Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Νίκες για Superhonics-Ήρεμη Δύναμη, προβάδισμα Red-dicolo!

Νίκες για Superhonics-Ήρεμη Δύναμη, προβάδισμα Red-dicolo!

Οι Superhonics κέρδισαν με 66-31 την Boom Shakalaka για τη 12η αγωνιστική του Α ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να παραμείνουν δεύτεροι στον όμιλο. Μαζί τους βρίσκεται και η Ήρεμη Δύναμη, που κατόρθωσε να πάρει με το οριακό 61-60 το ροζ φύλλο στο ματς με τους Σουβλέηκερς. Οι Red-dicolo ανέβηκαν στο 4-5 μετά το 70-52 επί της Havana Rum αποκτώντας (μαζί με τους Gunners) προβάδισμα στη μάχη της πρόκρισης.

Boom Shakalaka – Superhonics 31-66

Οι Superhonics κέρδισαν με 31-66 τους Boom Shakalaka για να παραμείνουν στη 2η θέση. Το ματς ξεκίνησε με 2-6 για τους νικητές από τον Αντωνιάδη και τον Μαστοράκη, για να απαντήσει ο Κυριαζόπουλος. Ο Οικονόμου με τον Καϊτσα έφεραν τον αγώνα στο 4-10, με τον Ηλιόπουλο να απαντά για το 7-12. Ο Αντωνιάδης σκόραρε για το 7-14, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κουτσοθανάση στο 10-14. Στη 2η περίοδο ο Ηλιόπουλος με τον Σπανό μείωσαν σε 14-16 αλλά οι Superhonics απάντησαν με 0-11 σερί ως το ημίχρονο, 14-27 από τον Οικονόμου, τον Αντωνιάδη και τον Μπαρδανη. Στην επανάληψη ο Οικονόμου έφερε τον αγώνα στο 17-34, με τον Κτενοπουλο και τον Σπανό να απαντούν για το 23-36. Ο Οικονόμου με τον Αντωνιάδη πήγαν το ματς στο 24-41 για να σκοράρει ο πρώτος για το 25-43 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Ο Κουτσοθανάσης μείωσε σε 28-45, αλλά ο Καϊτσας με τον Χατζησταυρου απάντησαν για το 28-52. Ο Μπαρδανης με τον Μαστορακη σκόραραν για το 31-64 μετά το τρίποντο του Κουτσοθανάση, για να κλείσει το ματς ο Χατζησταυρου ολοκληρώνοντας ένα 0-14 για τους Superhonics.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μπαρδανης 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Αντωνιάδης 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Χατζησταυρου 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μαστοράκης 9 πόντους. Για την Boom Shakalaka ο Κουτσοθανάσης είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Σπανος 9 πόντους, 2 κλεψίματα.

Ήρεμη Δύναμη – Σουβλέηκερς 61-60

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 61-60 τους Σουβλέηκερς για να παραμείνει κι αυτή στη 2η θέση του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 6 συνεχόμενες ισοπαλίες ως το 12-12, με τον Κουβαρα και τον Κωλετσα να σκοράρουν για την Ήρεμη Δύναμη και τον Βασση με τον Μοσχιδη να απαντούν για τους Σουβλέηκερς. Ο Κουβαρας έφερε τον αγώνα στο 14-12, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μαστοράκη στο 16-14. Στη 2η περίοδο ο Κουρετσης σκόραρε για το 20-14 με τον Λαμπρου να γράφει το 23-17 και το 25-19 λίγο μετά. Ο Βασσης με τον Μοσχιδη απάντησαν για την ισοφάριση, 27-27, για να βάλει μπροστά ο Εξαρχος τους Σουβλέηκερς, 27-31, ολοκληρώνοντας ένα 2-12 σερί. Το ημίχρονο έκλεισε στο 30-31 από τον Χατζηιωαννίδη, με τους Σουβλέηκερς στην επανάληψη να μπαίνουν δυνατά, ο Σταματιου έφερε τον αγώνα στο 30-38. Ο Βασσης ανέβασε τη διαφορά για την ομάδα του, 32-42, με τον Μαστορακη και τον Μοσχιδη να σκοράρουν ως το 36-46. Ο Λαμπρου απάντησε, 39-46, αλλά ο Μαστορακης έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 39-50. Στην 4η περίοδο ο Μπιτσικας με τον Λαμπρου μείωσαν σε 43-50, για να φέρει ο Χατζηιωαννίδης το ματς στο 50-52 λίγο μετά. Ο Σταματίου σκόραρε για το 50-55, με τον Λαμπρου να απαντά, 54-55. Ο Βασσης κράτησε τους Σουβλέηκερς μπροστά, 54-57, αλλά ένα 7-0 από τον Λάμπρου έγραψε το 61-57 για την Ήρεμη Δύναμη, που πήρε το ροζ φύλλο, παρά τις προσπάθειες του Βασση (61-60).

Για τους νικητές ο Λαμπρου είχε 19 πόντους, 21 ριμπάουντ, ο Κουβαρας 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Χατζηιωαννίδης 16 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Σουβλέηκερς ο Βασσης είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σταματιου 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μαστορακης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Μοσχιδης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Red-dicolo – Havana Rum 70-52

Οι Red-dicolo κέρδισαν τη Havana Rum με το ματς να ξεκινά με 8-0 για τους νικητές από τον Σκαμαγκα, για να απαντήσουν ο Παπαδημητρίου με τον Ραδόπουλο για το 10-6. Ο Τσαπατακης έφερε την ομάδα του στο 15-6, με τον Δουκα να γράφει το 17-7, πριν ο Μπακαυγας Α. με τον Ραδόπουλο κλείσουν το δεκάλεπτο στο 17-11. Ο Ραδόπουλος μείωσε σε 18-16 στη 2η περίοδο, για να απαντήσει ο Σκαμαγκας, 23-18, πριν ο Αναστασόπουλος σκοράρει για το 23-20. Ο Κρικας Κ. με τον Μιχαλιτσα έφεραν την ομάδα τους στο 29-20, με τον Ραδόπουλο να απαντά για το 31-25, πριν ο Κρικας Κ. και ο Παπαδημητρίιου κλείσουν το ημίχρονο στο 33-28. Στην επανάληψη ο Μπακαυγάς Α. σκόραρε για το 35-31, για να απαντήσει ο Σκαμαγκας για το 39-31. Η Havana Rum πλησίασε σε 39-34 και 43-39 με τον Αναστασόπουλο και τον Παπαδημητρίου, αλλά ο Σκαμαγκας με τον Δουκα απάντησαν για το 48-39. Ο Παπαδημητρίου με τον Σκαμαγκα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 50-44, με τους Red-dicolo στην 4η περίοδο να πηγαίνουν στο 54-44 με τον Δουκα και τον Σκαμαγκα και πάλι. Μετά το καλάθι του Μπακαυγα Α. ο Κρικας Κ. με τον Μισρη έτρεξαν 11-0 σερί για το 65-46, πριν ο Ραδόπουλος σκοράρει για το 65-51, για να κλείσει το ματς στο 70-52 από τον Μισρη.

Για τους νικητές ο Σκαμαγκας είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Δουκας 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσαπατακης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κρικας Κ. 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μισρης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Μιχαλιτσας 7 πόντους. Για τη Havana Rum ο Παπαδημητρίου είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Α. 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ραδόπουλος 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.