Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ντέρμπι και ισοβαθμίες!

Ντέρμπι και ισοβαθμίες!

Συνεχίζει να προσφέρει συγκινήσεις ο αμφίρροπος Β όμιλος του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», καθώς μετά την 11η αγωνιστική 4 ομάδες ισοβαθμούν με 4 ήττες η καθεμία στις θέσεις 3-6, με τους Porto Mpagaz να ακολουθούν δύο ήττες πιο κάτω! Οι Στιγκιντριακοί παρέμειναν μόνοι πρώτοι μετά τη νίκη τους ύστερα από δύο παρατάσεις στο φοβερό ματς με τους LA Stripers με 81-77, ενώ η Victorious κέρδισε τους Porto Mpagaz με 56-43 για να συνεχίσει στη 2η θέση. Από εκεί και πέρα, τα Χώματα νίκησαν με 55-51 τον Γ.Α.Σ.Τ., ενώ οι Nikea Lions επικράτησαν με 67-62 του Ερμή, με τους Raptors να διπλασιάζουν τις νίκες τους κόντρα στους Ρούκουνες, 77-53. Έτσι, Χώματα, Raptors, Ρούκουνες και Nikea Lions βρίσκονται και οι τέσσερις στις 4 ήττες και η μάχη για τα πλέι οφς και το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα καλά κρατεί στο γκρουπ!

Στιγκιντριακοί – LA Stripers 81-77παρβ

Οι Στιγκιντριακοί παρέμειναν στην πρώτη θέση του ομίλου μετά τη νίκη τους στη δεύτερη παράταση επί των LA Stripers. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-2 για τους νικητές από τον Γραψα και τον Νικολιτς, για να απαντήσουν ο Καπιρης με τον Γαλιατσο για το 7-6. Ο Ιορδάνου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 9-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μαχαιρα στο 13-13. Στη 2η περίοδο οι LA Stripers μπήκαν δυνατά και με 0-11 σερί κατάφεραν με τον Ιορδάνου, τον Βεντουρη, τον Αχιλλια και τον Γαλιατσο να προηγηθούν με 13-24. Ο Μαχαιρας απάντησε για το 17-24 με τον Γαλιατσο να ανεβάζει τη διαφορά στους 9 στο 17-26 και το 21-30. Οι Στιγκιντριακοί αντέδρασαν και με δικό τους σερί 11-0 κατάφεραν με τον Γράψα και τον Γαβρίδη να προηγηθούν με 32-30 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Γουσετης έβαλε μπροστά την ομάδα του, 32-34, με τον Γραψα και τον Δημητρίου να απαντούν για το 39-34. Ο Γκογκας έφερε την ομάδα του στο 44-35 μαζί με τον Μαχαίρα, ενώ ο Γράψας σκόραρε για το 46-37, προτού ο Γαλιατσος με τον Ιορδάνου απαντήσουν για το 46-42 της περιόδου. Στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου ο Γαλιατσος με τον Γουσετη έφεραν τους LA Stripers ξανά μπροστά, ένα 2-9 έγραψε το 48-51. Ο Γκογκας ισοφάρισε και σκόραρε για το 54-51, με τον Γουσετη να ισοφαρίζει. Με τον Γραψα και τον Γαβριδη οι Στιγκιντριακοί πήγαν στο 58-54, ενώ ο Γράψας έγραψε και το 61-56. Ο Γουσετης με τον Γαλιατσο απάντησαν για το 61-61, ο Γαβριδης έφερε την ομάδα του στο 63-61, αλλά ο Ιορδάνου ισοφάρισε σε 63-63 για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί ο Γουσετης έγραψε το 63-66, για να ισοφαρίσει ο Μαχαριας, με τον Γουσέτη ξανά να δίνει προβάδισμα στους LA Stripers, αλλά τον Γαβρίδη να σκοράρει για να στείλει το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση. Με τον Δημητρίου και τον Γκογκα οι Στιγκιντριακοί προηγήθηκαν με 72-68 σε αυτή, αλλά ο Γουσετης με τον Καπιρη έδωσαν προβάδισμα στους LA Stripers, 72-73. Ο Γαλιατσος σκόραρε για το 73-75, με τον Γαβριδη να απαντά, 77-75. Ο Καπιρης ισοφάρισε σε 77-77, με τον Γράψα και τον Μπετσιο να φέρνουν την ομάδα τους στο 81-77 χαρίζοντάς της τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 21 πόντους, 3 ασίστ, ο Γραψας 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μαχαιρας 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Γκογκας 11 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους LA Stripers ο Γαλιατσος είχε 23 πόντους, 18 ριμπάουντ, ο Ιορδάνου είχε 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ με 10/11 δίποντα, ο Γουσετης 20 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Καπιρης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Porto Mpagaz – Victorious 43-56

