Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλη νίκη για Παλαίμαχους, στην παράταση ο Άφοβος!

Μεγάλη νίκη για Παλαίμαχους, στην παράταση ο Άφοβος!

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 68-61 τα Κουλουβάχατα σε εξ αναβολής αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για τον Α όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να παραμείνουν στη 2η θέση της βαθμολογίας. Σημαντική νίκη στη μάχη του για πρόκριση στα πλέι οφς πέτυχε ο Άφοβος, ο οποίος επικράτησε στην παράταση με 85-78 απέναντι στους Νεροχύτες, για να ανέβει στο 7-5. Με το ίδιο ρεκόρ μοιράζονται μαζί του την 5η θέση οι Nothing But Net, μετά το 79-59 επί των Cleveland Paraliers, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον στο γκρουπ.

Nothing But Net – Cleveland Paraliers 79-59

Οι Nothing But Net κέρδισαν τους Cleveland Paraliers με 79-59 με το ματς να ξεκινά με 8-3 για τους νικητές από τον Καραμανη και τον Κοτσιφη, με τον Χιωτη να απαντά για το 8-6. Ο Περρακης με τον Δημητριου έφεραν την ομάδα τους στο 13-8, ο Τσακαρισιανος απάντησε με τον Κοτσιφη να σκοράρει για το 18-10. Ο Ντασκας έφερε τον αγώνα στο 20-14, αλλά ο Μπαμπακος σκόραρε για το 24-14 των Nothing But Net. Ο Ντάσκας μείωσε σε 24-17 με τον Κοτσιφη και τον Μπαμπακο να σκοράρουν για το 29-19. Με τον Φωτόπουλο και τον Σταυρου οι Cleveland Paraliers πλησίασαν σε 29-23, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον πρώτο στο 31-25. Στη 2η περίοδο ο Μπαμπακος με τον Βαλλιανατο έφεραν την ομάδα τους στο 36-27 με τον Λυμπερη να σκοράρει για το +11. Ο Ντασκας με τον Φωτοπουλο απάντησαν για το 38-32, αλλά ο Περρακης με τον Λυμπερη έφεραν τους Nothing But Net στο 45-32 λίγο μετά. Μετά το 49-36 του Λυμπερη το ημίχρονο έκλεισε στο 49-39 από τον Ντασκα, με τον Δημητρίου να μπαίνει στην επανάληψη για το 54-39. Ο Περρακης με τον Λυμπερη έγραψαν το 59-42, με τους Cleveland Paraliers να απαντούν για το 59-48 με τον Τσακαρισιανο και τον Χιωτη. Ο Μπαμπακος με τον Καραμανη και τον Βαλλιανατο έφεραν την ομάδα τους στο 71-50 με σερί 12-2 στην 4η περίοδο, ενώ ο Δημητρίου σκόραρε για το 73-51 λίγο μετά. Ο Χιωτης απάντησε ως το 75-57, με το ματς να κλείνει από τον Λυμπέρη στο 79-59.

Για τους νικητές ο Λυμπερης είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μπαμπακος 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Καραμανης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Δημητρίου 11 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Κοτσιφης 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Περράκης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Cleveland Paraliers ο Ντασκας είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Χιωτης 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Φωτόπουλος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Τσακαρισιανος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Νεροχύτες – Άφοβος 78-85παρ.

