Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητοι οι Miners, ψηλά η Ήρεμη Δύναμη!

Αήττητοι οι Miners, ψηλά η Ήρεμη Δύναμη!

Οι Miners κέρδισαν την Boom Shakalaka με 69-54 για τη 10η αγωνιστική στον Α όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να παραμείνουν αήττητοι πηγαίνοντας στο 11-0 στον όμιλο. Η Ήρεμη Δύναμη συνεχίζει στην πρώτη τριάδα του ομίλου μετά το 70-44 επί των Gunners, ενώ η Havana Rum κέρδισε με 67-48 τους Σουβλέηκερς για να παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης.

Miners – Boom Shakalaka 69-54

Οι Miners κέρδισαν με 69-54 την Boom Shakalaka για να παραμείνουν αήττητοι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 10-3 για τους νικητές από τον Αρβανιτέλη, τον Ράπτη και τον Κωτσιδη, για να απαντήσει ο Κυριαζόπουλος. Ο Κονδύλης μείωσε σε 12-8 και σε 14-13 λίγο μετά για να απαντήσει ο Σακαράκης. Ο Κυριαζόπουλος έφερε το ματς ξανά στον πόντο, με τον Σπανο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 18-18. Στη 2η περίοδο ο Κυνηγόπουλος έβαλε μπροστά τους Miners με τον Κονδύλη να μειώνει σε 22-21, πριν ο Αρβανιτέλης με τον Ράπτη απαντήσουν για το 28-21. Ο Κυνηγόπουλος έφερε τη διαφορά στους 8 πόντους στο 31-23 με τον Σπανό να μειώνει και να κλείνει το ημίχρονο στο 33-30. Στην επανάληψη ο Αρβανιτέλης με τον Σιούτη και τον Κυνηγόπουλο σκόραραν για το 39-32, με τον Σπανό και τον Κυριαζόπουλο να φέρνουν το ματς στους 5 πόντους, 41-36, πριν ο Σακαράκης με τον Κωτσίδη δώσουν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στους Miners, 46-36. Ο Κυριαζόπουλος με τον Κονδύλη προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά από τον Μπενετση το δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-41. Στην 4η περίοδο ο Κωτσιδης με τον Ράπτη έφεραν τον αγώνα στο 59-43 για την ομάδα τους, ενώ ο Σιουτης σκόραρε για το 61-45. Με τον Κονδυλη και τον Κυριαζόπουλο η Boom Shakalaka έφερε το ματς στο 61-49, για να απαντήσουν ο Αρβανιτέλης με τον Σακαράκη για το 67-50. Ο Κονδύλης σκόραρε για το 67-54 με το ματς να κλείνει από τον Αρβανιτελη.

Για τους νικητές ο Αρβανιτέλης είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σακαράκης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Σιούτης 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κυνηγόπουλος 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Κωτσίδης 8 πόντους, 18 ριμπάουντ, ο Ράπτης 7 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για την Boom Shakalaka ο Κονδυλης είχε 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σπανός 13 πόντους, 4 ασίστ, ο Κυριαζόπουλος 11 πόντους, 14 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Gunners 70-44

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε τους Gunners με 70-44 για να παραμείνει σε τροχιά τριάδας στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 6-3 για να πάει στο 13-3 η Ήρεμη Δύναμη και το 17-7 λίγο μετά με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-7. Στη 2η περίοδο οι νικητές έφτασαν στο 23-7 και το 27-9 για να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 31-9, και να κλείσει το ημίχρονο στο 36-16. Στην επανάληψη οι Gunners αντέδρασαν για το 36-19 με την Ήρεμη Δύναμη να απαντά για το 40-21 πριν οι Gunners σκοράρουν για το 41-25 και το 47-31 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 52-31. Στην 4η περίοδο η διαφορά έμεινε στις παρυφές των 20 πόντων, 54-34 και 60-41, για να φτάσουμε λίγο μετά στο 55-41 και το 68-44 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Κουβαρας είχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Ανανιαδης 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Χατζηιωαννίδης 10 πόντους, ο Κωλετσας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Λάμπρου 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Βλάχος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Gunners ο Παπαγεωργίου είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Χαϊδας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κουτρης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Havana Rum – Σουβλέηκερς 67-48

Η Havana Rum κέρδισε με 67-48 τους Σουβλέηκερς με το ματς να ξεκινά με 13-2 για τους νικητές από τον Μπακαυγα Α., τον Μπακαυγά Γ. και τον Παπαδημητρίου. Ο Μαυροματης απάντησε με τον Εξαρχο να φέρνει το ματς στο 15-7, πριν ο Μοσχιδης κλείσει το δεκάλεπτο στο 17-11. Στη 2η περίοδο ο Βασσης μείωσε σε 17-13 για να τρέξουν ο ίδιος με τον Μαστορακη και τον Μοσχιδη σερί 0-10 για το 18-23 λίγο μετά, ολοκληρώνοντας ένα 1-16 από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ραδόπουλος απάντησε και με τον Δραβιλα ισοφάρισαν τον αγώνα σε 25-25 για να κλείσει το ημίχρονο ο Τσιμπογλου στο 25-27 για τους Σουβλέηκερς. Στην 3η περίοδο ο Δραβιλας έφερε το ματς στα ίσα, με τον Τσιμπογλου να δίνει προβάδισμα στους Σουβλέηκερς. Ο Παραμερίτης με τον Παπαδημητρίου σκόραραν για το 34-31, αλλά ο Μαστοράκης με τον Μοσχιδη απάντησαν για το 34-35, στο τελευταίο προβάδισμα των Σουβλέηκερς. Η Havana Rum με τον Μπακαυγα Γ. και τον Παραμερίτη πήγε στο 51-35 και λίγο μετά στο 46-36, γι ανα κλείσει το δεκάλεπτο στο 48-37 με σερί 14-2. Στην 4η περίοδο ο Εξαρχος με τον Βασση μείωσαν σε 50-42, αλλά ο Παραμερίτης με τον Ραδόπουλο απάντησαν για το 55-42. Στους 11 μείωσε ο Βασσης, με τον Παπαδημητρίου να σκοράρει για το 60-44 και το 65-46 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Παπαδημητρίου είχε 19 πόντους, ο Μπακαυγας Γ. 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παραμεριτης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ραδόπουλος 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Σουβλέηκερς ο Μοσχιδης είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Βασσης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Εξαρχος 10 πόντους, ο Τσιμπογλου 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.