Η Victorious κέρδισε τους Porto Mpagaz με 43-56 για να συνεχίσει τη μάχη της στον όμιλο, προσπαθώντας να «σβήσει» τον μηδενισμό που κουβαλάει. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-4 και 1-6 για τους Porto Mpagaz από τον Βρουτση και τον Λαμπροπουλο, για να απαντήσει η Victorious και να προσπεράσει με Θεοδωρόπουλο και Παπαδόπουλο, 13-14. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Σπηλιόπουλο στο 15-14, αλλά η Victorious με τον Θεοδωρόπουλο και τον Νικηφόρο στη 2η περίοδο πήγε στο 15-20. Ο Γκραβας απάντησε για το 19-20, με τον Παγουλατο να φέρνει την ομάδα του στο 19-24 και τον Σεβαστο με τον Θεοδωρόπουλο να σκοράρουν για το 19-29. Ο Σπηλιόπουλος με τον Γκραβα μείωσαν σε 23-29 στο ημίχρονο για να φέρει ο Βρουτσης τον αγώνα στο 25-29 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Από τον Σοφιανόπουλο οι Porto Mpagaz πλησίασαν σε 29-32, με τον Παπαδόπουλο και τον Σεβαστό να φέρνουν τη Victorious στο 29-39 στη συνέχεια. Ο Σεβαστός σκόραρε και για το 31-42 με τον Θεοδωρόπουλο να φέρνει την ομάδα του στο 31-45. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Γιαννίκα στο 33-45, με τον Βρουτση να ρίχνει τη διαφορά στους 10 πόντους. Ως το 4ο λεπτό της 4ης περιόδου οι ομάδες είχαν φτάσει στο 35-47 με τις άμυνες να κυριαρχούν, αλλά ο Παπαδόπουλος σκόραρε για το 35-49 και ο Θεοδωρόπουλος έφερε τον αγώνα στο 36-5. Ο Σιμος με τον Βρουτση προσπάθησαν να μειώσουν, 43-53, αλλά ο αγώνας έκλεισε από τον Σεβαστό στο 43-56.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Σεβαστός 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Porto Mpagaz ο Βρουτσης είχε 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Λαμπρόπουλος 7 πόντους, 3 κλεψίματα.

Ερμής – Nikea Lions 62-67

Οι Nikea Lions κέρδισαν τον Ερμή με 62-67 για να πετύχουν μια σημαντική νίκη στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 7-2 για τον Ερμή από τον Μελα, τον Κουμουτσακο και τον Οικονόμου, για α απαντήσει ο Κυριαζίδης. Με τον Λαππα και τον Σιαννα οι Nikea Lions προσπέρασαν στο 9-10 ενώ ο Ξανθάκης τους έφερε στο 9-12. Ο Ερμής μείωσε σε 11-12, αλλά η περίοδος έκλεισε στο 11-17 από τον Χατζηγεωργίου για τους Nikea Lions. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μελας μείωσε σε 14-17, με τους Nikea Lions να απαντούν για το 14-23. Με τον Κοβε ο Ερμής πλησίασε σε 18-23, για να φτάσει στο 23-25 λίγο μετά με τον Ψαρρο και να προσπεράσει σε 26-25 με τον Οικονόμου. Ο Κυριαζίδης απάντησε, αλλά από τον Τυλιγαδα το ημίχρονο έκλεισε στο 30-27. Στην επανάληψη οι Nikea Lions σκόραραν για το 30-32 για να απαντήσει ο Οικονόμου, 33-32. Με τον Κακλεα οι Nikea Lions προσπέρασαν στο 33-35 και έφτασαν στο 33-37, για να μειώσει σε 35-38 ο Ερμής. Με τον Κιτσο το ματς πήγε στο 35-42, για να κλείσει την περίοδο ο Μελας στους 5 πόντους. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μελας σκόραρε για το 40-42, με τον Κυριαζίδη να απαντά και τον Ξανθάκη να φέρνει την ομάδα του στο 42-48. Ο Κοβες μείωσε σε 46-48, με τους Nikea Lions να απαντούν με Χατζηγεωργίου και Κακλεα για το 46-52. Στους 4 από τον Μελα, αλλά ο Κυριαζιδης με τον Κακλεα σκόραραν για το 48-58 με ένα σερί 0-6 για τους Nikea Lions. Ο Ψαρρος μείωσε σε 53-59 λίγο μετά, με τον Ξανθάκη να φέρνει την ομάδα του στο 53-63. Ξανθά στους 10 από τον Τολια, με τον Ψαρρο και τον Μελα να μειώνουν σε 62-66. Οι Nikea Lions είχαν 4 άστοχες βολές στο ενδιάμεσο, αλλά στο τέλος ο Ξανθάκης έγραψε 1/2 για το 62-67 και τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Κυριαζίδης είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Λαππας 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τολιας 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Ξαθάκης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κακλεας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τον Ερμή ο Μελας είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ψαρρος 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κοβες 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τυλιγαδας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Γ.Α.Σ.Τ. – Χώματα 51-55

