντους, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Πλεξιδας 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.