Ο Άφοβος κέρδισε τους Νεροχύτες με 78-85 στην παράταση για να τους ρίξει μια ήττα πιο κάτω στη μάχη της πρόκρισης. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 και 4-6 για τον Άφοβο από τον Καραντζούνη και τον Τσικολα, για να απαντήσουν ο Κωστόπουλος με τον Νινα για το 8-8. Ο Ντουφας έφερε την ομάδα του στο 10-13, με τον Κωστόπουλο και τον Λιοντη να φέρνουν μπροστά τους Νεροχύτες, 15-13. Με τον Ντουφα ο Άφοβος προσπέρασε και πάλι, 15-19, ενώ ο Ποντικόπουλος έγραψε το 17-21, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-25. Στη 2η περίοδο ο Γαλατιτης μείωσε σε 20-25, με τον Καραντζούνη να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για τον Άφοβο, 22-32. Ο Βρέλλης με τον Κωστόπουλο απάντησαν με σερί 11-1 για το 33-33, αλλά ο Καραντζούνης με τον Ποντικόπουλο κράτησαν μπροστά την ομάδα τους, 33-39. Ο Κουλουρης μείωσε στον πόντο, με τον Βρέλλη να πετυχαίνει buzzer beater για το 41-41 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Καραντζούνης με τον Λοράνδο σκόραραν για το 41-47 του Άφοβου, αλλά ο Βρέλλης με τον Κιουση και τον Γαλατιτη απάντησαν για το 50-49 της ομάδας τους. Ο Άφοβος πέρασε μπροστά με τον Ντουφα και με τον Ποντικόπουλο, 52-53, ο Βρέλλης απάντησε, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 57-54. Στην 4η περίοδο ο Κιουσης έγραψε το 60-58, με τον Ντουφα και τον Λοράνδο να απαντούν για το 60-62 και το 62-64. Ο Νινας με τον Ποσταλη ισοφάρισαν σε 64-64 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 66-66 λίγο μετά το πεντάλεπτο. Οι Νεροχύτες πέρασαν μπροστά, ο Άφοβος ισοφάρισε με τον Ντουφα, για να γράψει ο Ποσταλης το 71-70 στα δυόμισι λεπτά για το φινάλε. Ο Ποντικόπουλος ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα, με τον Λιοντη να φέρνει το ματς στο 73-71 στα 42 δευτερόλεπτα. Ο Καραντζούνη είχε 2/2 βολές στα 14 δευτερόλεπτα για το 73-73 με το ματς να οδηγείται σε παράταση. Εκεί οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο ως το 76-75 σκοράροντας μόνο με βολές. Ο Άφοβος στο δίλεπτο προσπέρασε με 76-78, για να πάει στα 25 δευτερόλεπτα στο 76-80. Οι Νεροχύτες απάντησαν για το 78-80, αλλά ο Ντουφας στα 18 δευτερόλεπτα σκόραρε για το 78-82, για να κλέψει την μπάλα μετά ο Άφοβος και ξανά με τον Ντουφα να γράψει το 78-84 από τη γραμμή, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη!

Για τους νικητές ο Ντουφας είχε 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Καραντζούνης 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Τσικολας 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Ποντικόπουλος 9 πόντους, ο Λοράνδος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Νεροχύτες ο Βρελλης είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κωστόπουλος 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Λιοντης 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γαλατιτης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κιουσης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Νινας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Κουλουβάχατα 68-61

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 68-61 τα Κουλουβάχατα για να παραμείνουν μόνοι δεύτεροι στον όμιλο, μία νίκη πάνω από την 3η θέση. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 από τον Παπαδόπουλο Α. και τον Χρυσικόπουλο για να απαντήσουν ο Βασιλείου με τον Συκαρά για το 6-4. Ο Κοτίνης έφερε την ομάδα του στο 6-8 αλλά ο Ματθαίου με τον Μπακοδήμο και τον Βασιλείου απάντησαν με 8-0 για το 14-8. Με τον Τσιλαβη και τον Κοτινη τα Κουλουβάχατα έκλεισαν το ημίχρονο στο 14-14, ενώ συνέχισαν το σερί τους στη 2η περίοδο με τον Δανιλακο και τον Γιαννιμπα ως το 14-21 μετά από ένα 0-13. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων αντέδρασαν με τον Γαλανακη και τον Βασιλείου για το 21-21, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 24-24 και το 26-26 πριν ο Γαλανακης κλείσει το ημίχρονο για το 29-28. Στην 3η περίοδο ο Γαλανακης με τον Σαρικακη μπήκαν και με σουτ από μακριά σκόραραν για το 35-28, με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων να πηγαίνουν με τον Ματθαίου στο 39-30 λίγο μετά. Ο Χρυσικόπουλος απάντησε, αλλά ο Βασιλείου με τον Ματθαίου έφεραν την ομάδα τους στο 49-32 και το +17. Με τον Δανιλακο τα Κουλουβάχατα μείωσαν ως το 49-39 στο τέλος της περιόδου, ενώ ο Κοτινης στο 4ο δεκάλεπτο σκόραρε για το 50-43. Σαρικάκης και Καπέλης έφεραν τον αγώνα στο 53-46, με τον Κοτινη να σκοράρει για το 55-50 στη συνέχεια. Ο Γαλανακης έγραψε το 58-50 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων, με τον Τσιλάβη να μειώνει σε 58-54 και 60-55. Ο Βασιλείου έγραψε το +7 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων και ο ίδιος λίγο μετά σκόραρε για το 65-56. Ο Παπαδόπουλος Α. προσπάθησε να μειώσει, αλλά με τον Μπακοδημο και τον Σαρικάκη οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων πήγαν στο 68-58 για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Βασιλείου είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ματθαίου 12 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γαλανακης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Σαρικακης 10 πόντους, ο Μπακοδημος 7 πόντους, 19 ριμπάουντ. Για τα Κουλουβάχατα ο Κοτίνης είχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Δανιλακος 12 πόντους, ο Τσιλαβης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Χρυσικόπουλος 7 πόντους.