Τα Χώματα κέρδισαν τον Γ.Α.Σ.Τ. με 51-55 για να μείνουν ψηλά στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τον Γ.Α.Σ.Τ. που μετά το 4-4 κατάφερε να προηγηθεί με 10-7 και 14-9 για να τρέξει ένα 16-0 σερί ως το 30-9. Η πρώτη περίοδος είχε κλείσει στο 28-9 για τον Γ.Α.Σ.Τ., με τα Χώματα να σκοράρουν για το 32-12 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Γ.Α.Σ.Τ. έφτασε στο 35-12, με τα Χώματα να προσπαθούν να αντιδράσουν, 35-15 και 36-18, για να σκοράρουν τρίποντο για το 38-21 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο τα Χώματα σκόραραν για το 40-25, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να απαντά με βολές για το 42-25 με 4:15 για το τέλος της περιόδου. Με 2-12 σερί τα Χώματα έφτασαν ως το 44-37 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, για να συνεχίσουν το σερί τους και στην 4η περίοδο και 8:20 πριν το φινάλε να φέρουν το ματς στο αίσα, 44-44, ολοκληρώνοντας ένα 2-19. Στο πεντάλεπτο πήραν προβάδισμα με 47-50, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να μειώνει σε 49-50, αλλά τα Χώματα να φτάνουν στο 49-54 με 1:30 για το φινάλε. Ο Γ.Α.Σ.Τ. μείωσε στους 3 στο τελευταίο λεπτό, αλλά με 1 βολή στο τέλος τα Χώματα σφράγισαν τη νίκη τους.

Για τους νικητές ο Καραμανλης είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Γκατσης Σ. 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μπιρης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Κουμουσιδης είχε 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Χαλδαίος 9 πόντους, ο Κοσσενας 8 πόντους, ο Μιλσης 7 πόντους.

Raptors – Ρούκουνες 77-53

Οι Raptors κέρδισαν τους Ρούκουνες με 77-53 για να διπλασιάσουν τις νίκες απέναντί τους. Το ματς ξεκίνησε με 10-3 για τους νικητές από τον Χαριτόπουλο, τον Καζα και τον Γιωτακη, για να απαντήσει ο Μουρικης. Με τον Καζα οι Raptors έφτασαν στο 16-6, αλλά ο Πανόπουλος με τον Μουρικη μείωσαν σε 16-11 για τους Ρούκουνες. Η περίοδος έκλεισε στο 20-11 από τον Γιωτάκη και τον Αραβαντινο, με τον δεύτερο να γράφει και το 22-11. Ο Χαριτόπουλος σκόραρε για το 24-13, με τον Μουρικη και τον Αντωνάτο να απαντούν, 26-20, και τον Ιριώτη να γράφει το 28-22. Ο Γρανισιωτη Ν. έφερε την ομάδα του στο 32-22, για να μειώσει ο Μαρκακη, 32-25. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Γρανισιώτη Ν. στο 36-25, με τον Παυλόπουλο να γράφει το 38-25 στις αρχές της επανάληψης. Ο Αντωνάτος μείωσε στους 11, με τον Καζα και τον Γιωτάκη να φέρνουν τον αγώνα στο 42-27. Κάτω από τους 10 από τον Μουρικη και τον Ιριώτη, 42-33, με τους Raptors να απαντούν με Παυλόπουλο και Γρανισιωτη Ν. για το 47-33. Ο Αντωνάτος σκόραρε για το 47-35, αλλά ο Αραβαντινός απάντησε για το 56-36 της ομάδας τους με σερί 9-1. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Ιριώτη στο 56-38 με τους Ρούκουνες να σκοράρουν για το 56-40 στην 4η περίοδο. Ο Αραβαντινος με τον Γιωτακη έφεραν το ματς στους 22 πόντους, 62-40, ενώ ο Γιωτάκης με τον Παυλόπουλο σκόραραν και για το 66-42 λίγο μετά. Ο Αντωνάτος απάντησε, αλλά οι Raptors σκόραραν για το 70-44 και με τον Χαριτόπουλο πήγαν στο 75-47 λίγο μετά. Ο Μουρίκης με τον Ιριώτη μείωσαν σε 75-53, για να κλείσει ο αγώνας από τον Γιωτάκη.

Για τους νικητές ο Γιωτακης είχε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Χαριτόπουλος 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Αραβαντινος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Γρανισιωτης Ν. 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Παυλόπουλος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Καζας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Ρούκουνες ο Μουρικης είχε 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 τάπες, ο Αντωνάτος 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Ιριώτης είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.